I:::: 1F: Bestuurszaken Inhoud De toren van de Grote of Maria Magdalenakerk Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken -- www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: G.L.F. Sarneel, Herenstraat 22, 4331 JT Middelburg, tel. 06-51744318, e-mail: glfsarneel@gmail.com Donateursadministratie (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Postbus 49,4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail: sozk@scez.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter G.L.F. Sarneel, Kapelle, secretaris Drs. S. Jongepier, Middelburg, penningmeester Ir. J.J.H.M. Molenaar, Kats, lid Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande H. Klein Hesseling, Waterlandkerkje Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Ing. C.M.J. de Jonge, Goes Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Dr. H. Uil, Zierikzee Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg Redactieadres Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 0113-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Bestellen bulletins Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10,4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909. De prijs is 2,00 per stuk exclusief verzendkosten. Op enig moment in de zomer van dit jaar kregen leden van het dagelijks bestuur te horen dat leveranciers hun beklag deden over het niet betalen van rekeningen. Uit ruggenspraak met de administrateur bleek dat de administratie geen facturen van leveranciers ontving. In diezelfde periode kwamen er klachten binnen over de on voldoende kwaliteit van de webstek van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Met de webbeheerder hadden wij over legd over het 'upgraden' van de webstek. De webbeheerder was voor zichzelf tot de conclusie gekomen dat hij wilde stop pen met het bouwen en onderhouden van webstekken. Inmiddels was de man verhuisd van Middelburg naar Maarn. Hij heeft zonder ons daarvan in kennis te stel len de webstek uit de lucht gehaald. De ontstane situatie geeft ons de gelegen heid om de webstekken van SOZK en alle exploitatiestichtingen ineen te schuiven. Enige haast bij het herstellen van de mo gelijkheid tot digitale communicatie is wel geboden, niet alleen omdat de bezoeker van de webstek niet teleur mag worden ge steld, maar ook omdat wij gehouden zijn de jaarcijfers en de statuten van SOZK te publiceren, een ANBI-voorwaarde. Zoals u uit eerdere verslagen heeft kun nen opmaken wordt de administratie van SOZK inmiddels gevoerd door KKA, Kantoor der Kerkelijke Administraties, te Amersfoort. Het heeft tijd gekost om de rekening courant verhouding tussen SOZK en de diverse exploitatiestichtin gen, in het bijzonder de stichting Zierik zee, aaneen te sluiten. Het probleem is achterhaald: dubbele betaling van nota's en verkeerde boekingen. In de voorbije maanden heeft het dagelijks bestuur overlegd met de besturen van de exploitatiestichtingen om te achterhalen hoe de reorganisatie in de praktijk uit werkt. Frontpagina: Kapconstructie van de Hervormde kerk van Waterlandkerkje. (Foto: Rothuizen Architecten Stedenbouwkundigen.) Een eventuele overname van de Oostkerk te Middelburg door SOZK lijkt uitge sloten. De eigenaresse van het gebouw geeft aan de beoogde overnamekandidaat, NMo, steeds weer uitstel om aan de eisen die zij stelt te voldoen. De overname van de kerk Graauw is nog steeds in onderzoek. De architect, die op dracht heeft de mogelijkheid van het her- bestemmen van de kerk te onderzoeken, dient zijn rapport eind november over te leggen aan zijn opdrachtgever, het kerk bestuur van de parochie Heilige Maria Sterre der Zee te Hulst. Ongetwijfeld zal de architect zich uidaten over de restau ratie van de kerk en de daarmee gemoeide kosten, naast de kosten die enig concreet herbestemmingsplan met zich brengt. