c Bestuurszaken Inhoud Een brandend kerkgebouw, schrikbeeld van de eerste orde G.J. Lepoeter Overzichtvan branden in Nederlandse kerken en kloosters in de periode 2009-2019 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 3 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat (tijdelijk): S.M.P. Jongepier, Zilvermeeuwstraat 28, 4332 DG Middelburg, tel. 06-53964998 e-mail: secretaris@zeeuwsekerken.nl Donateursadministratie (nieuwe donateurs, opzeggingen, adreswijzigingen) Erfgoed Zeeland, Postbus 49,4330 AA Middelburg, tel. 0118-670875, Rekeningnummer: NL24INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mailj.adriaanse@erfgoedzeeland.nl Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Graauw, voorzitter Vacature, secretaris Drs. S.M.P. Jongepier RA, Middelburg, penningmeester Ir. L.M. de Putter, bouwkundig adviseur Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), L.M. van der Gouwe, Kloosterzande Dr. H. Uil, Zierikzee J.H.A. Vermin, Baarland G. van der Wal, Kats C. van Meeuwen, Waterlandkerkje Redactiecommissie L.M. van der Gouwe, Kloosterzande L.M. Hollestelle, Middelburg Ing. C.M.J. de Jonge, Goes Drs. J.P. de Jonge, 's-Gravenpolder G.J. Lepoeter, Kapelle Dr. H. Uil, Zierikzee Redactieadres' Drs. J.P. de Jonge, Schoorkenszandweg 29, 4431 PH 's-Gravenpolder, tel. 0113-649296 e-mail: j.p.dejonge@kpnplanet.nl Bestellen bulletins Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10,4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909. De prijs is 2,00 per stuk exclusief verzendkosten. Bulletins kunnen ook digitaal worden geraadpleegd via de Tijdschriftenbank Zeeland, iwww.Tijdschriftenbankzeeland.nl) Met het indienen van artikelen voor het Btdletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken geven auteurs tevens toestemming voor opname van hun artikel in Tijdschriftenbank Zeeland. Frontpagina: Het na de verwoesting in 1572 overgebleven restant van de kerk van Buttinge. (Foto M. de Goffau). Het bestuur heeft lang gezocht naar een persoon die als aanspreekpunt voor de plaatselijke exploitatiestichtingen van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken zou kunnen optreden. De heer Henk van der Schraaf, wonende te Domburg, heeft zich gemeld als gegadigde voor die vrijwil ligersfunctie. De heer Van der Schraaf is een gepensioneerd medewerker van de Monumentenwacht. Dat betekent dat de Stichting thans over twee technisch- adviseurs beschikt, te weten Henk van der Schraaf en Levien de Putter. Henk gaat opereren als eerste aanspreekpunt. Het is de bedoeling dat voornoemde heren samen de kerken en de besturen van de plaatselijke exploitatiestichtingen bezoeken, deels als kennismakingsronde en deels om de lopende restauratieplannen van de kerken te bespreken. In de eerste maanden van 2021 kan het schilderwerk van de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee worden aangepakt. In Waterlandkerkje wordt gewerkt aan het ontcijferen van de tekst op twee oude grafzerken die zijn teruggevonden en het plaatsen van de grafzerken in of rond de kerk aldaar. Naar aanleiding van opmerkingen die zijn gemaakt in de algemeen bestuurs vergadering in het najaar van 2020 zal het dagelijks bestuur een voorstel voor wijziging van de organisatiestructuur en de statuten uitwerken, zodat daarover in de komende voorjaarsvergadering van het algemeen bestuur verder overlegd kan worden. Bij een wijziging van de statuten kan ook rekening worden gehouden met het per 1 juli 2021 in werking treden van de wet genaamd Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen. Die wet wil op een aan tal punten het rechtspersonenrecht voor stichtingen en verenigingen gelijk trekken aan dat van de BV/NV. Voor stichtingen, verenigingen en coöperaties zijn zaken rondom bestuur en toezicht niet, of be perkt, wettelijk geregeld. Met de nieuwe wet wordt dat nu wel gedaan. Denk hier bij