Keet in de kerk: hoe een oude kerk tot iets nieuws leidde 16 Cathy Kotoun: Keet. Snep en dochters. Een project rond de zeventiende-eeuwse Zierikzeese componist Johan Snep. De educatieve muzikale projecten van 'Keet in de kerk' vormen een begrip op Schouwen-Duiveland. De titel is een knipoog naar de naam van degene die vanaf het begin de projecten voor kinderen heeft gepresenteerd: de pianiste en dirigent Cathy Kotoun ofwel 'Keet'. Zij was altijd het gezicht van 'Keet in de kerk', maar achter haar heeft bijna vijftien jaar een enthousiaste werkgroep gestaan met ver tegenwoordigers uit het basisonderwijs, leraren van de Zeeuwse Muziekschool en enkele professionele musici. Jammer genoeg heeft 'Keet' aangegeven vanwege nieuwe uitdagingen de presentatie van de educatieve projecten niet meer voort te kunnen zetten. Het is een mooi moment om stil te staan bij een prachtig voorbeeld hoe historische kerkgebouwen een aanleiding kunnen zijn voor nieuwe, zinvolle initiatieven in de samenleving. Mar van der Veer achter. Op initiatief van de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee, die wel mogelijkheden voor een zinvolle invulling van de historische ruimte zag, werd een werkgroep opgericht die ten doel had om in de Nieuwe Kerk educatieve concerten voor basisschoolleerlingen te organiseren. De scholen waren zelf niet in staat om alleen tot dergelijke grootse activiteiten te komen. Vanaf het begin sloot een flink aantal scholen aan, wat betekende dat de leerlingen van groep 5 en 6 viermaal per jaar naar de Nieuwe Kerk kwamen waar ze verrast werden op een bijzonder muzikaal gebeuren. De educatieve programma's waren deels bestaande projecten van de Zeeuwse Muziekschool, maar de werkgroep heeft in de loop der jaren tal van evenementen zelfbedacht, waar ook weer anderen bij betrokken werden. Theater en muziek werden regelmatig gecombineerd waar door leerlingen op indringende wijze werden meegenomen in de wereld van voorbije eeuwen en het leven en werken van de grote componisten. Op deze wijze werden ook eilandelijke toneelge zelschappen, dansscholen en leerlingen van middelbare scholen betrokken bij de voorstellingen, die soms een profes sioneel niveau bereikten en elders in het land herhaald werden. Ook leden van orkesten en koren verleenden hun mede werking. De deelname van het Senioren orkest Zeeland betekende een bijzondere ontmoeting van de muziek van kinderen en hun grootouders. De aanwezigheid van het grote Kam- en Van der Meulenorgel maakte het mogelijk dat de kinderen Een balletvoorstelling tijdens 'Keet in de kerk'. Toen ongeveer vijftien jaar geleden het voortbestaan van de Nieuwe Kerk in Zierikzee op losse schroeven kwam te staan, werd 'Keet in de kerk' opgericht. Pogingen om het interieur van de kerk in zijn geheel te ontmantelen voor de omvorming tot een theater en bioscoop waren onder druk van de bevolking mis lukt. Het was de tijd waarin men weinig waarde hechtte aan het verhaal van een monument door de eeuwen heen. Toen de plannen in rook opgingen, bleef de kerk - toen in nog niet gerestaureerde toestand, voor wat betreft het interieur - eenzaam

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 16