24 Bewaarexemplaar Het kerkgebouw zelf wordt verbouwd tot appartementen en zal in de loop van 2019 gereed zijn. Kerkgebouwen die gesloopt worden Journalist Wim Staat heeft een onderzoek gedaan naar het aantal kerksluitingen in Zeeland. Uit dit onderzoek blijkt dat we in Zeeland toch wel voorzichtig omgaan met kerken die aan de eredienst worden onttrokken. Het blijkt dat veertig procent van de gebouwen die sloten tussen 1 januari 2001 en 1 juli 2019 een woonbe stemming kregen of nog gaan krijgen. Een kleiner aantal bedehuizen werd B&B of kreeg bijvoorbeeld een horecabestemming zoals onlangs de voormalig katholieke kerk te Axel. Slopen is er bijna niet bij en als het toch tot afbraak komt, gaat het vrij wel nooit om (monumentale) gebouwen die beeldbepalend zijn voor het aanzicht van een stad of dorp. Wanneer de slopers hamer eraan te pas komt, zoals de kerk te Rilland, dan blijft de toren staan. Verschil lende gesloopte kerkgebouwen maakten plaats voor nieuwbouw. Het totale aantal kerkgebouwen in Zeeland bleef door deze ontwikkeling hetzelfde. In de onderzoeks periode kwamen er vijf bedehuizen bij door kerkscheuringen. Die drukken dus het aantal sluitingen.11 Het is nog zoeken naar gesloopte kerkge bouwen binnen de provincie. Tot heden zijn die op een of misschien twee handen te tellen. Recent is voor de Opstandings kerk te Terneuzen een sloopvergunning aangevraagd. Deze kerk werd in 1972 De Opstandingskerk in Terneuzen. (Bron: Reliwiki.) gebouwd met een orgel uit 1982 gefabri ceerd door A. Nijsse Zn. Deze bakste nen kerk in destijds moderne vormentaal is dus niet monumentaal. Veel oudere voorbeelden zijn de sloop van de Opstan- dingenkerk te Wissenkerke op Noord Be veland of de in 1995 gesloopte hervormde kerk te Sluis. Maar toch... de consequenties van onze geseculariseerde maatschappij in de be bouwde omgeving laten zich niet verstop pen. In veel gevallen zal de verkoop aan bijvoorbeeld een andere geloofsgemeen schap niet lukken en zal het aanpassen van het uiterlijk van het gebouw, zodat het aan de buitenkant niet meer op een kerk lijkt, ook niet mogelijk zijn. Wie wil immers kerkgebouwen van middelmatige kwali teit die ten prooi vallen aan ontwikkelaars die er bijvoorbeeld een winkel of appar tementen in maken? Systeemplafonds voor glas-in-loodramen of reclameborden van de Aldi op of in een kerk zijn geen aanwinst. Dat vergt soms harde keuzes. Ik wens de opstellers van de kerkvisies dan ook veel kennis en wijsheid toe. Noot 1. Bron: Reformatorisch Dagblad, www.rd.nl/ kerk-religie/kerk-in-zeeland-groeit-én- krimpt-1.1583800.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 24