17 christelijke scholen en een katholieke school. Ook kinderen uit het speciaal onderwijs doen mee. Het vertrek van presentator 'Keet' was teleurstellend, maar heeft de werkgroep anderzijds geïnspireerd tot nieuwe ideeën. De komende voorstellingen staan in het teken van de vraag: hoe vinden we weer een nieuwe Keet? In drie 'shows' strijden meerdere kandidaten mee door middel van opdrachten, die te maken hebben met zingen, dirigeren, musiceren en muziek- kennis en worden de kandidaten ook door de kinderen beoordeeld. Het vertrek van de 'oude' Keet levert dus nieuwe educa tieve mogelijkheden op. Door de jaren heen hebben zich steeds meer scholen aangesloten, zijn er per woensdag vier voorstellingen en zingen steeds meer leerlingen het vaste begin- en Verwachtingsvolle gezichten voor aanvang van een voorstelling. Een van de voorstellingen van 'Keet in de kerk'. kennis konden maken met de geheimen van het koninklijke instrument. Kinderen mochten zelfs in het orgel klimmen. De 'verpakking' van het onderwerp gebeurde vaak op originele wijze. Zo was onlangs bij een voorstelling 'koning orgel' ziek, had hij pijn in zijn longen (de blaasbalgen) en trokken er EHBO-mensen met zwaailicht de kerk binnen om de koning te genezen. Ondertussen werd de actualiteit verslagen in een rechtstreekse 'televisie-uitzending' beneden in de kerk. De afgelopen jaren waren er projecten rondom Chopin, Beet hoven, Buxtehude en Bach, maar werden ook grote klassieke werken onderwerp van een project: de Peer Gynt Suite, het Zwanenmeer. Daarbij bleven de kinderen geen passieve luisteraars, maar werden ze actief betrokken, door te zingen of op instrumenten te spelen. Er was aandacht voor de Zeeuwse muziekgeschiedenis, zoals het project rondom de Zierikzeese componist Johan Snep (1659-1719), die tegelijk een koffiehuis hield en organist was van de Sint Lievensmonsterkerk. Ten tijde van dit Keet-project kon iedereen Snep-koffie drinken bij de Zierikzeese restaurants. Er kwam af en toe een Cathy's Music Show (met als gast de Commissaris van de Koning) en een show met bijzon dere gasten onder de titel RTL 'Keet' Night. eindlied: Het is vandaag weer Keet in de kerk. Een enkele maal klonk het lied op de beiaard van de toren van het Stadhuis. Ook naar de samenleving toe hebben de projecten van Keet in de kerk een uit straling gekregen. De projecten worden regelmatig bezocht door ouderen uit de omgeving, die genieten van de reacties van de kinderen. Soms wordt in de avon duren een voorstelling voor volwassenen herhaald. Honderden leerlingen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland zijn bij de voorstellingen betrokken, het is een samenwerking van openbare scholen, Dankzij een leegstaande kerk, een idee en een enthousiaste werkgroep is er een niet meer weg te denken cultureel feno meen ontstaan, dat brede uitstraling in de samenleving heeft. De inmiddels fraai gerestaureerde Nieuwe Kerk levert door de aanwezige podiumdelen en mogelijk heden van projectie en belichting nieuwe kansen op. Als de kinderen binnenkomen zien ze negentiende-eeuwse psalmborden en een preekstoel. Hoog boven hen ver heft zich het kerkorgel. Beneden is voor de jonge kinderen een muzikale voorstelling in een oude kerk. Oud en nieuw voegen zich samen en de Nieuwe Kerk leeft weer. Mar van der Veer was 40 jaar schoolmusi cus en is momenteel kerkmusicus en theoloog in Zierikzee.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 17