De Oostkerk als baken 11 Al ruim 350 jaar is de Oostkerk met haar lantaarn een vertrouwd en iconisch beeld in de skyline van Middelburg. De Oostkerk fungeerde letterlijk als baken aan het einde van het lange havenkanaal, waarop de thuisvarende schepen uit de Oost en de West zich konden richten. Dat baken was een symbool voor de groei en welvaart van Middelburg. Een baken dat storm, bliksem en zelfs oorlogsgeweld op won derlijke wijze heeft doorstaan. Dit in tegenstelling tot vele andere monumentale gebouwen in de binnenstad van Middelburg, die vooral door een Duits bombarde ment op 17 mei 1940 verloren zijn gegaan. Verleden en heden De Oostkerk is een achthoekige koepel kerk, gebouwd in de bloeiperiode van de Gouden Eeuw. Er is ruim twintig jaar aan gewerkt. Tussen 1648 en 1667 verrees dit majestueuze bouwwerk in classicistisch- barokke stijl aan de oostzijde van het centrum van Middelburg. Met name de ornamenten aan de buitenkant staan bol van renaissance-symboliek, opmerkelijk voor een gebouw dat speciaal is gebouwd voor de protestantse eredienst. De rijke versieringen zijn ook aangebracht om uiting te geven aan het zelfbewustzijn van de machtige handelsstad Middelburg - na Amsterdam in die tijd de belangrijkste VOC-stad. De religieuze macht en de economische en politieke macht vielen indertijd grotendeels samen. Op 6 januari 2017 werd de laatste protes tantse eredienst in de Oostkerk gehouden. Daarna ging de kerk voorgoed dicht. Wat eens het kloppend hart was van een geloofsgemeenschap, stond nu eenzaam weg te kwijnen. Bovendien dreigde dit belangrijke culturele en religieuze erfgoed, dat is opgenomen in de lijst van top 100 rijksmonumenten, in verval te raken. Gelukkig kon De Protestantse Gemeente Middelburg de kerk bijna een jaar geleden - op 24 november 2018 - overdragen aan de Stichting Monumenten Bezit (SMB), een landelijke instelling die zich inzet voor het behoud van cultureel erfgoed. Op dit moment bestaat de portefeuille van SMB uit dertig diverse objecten, waarvan vijf in Zeeland, waaronder de Grote Kerk in Veere en de Oostkerk. Zowel de Protestantse Gemeente Middel burg, de SMB als de Provincie Zeeland en de Gemeente Middelburg hebben elk een half miljoen euro ter beschikking gesteld voor het onderhoud van de kerk. Dan is het ook belangrijk om veel mensen de mogelijkheid te bieden om in aanraking te komen met dit belangrijke culturele erfgoed. Van koepelkerk tot cultuurkoepel Op 1 december 2018 is Stichting De Oostkerk opgericht met als doelstelling 'de organisatie van culturele en maat schappelijke activiteiten, waarbij cultureel erfgoed zich verbindt met actuele zaken en hedendaagse kunstuitingen, alsmede het creëren van een breed draagvlak voor het bijzondere cultuurmonument en het aantrekken van bezoekers van binnen en buiten de regio'. Gestreefd wordt naar een kwalitatief hoogwaardig aanbod met een bovenregionale uitstraling, maar tevens toegankelijk voor een breed publiek. Sinds dit voorjaar huurt Stichting De Oostkerk de kerk van SMB en is voort varend te werk gegaan met de organisatie van bijzondere concerten, rondleidingen, lezingen en literaire activiteiten. De akoes tiek in de Oostkerk wordt alom geroemd en is uitermate geschikt voor uitvoeringen van klassieke en hedendaagse muziek met (semi-)akoestische concerten. Het Interieur van de Oostkerk, 2009. (Foto Arend 041 Leo Hannewijk openingsconcert van Blof in april 2019 heeft de toon gezet. Zij blijken fantasti sche ambassadeurs. Inmiddels willen vele bekende muziekgroepen en gezelschappen een bijzonder concert in de intieme ambi ance van dit historische monument geven, van de Nederlandse Bachvereniging tot Danny Vera. Rondleidingen In de zomermaanden wordt de kerk vijf dagen per week opengesteld voor bezich tigingen en kan vier keer per dag worden deelgenomen aan een rondleiding. Deze rondleidingen - die een uur duren - wor den gegeven door een enthousiaste en des kundige groep van (vijftig) vrijwilligers, waarbij informatie wordt gegeven over de bouw en geschiedenis. Via de bijzondere dakconstructie kan de koepel worden beklommen. Daar wacht de bezoekers een weids uitzicht over de stad Middelburg. Per dag ontvangt de Oostkerk in de zo mermaanden gemiddeld 150 bezoekers. Tevens zijn er in de zomermaanden weke lijks orgelconcerten waarbij organisten uit Nederland en Vlaanderen het beroemde De Rijkere orgel bespelen. Verhuur De Oostkerk is ook een geliefde plaats om bijzondere momenten te herdenken of te

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 11