Kerkvolk Brede visie op toekomst kerkgebouwen in Zeeland Kerkvolk. Verhalen uit de kerk 18 Kees van den Berge (SGP-Statenlid Zeeland) Pieter Karman Huib Uil In heel ons land heeft de ontkerkelijking gevolgen voor het in stand houden van kerkgebouwen. Voor sommige kerkbesturen is het moeilijk geworden om hun kerkgebouw te behouden. Ook in de provincie Zeeland worden we hiermee gecon fronteerd. Voor de Statenfractie van de SGP in Zeeland reden om te pleiten voor een toegespitste aanpak om zoveel mogelijk beeldbepalende kerkgebouwen te behouden in Zeeland. Landelijk Ruim twee jaar geleden is in de Tweede Kamer al de bezorgdheid uitgesproken over het toenemend aantal kerkgebouwen dat wordt gesloten en dus aan de eredienst onttrokken. Het huidige kabinet heeft dit voorjaar besloten om geld te reserveren om religieus erfgoed te beschermen. Er is 325 miljoen euro beschikbaar voor onderhoud, restauratie en renovatie voor het totale culturele erfgoed. 30 miljoen is beschikbaar voor een aantal kerken met de status van rijksmonument, zoals bijvoorbeeld de Domkerk in Utrecht en de Onze-Lieve-Vrouwekerk in Breda. Dat het noodzakelijk is om goed na te denken over het behoud van kerk gebouwen laten de cijfers zien. Sinds 1975 zijn al 1.300 kerkgebouwen aan de eredienst onttrokken, 300 daarvan zijn gesloopt, 1.000 kregen een herbestem ming. Onder de 300 kerkgebouwen die gesloopt zijn, waren er ook die zeer beeld bepalend en waardevol zijn geweest. En hiervoor geldt: wat weg is, komt niet meer terug! Het kabinet wil echter ook kerkgebouwen beschermen die geen rijksmonument zijn. Gemeenten worden daarom opgeroepen met een 'kerkenvisie' te komen. Er is zelfs geld gereserveerd (13,5 miljoen euro) om gemeenten te ondersteunen om zo'n plan op te stellen. Provinciaal In de provincie Zeeland werd de gemeente Sluis tot op heden het meest geconfron teerd met sluiting van kerkgebouwen. Ook andere gemeenten kwamen voor de vraag te staan hoe om te gaan met kerkge bouwen die niet meer voor kerkdiensten worden gebruikt. Gelukkig zijn er ook zeer mooie voorbeelden van particulier initiatief in Zeeland om beeldbepalende kerkgebouwen te behouden en een herbe stemming te geven. Voorbeelden hiervan zijn de Nieuwe Kerk in Zierikzee, de Westerkerk in Goes en de Oostkerk in Middelburg. Maar van de overheid wordt ook wat verwacht. Aan de provincie wordt vaak gevraagd om financieel bij te dragen. Het gaat daarbij soms om forse bedragen. In het geval van de Oostkerk in Middelburg hebben Provinciale Staten in september 2018 500.000 euro beschikbaar gesteld om, samen met anderen, in totaal 2 miljoen euro bij elkaar te krijgen. Dit om het lang jarig onderhoud van deze kerk in Middel burg te kunnen financieren. Dit was mede de reden dat de SGP het initiatief heeft genomen om als provincie, samen met gemeenten, in kaart te brengen welke andere beeldbepalende kerkge bouwen mogelijk de komende jaren aan de eredienst zullen worden onttrokken. Ook de PvdA en andere fracties onder kenden dit probleem. De provincie verwacht dat de komende jaren vaker om financiële hulp zal worden gevraagd. Het onderhoud van kerken kost veel geld. Provincie en gemeenten moeten daarom goed kijken welke kerkgebouwen in aanmerking komen voor steun. Daarom moet er een overzicht komen, zodat bij het Rijk gerichte verzoeken om subsidie kunnen worden gedaan in 2019 en volgende jaren. Op 21 september 2018 hebben daarom Statenleden Kees van den Berge (SGP) en Ralph van Hertum (PvdA) een motie