7 Mude die wijzen op de aanwezigheid van afgevaardigden uit Sluis. De processie zou natuurlijk een strikt Mudese activiteit kunnen zijn geweest met Sluizenaars als beleefde toeschouwers. Maar het is ook mogelijk dat de aanwe zigheid van Sluise afgevaardigden deel uitmaakte van een ommegang tussen de Sint-Janskerk in Sluis en de kerk van Sint-Anna ter Muiden. Een dergelijke om megang tussen twee kerken en plaatsen kwam ook elders voor, bijvoorbeeld tussen de Mariakerk van Aardenburg en de Sint- Nikolaaskerk te Hannekenswerve. In deze ommegang met geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, religieuze broederschappen, gilden, speellieden en gelovigen werd op een rijk versierde baar het beeld van Onze vrouwe van Aar denburg meegedragen. Misschien vond iets vergelijkbaars plaats tussen Sluis en Sint-Anna ter Muiden met het reliek van Sint-Jan. De zojuist genoemde tekst over de kerk rekeningen maakt bovendien gewag van 'bewaarders van het Sint-Janshoofd' en 'bedevaarders van Sint-Janshoofd'. Met de eerste kunnen de broeders van de relgieuze broederschap bedoeld zijn die belast waren met de zorg van het reliek in de kerk en het dragen ervan tijdens de processie. De tweede term duidt denkelijk de gelovige deelnemers aan de ommegang aan. Johannes de Doper met het Lam Gods aan zijn voeten, door Titiaan, circa 1542, Gallerie dell'Accademia in Venetië. Bewaard gebleven relieken van heiligen elders maken het aannemelijk dat dit 'Sluise' hoofd was omsloten door een houder in zilver die mogelijk ook verguld was. Decoraties in de vorm van edelstenen of halfedelstenen zijn eveneens aanneme lijk. Dit reliek is echter verloren gegaan. Het is aannemelijk dat het al tijdens de reformatie uit de kerkschat verdwenen is. Ook verkoop van het edelmetaal ten bate van de stad Sluis in oorlogstijd is echter mogelijk. De Sint-Janskerk gedurende de Staatse tijd Tot 1578 was de Sint-Janskerk een katho liek bedehuis. In dat jaar, een decennium na het begin van de Tachtigjarige Oorlog, ging Sluis over tot de partij van Willem

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2019 | | pagina 7