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 Karei-Jan Kerckhaert De toren van de Grote of Maria Magdalenakerk Pag. 8 Ben Veldstra Geheimzinnige tekens op oude muren Pag. 12 Frangois van der Jeught De beiaard van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes in 1914 Pag. 18 Kees van den Berge Brede visie op toekomst kerkgebouwen in Zeeland Pag. 19 Huib Uil Kerkvolk. Verhalen uit de kerk Pag. 20 Renate Pekaar Een kleurrijke kolom en een pilaar met pijlen in Sint-Maartensdijk Pag. 23 Kees de Jonge Onderhoud aan de Hervormde kerk te Waterland kerkje Pag. 26 L.M. van der Gouwe Dendrochronologie (deel III) Karei-Jan Kerckhaert Wie vanaf de Zusterstraat het centrum van Goes binnenkomt, kan niet om haar heen, de Grote of Maria Magdalenakerk (afbeelding 1). Sinds de herinrichting van de Zusterstraat en de Singelstraat in 2007/2008 ligt ze als een kolos in een net groen grasveld. Waarschijnlijk is op ongeveer dezelfde plaats in de tweede helft van de twaalfde eeuw voor het eerst een klein kerkgebouw verrezen." Wellicht nadat een voorloper van het huidige Goes en mogelijk de bijbehorende kerk verdronken was in de stormvloed van 1134.2> bouwde men wellicht aan het begin van de veertiende eeuw aan de westzijde van het gebouw een toren (I). Op meer plaatsen stond een dergelijke toren los van de kerk; de bedoeling was dat het bedehuis tot aan de nieuwe toren zou worden uitgebreid. Iets dergelijks wordt ook in Goes vermoed.4' Opvallend is dat aan het einde van de veertiende eeuw, in 1384, op een plaats ten noorden van de kerk een losstaande lage klokkentoren verrijst. De logica hiervan ontgaat ons. Deze toren bleef tot circa 1660 staan; hij werd na de Reformatie regelmatig door de hervormde gemeente onderhouden.5' In 1423 consacreert wijbisschop Matthias van Budua de toren en het achterste gedeelte van de kerk. Blijkbaar had uitbreiding van de kerk plaatsgevonden, om die meer aan de nieuwe status van stad tegemoet te laten komen. Daar hoorde ook een nieuwe toren bij. Voorbijgaand aan de functie van de losse klokkentoren was ergens aan de westkant van het gebouw een nieuwe toren (II) opgetrokken; de oude uit de vroege veertiende eeuw heeft men hiervoor afgebroken. Het fundament Van de eerste kerk aan de Singelstraat en haar vroegste ontwikkeling weten we niets. De belangrijkste reden hiervoor is dat archeologisch onderzoek in de kerk nog nooit heeft plaatsgevonden.3' De ontwikkeling van het gebied rondom de kerk is in 1994, 2007 en 2008, bij de herinrichting van de ruimte rond de kerk, wel archeologisch onderzocht. Hierdoor kan de ontwikkeling voor de periode na de zestiende eeuw worden aangevuld (afbeelding 2). In deze bijdrage zal op één aspect van de ontwikkeling van de kerk vanaf de zestiende eeuw dieper worden ingegaan, namelijk de toren van de Grote kerk. Wat daarbij opvalt is dat deze ontbreekt. Dit is echter niet altijd het geval geweest. De stand van het onderzoek Wat weten we over de torens bij de kerk? Aanvankelijk zal de eerste dorpskerk van Goes, daterend uit de tweede helft van de twaalfde eeuw, een bescheiden zaalkerk zijn geweest, vermoedelijk zonder toren. Evenals bij kerken in naburige dorpen van de oude toren (I) bleef, zoals later zal blijken, onder de grond zitten. Dekker meent dat de in 1423 ingewijde toren aan de westkant van de kerk heeft gestaan, wat een zeer waarschijnlijke plaats is. Diverse plaatsbepalingen van huizen uit het begin van de zestiende eeuw verwijzen naar deze tweede kerktoren. Om onbekende redenen brak men deze toren af rond 1530, en werd in 1534 begonnen aan een nieuwe kerktoren (III), die beter zou passen bij de fors uit de kluiten gewassen stadskerk. Hiervoor zijn de fundamenten van toren I en toren II weggebroken. Na vijfjaar bouwen stagneerde dit bouwpro ject. Toren III is nooit voltooid en op een onbekend moment afgebroken. Omtrent de bouw van de toren (III), hebben we uit het laatste kwart van de achttiende eeuw een vermelding uit een handschrift van schepen P.A. Boreel de Mauregnault." Hij beschrijft hierin een sindsdien verloren gegane stadsrekening, waarin sprake is van de bouw van een 2de helft 12e eeuw 2de helft 13e eeuw - t* 14de eeuw Begin 15de eeuw 15de-16de eeuw 2. Hypothetische ontwikkeling van de kerk van Goes vanaf de twaalfde tot de zestiende eeuw. (Uit: Dekker 2002, afb. 29 en 193). 1. De Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. (Foto: Krinkle, Wikipedia.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2018 | | pagina 2