ingediend. Deze motie is door alle fracties van de Provinciale Staten van Zeeland gesteund! Als Provinciale Statenleden hebben we geconstateerd dat verschillende kerkge bouwen nauwelijks nog door de kerkleden onderhouden kunnen worden. Daar naast moet goed nagedacht worden over herbestemming van een kerkgebouw, zodat sloop voorkomen kan worden. Veel mensen hebben een sterke binding aan een kerkgebouw. Als kind ben je er gedoopt, bezocht je daarna vele diensten, je deed er belijdenis, bent er getrouwd en was bij de rouwdienst begrafenis van een dierbare. Je maakte deel uit van een geloofsgemeenschap van mensen. Kerkgebouwen vervullen dus een belang rijke sociale functie in een dorp of stad. Maar ook mensen zonder binding met het geloof zijn vaak gehecht aan een kerk gebouw. Het hoort bij de wijk in de stad, het dorp waar je woont. Vanuit de verte zie je de kerktoren al. Je kunt je Zeeland niet voorstellen zonder al die kerktorens! Bovendien hebben kerkgebouwen grote culturele en historische waarde. Een aspect dat vaak vergeten wordt, is het behouden van klinkend erfgoed. We hebben het dan over: torenklokken, caril lons, torenuurwerken en kerkorgels. In deze tijd roept het klokgelui bij sommige mensen op zondagmorgen of doordeweeks irritatie op. Het is daarom nodig ook het luiden van klokken of het spelen op het carillon als erfgoed te erkennen. Zo ook de kerkorgels. Deze horen onlosmakelijk bij een kerkgebouw. Veel mensen luisteren met genoegen naar het spelen van de beiaardier of de organist. Gelukkig is door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) al veel voor werk verricht. In het rapport Tussen baksteen en beton (2016) heeft David Koren de waarde en betekenis beschreven van de Zeeuwse opbouwkerken. Veel kerken in Zeeland dateren uit de weder opbouwperiode (1940 - 1970) en hebben op een enkele uitzondering na geen monumentenstatus. In dit rapport worden diverse aanbe velingen gedaan. Een ervan is dat een beschermingsgrond op gemeentelijk niveau gewenst is. Een gemeentelijke monumentenstatus kan voorkomen dat wederopbouwkerken uit het straatbeeld verdwijnen. Gemeenten moeten dus echt aan de slag om beleid te ontwikkelen voor behoud van beeldbepalende kerkge bouwen. Maar niet alleen de overheid is aan zet. Ook burgers, kerkbesturen en maatschap pelijke organisaties moeten zich sterk maken voor deze categorie gebouwen, aldus het rapport. Lokaal Dit najaar moeten de gemeenten aan de slag. Gedeputeerde B.J. de Reu (PvdA) heeft toegezegd dat de provincie de rol op zich neemt om initiërend, stimule rend en coördinerend aan het opstellen van kerkenvisies door de gemeenten bij te dragen. Opdat kerkgebouwen, als zij aan de eredienst worden onttrokken, een verantwoorde herbestemming krijgen. In de op te stellen kerkenvisies moeten aspecten van educatie, duurzaamheid en versterking van sociale betrokkenheid worden meegenomen. In bijvoorbeeld Friesland en Noord-Bra bant heeft men al ervaring met het opstellen van plannen om kerkgebouwen Dank aan mijn lieve vrouw en kinderen voor het aanhoren van al mijn verhalen en het uiteindelijke advies om ze maar op te schrijven. Dat is de introductie die Pieter Karman in zijn boek liet afdrukken. Het was een verstandig advies. Wie op leeftijd is gekomen en het een en ander heeft meegemaakt, doet er goed aan zijn bele venissen aan het papier toe te vertrouwen. Of het rijp is voor een boek is weer een ander verhaal. Het is het tweede boek van Pieter Kar man. Hij debuteerde met het boek