Gedenkstenen slachtoffers Tweede Wereldoorlog bij de Nieuwe Kerk te Zierikzee «uii 13 Op donderdagmiddag 4 mei 2019 werden drie gedenkstenen onthuld die geplaatst zijn tegen de zuidelijke muur van de Nieuwe Kerk in Zierikzee, een van de kerken die eigendom zijn van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Het gaat om een initi atiefgenomen door Wim de Vrieze en Jop Steenhof de Jong. Beiden hielden zich bezig met het opstellen van een lijst van omgekomen bewoners van Schouwen- Duiveland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een artikel daarover verscheen in de Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland)-2017. Die lijst bracht Wim de Vrieze op het idee om gedenkstenen te plaatsen. Op diverse plaatsen op het voormalige eiland zijn herinneringen te vinden aan de slachtoffers; de meest indrukwekkende is het monument te Renesse dat herin nert aan tien verzetsmensen die op 10 december 1944 door de Duitsers werden opgehangen. Daar vindt ook ieder jaar de eilandelijke dodenherdenking plaats. Maar een gedenksteen voor alle slachtof fers ontbrak. Samen met Ria Geluk wist Wim de Vrieze deze gedenkstenen te verwezenlijken. Met Jop Steenhof de Jong heeft Wim de Vrieze naar een zo compleet mogelijke lijst gestreefd. Criteria waren dat voorafgaand aan het omkomen de betrokkenen op Schouwen-Duiveland moesten hebben gewoond en dat hun overlijden een gevolg was van het oorlogs geweld. Om een complete lijst te krijgen, was deze vooraf gepubliceerd in het ei- landelijke blad Wereldregio zodat reacties konden worden gegeven. De gemeente Schouwen-Duiveland ver leende zijn medewerking en de Stichting Oude Zeeuwse Kerken gaf toestemming de gedenkstenen te plaatsen tegen de muur van de Nieuwe Kerk. De stenen kregen daarmee een markante locatie. De bijeenkomst op 4 mei werd georgani seerd door de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, die op zich nam om de financiën voor dit project bij elkaar te krijgen. Van de gemeente, een aantal fondsen, bedrijven en particulieren werden bijdragen ontvangen. De gedenk stenen werden vervaardigd door de firma De aanwezigen konden na de onthulling de gedenkstenen bekijken. Timmerman Natuursteen te Nieuwer- kerk. De stenen, die ook kunnen worden aangeduid als plaquettes, zijn vervaardigd van impalagraniet. De namen zijn in zilver aangebracht. Tijdens de sobere plech tigheid hield burgemeester G.C.G.M. Rabelink een korte toespraak. Samen met een medewerker van Timmerman Natuur steen en de driejarige kleindochter van eigenaar Martin Timmerman onthulde de burgemeester de drie gedenkstenen. De namen van de slachtoffers, met vermel ding van hun geboortedata en leeftijden, zijn geordend naar woonplaats. Voor die uit Zierikzee is een van de drie stenen gereserveerd. In totaal staan 218 namen op de gedenkstenen. Burgemeester G.C.G.M.Rabelink van Schouwen-Duiveland hield een De gedenkstenen aan de muur van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. toespraak. (Foto's Simon Jongepier.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 13