24 25 doord. Ook kleinere werkzaamheden zijn aan de orde gekomen. Straatwerk is opnieuw gelegd en de waterput tegen de voorgevel van de kerk is weer in ere hersteld. Houtwormaantastingen in de kap zijn behandeld en ook het klankbord van de preekstoel is aangepakt. Tijdens het afhakken van de losse schollen van het stucwerk bleek al snel wat de oorzaak was. Door vocht en zouten bleken de oude ij zeren leidingen van het elektra te roesten. Door oxidatie zet het ijzer uit en drukt dus het stucwerk kapot. Detailfoto van een hoek van de lijst van de dakruiter, herstel met fiberglas (de staven zijn op de foto zichtbaar), de lijst wordt omkist en aan gegoten met epoxy. Naast het onderhoud aan de kerk speelde nog een ander onderwerp: de verwarming. In het voorjaar werden de oude wandka- chels afgekeurd. Deze gasgestookte ka cheltjes onder de ramen werden afgekop peld en verwijderd. Grote vraag was hoe deze kacheltjes vervangen moesten wor den. Het eerste idee of, zo u wilt de eerste reactie, was om dit doen door het plaatsen van een cv-ketel met radiatoren. Gezien de huidige discussie over gasloos bouwen had dit echter niet meteen de voorkeur van de Stichting. Aan Climatic Design Consult (CDC) werd om een advies gevraagd. De volgende mogelijke alternatieven voor de voorgestelde radiatorverwarming zijn door CDC onderzocht: Luchtver warm ing convectoren; laagtemperatuur grootvlak stralingsver warming (vloerverwarming); hoogtemperatuur stralingsverwarming verwarming nabij het lichaam als bank- verwarming of voetverwarming (zoals vroeger met stoof). Foto van de kerkzaal en vloerherstel. Comfortaspecten zijn bij kleinere kerken, waar de mensen dicht bij grote en/of hoge ramen met enkel glas zitten, bij de keuze van groot belang. De lage stralingstem peratuur van de koude glasvlakken dient voldoende gecompenseerd te worden, evenals koudeval bij plaatsen dicht bij de ramen. Een aantal mogelijkheden zijn zo de revue gepasseerd. Om economische redenen zou het verwarmen op gas de voorkeur verdienen omdat daardoor een relatief hoog comfort tegen lage kosten bereikt kan worden. Maar het mogelijk wegvallen van gas in de toekomst vraagt om voor bereiding. De volgende maatregelen zijn uiteindelijk door CDC voorgesteld: Het plaatsen van convectoren voor lage temperatuur met een zo groot mogelijk stralingsvlak aangesloten op een HR-ketel waarmee een ruimte- temperatuur van 18 °C kan worden gehaald, samen met een gebruiks vriendelijke programmeerbare ruimte thermostaat; Om te snelle temperatuurvariatie/ aanwarming van al het hout in de kerk hout te voorkomen, en dan met name het orgel en de preekstoel, dient de stooklijn ook tijdens aanwarmen in gesteld te worden. De stooklijn moet daarom ca. 5-10 graden hoger inge steld worden dan normaal; Pas na 15-20 jaar (einde levensduur ketel en einde gaslevering door wet geving) wordt geadviseerd de gasge stookte ketel te vervangen door een warmtepomp op buitenlucht. Deze warmtepomp levert dan net voldoen de vermogen om de kerk vorstvrij te houden en de binnen temperatuur tij dens bijvoorbeeld voorstellingen 8-10 graden hoger te houden dan buiten; Om in de aanvullende warmtebe hoefte te voorzien t.z.t. een beperkt aantal regelbare elektrische stralers aan balken of vrijhangend te plaatsen; De kerkzaal dient op een basistem- peratuur van ca. 8 a 10 °C te worden gehouden (dit kan in de toekomst met de warmtepomp) en stel de tem peratuur tijdens bijeenkomsten in op maximaal 18 °C; Om warmteverlies te beperken dienen de grootste openingen in het plafond met een geschikt materiaal dichtgezet te worden (bijvoorbeeld tochtband) en het luik naar de kap dient voorzien te worden van eenvoudig tochtband; De glaslouvres in de kerkvensters dienen weer goed gangbaar en ge bruiksvriendelijk te worden gemaakt zodat deze voortaan voor de ventilatie tijdens bijeenkomsten kunnen zorgen. Buiten gebruikstijd dienen deze lou vres gesloten te zijn. Afgaande op dit advies is besloten om een cv-ketel in de bergruimte van de consisto rie te plaatsen. Daarbij is het nog zaak om een geschikt leidingtracé via bijvoorbeeld het plafond van de consistorie aan te leg gen. Een en ander zal in overleg met de installateur en op locatie bekeken moeten worden. Ook zal nog onderzocht moeten worden of het mogelijk is om op een nette wijze isolatie aan te brengen op de wanden achter de convectoren (vanuit de kerkzaal niet zichtbaar). Komende maanden zal dit alles uitge voerd worden zodat de bezoekers er in de komende, koudere periode, warm bij kun nen zitten. In Bulletin nr. 68 van augustus 2013 staat een artikel van de hand van Leendert van de Gouwe, getiteld Feestelijke bijeen komst vanwege restauratie dakruiter van het kerkje van Waterlandkerkje. Afgekapt stucwerk met roestende elektraleidingen. Foto van de dicht te zetten sparing van de oude gevelkachels.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2018 | | pagina 13