Mee smaek verteld. In die eersteling ging het over zijn jeugd, zijn eerste jaren in Co- lijnsplaat en zijn bakkerscarrière. Die bracht hem in Middelburg, Renesse, Zierikzee, Oude Tonge en 's-Heer Arends- kerke. Behalve bij de oven was Pieter veel te vinden op de orgelbank en daar begon de kerkelijke carrière. De loopbaan als schrijver begon in het regionale kerkblad op Zuid-Beveland, de Kerkwijzer. Drie jaar lang leverde hij daarvoor verhalen. In dit boek zijn vijftig verhalen opgeno men. Het gaat over dominees, kosters, organisten en vanzelfsprekend ook het kerkvolk. Met een vader die ouderling was in de Gereformeerde kerk kwam Pieter in aanraking met alles wat op kerkelijk terrein te vinden is. Karman weet op een te behouden. Daar deed zich dit probleem al eerder voor. Het is de bedoeling dat eind 2018 de provincie Zeeland op eenduidige wijze, samen met de provincies Friesland, Noord-Brabant en Noord-Holland, de plannen indient bij het rijk. In de nog op te stellen Omgevingsvisie gaat de provincie beleid formuleren om religieus erfgoed zoveel mogelijk te behouden, omdat kerkgebouwen een belangrijke functie hebben in de openbare ruimte, ze zijn immers dominant in het landschap aanwezig en vaak een herken ningspunt voor inwoner en toerist! Voorjaar 2019 moet er een voorstel liggen vanuit Gedeputeerde Staten welk budget VERHALEN UIT DE KERK aangename manier zijn lezers te vermaken en elke lezer zal zich er vroeg of laat op betrappen dat zijn lippen veranderen in een glimlach. Bovendien zal dat eerder 'vroeg' dan 'laat' zijn. Karman neemt ons mee naar de kerkge bouwen en als geen ander heeft hij daar het overzicht. Vanuit zijn hoge positie achter het orgel kijkt hij neer, zelfs op de dominee. Bovendien had hij op een nodig is voor behoud van religieus erfgoed in Zeeland. Ook moeten gemeenten dan aangeven welke subsidiebedragen men bij het rijk wil aanvragen en voor welke kerken dit dan geldt. Als naast de inzet van de kerkbesturen, vele kerkleden en andere particulieren (die tijd, energie en geld besteden om een kerkgebouwen te onderhouden), ook de verschillende overheden en andere maat schappelijke organisaties hun verantwoor delijkheid nemen, dan kunnen we samen vele beeldbepalende kerkgebouwen in Zeeland behouden. andere manier de leiding, want Karman was ook actief als dirigent van kerkkoren. Organist was hij vijftig jaar, dirigent veer tigjaar. Karmans belevenissen als muzi kale mentor van de gemeente vertalen zich bijvoorbeeld in een bijdrage over de trappen naar het orgel die eindigt bij zijn eigen orgel, in de Petruskerk in 's-Heer Arendskerke. Ook allerlei andere kerkelijke bijzonder heden worden met vermaak opgedist. Zoals die trouwe kerkbezoekster die bij het uitgaan van de kerk de dominee bedankte voor zijn ernstige woorden. Ze zei tegen hem: Ik keek zo links en rechts en dacht: Dat is weer mooi gebracht. Het was een verstandig predikant want hij zei: Dat hebt u goed bemerkt mevrouw, de preek was juist voor jou! Ernst en een vleugje humor gaan hier samen, met tussendoor allerlei passages en mensen uit de Bijbel. Het is ook een leerzaam boek. Wie mocht denken dat V.D.M. betekent Verbi divine minister (dienaar van het Goddelijke Woord) komt dankzij Pieter Karman te weten dat het ook vertaald kan worden als: Visser der mensen. Pieter Karman, Kerkvolk. Verhalen uit de kerk, Uitgeverij Boekscout, Soest 2017, 164 p., ISBN 9789402238969, 18,99.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2018 | | pagina 10