aan onderwerpen als: bestuursmodel, regels voor aansprakelijkstelling, tegen strijdige belangenregeling, ontslag van bestuurders van stichtingen. Verder is het de bedoeling om in de ko- mende algemeen bestuursvergadering aandacht te besteden aan het Beleggings statuut Stichting Oude Zeeuwse Kerken, ofwel de doelstelling van het vermogens beheer, uitgangspunten voor het vermo gensbeheer, uitgangspunten voor het beleggingsbeleid en beleggingsrichtlijnen. In de voorjaarsvergadering van het be stuur is tevens aan de orde de benoeming van een nieuw lid in het bestuur en wel in de functie van voorzitter van het bestuur. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter Een brandend kerkgebouw, schrikbeeld van de eerste orde Pag. 15 Leo Hollestelle Het Bulletin voor iedereen beschikbaar Pag. 16 In memoriam Frans Rothuizen (1935-2021) Pag. 17 Huib Uil Kerkgebouwen. 88 inspirerende voorbeelden van nieuw gebruik - van appartement tot zorgcomplex Pag. 20 j Kees de Jonge Restauratie van de Sint Barbarakapel c.q. Gasthuis- kerk in Middelburg Ons heilig en luisterrijk huis, waar onze vaderen Uloofden, werd een prooi der vlammen en al wat ons dierbaar was, een puinhoop (Jesaja 64:11). Zijn ónze kerken wél brandveilig? Dit was de kop van een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant van 17 april 2019. Het is een voor de hand liggende vraag, want twee dagen eerder, in de avond van maandag 15 april was de Notre Dame in Parijs voor een belangrijk deel door brand verwoest. Niet alleen in Parijs, niet alleen in Frankrijk, maar tot ver daarbuiten was men verbijsterd. Het zou niet anders kunnen want 'de Kerk' als instituut en als gebouw, is vaak onbewust, van oudsher ten diepste verankerd in onze beleving. En dan zeker een kathedraal als de Notre Dame, die jaarlijks door miljoenen mensen van over de hele wereld om uiteenlopende redenen bezocht wordt. Maar al is het op een meer beperkte schaal, als een dergelijke ramp het kerkgebouw in een kleine stad of dorp treft, is de ontzet ting navenant. Ook in deze tijd van voortschrijdende secularisatie is 'de Kerk', zichtbaar en tastbaar in het gebouw, nog altijd een verbindende factor in een gemeenschap. Zowel kerkgangers als omwonenden blijven na een vernietigende brand ontredderd achter. Een moeilijk te beantwoorden vraag Wat is eigenlijk het antwoord op de vraag of onze Zeeuwse kerken brandveilig zijn? Deze vraag is echter onmogelijk in zijn algemeenheid bevestigend of ontkennend te beantwoorden. Het gebeurt voor ons gevoel niet vaak dat er sprake is van een ernstige calamiteit, maar is dat aanleiding om te stellen dat de kerken brandveilig zijn? Er is een veelheid aan mogelijke oorzaken waardoor het mis kan gaan. In de nieuw jaarsnacht van 2015 werd de kerk van Hoek in Zeeuws-Vlaanderen door brand verwoest. Het was geen middeleeuws gebouw met een schat aan onvervangbare elementen, maar toch was het een schok kende gebeurtenis die nog vers in het geheugen ligt. De meest waarschijnlijke oorzaak was via het dak op een ongeluk kige manier in de kap terecht gekomen vuurwerk. Een vraag die gesteld kan worden: zou de aanwezigheid van een sprinklerin stallatie deze brand voorkomen heb ben? Een sprinklerinstallatie die aan de tegenwoordige eisen voldoet behoort tot de mogelijkheden, ook voor grote en monumentale kerkgebouwen. Maar het is een kostbare aangelegenheid en de aanleg is niet eenvoudig. In Zeeland is van de grote historische kerkgebouwen dan ook maar een beperkt aantal van een sprinklerinstallatie voorzien. Dat zijn de Nieuwe Kerk/Koorkerk en de Oostkerk in Middelburg, de basiliek in Hulst en de Grote Kerk in Tholen. Een garantie voor een veilige situatie en/of een verlaging van de verzekeringspremie levert het echter niet op. Hoe belangrijk de kerk in een dorp als Hoek vandaag de dag nog altijd is, bleek wel uit de reacties. Niet alleen de kerkelij ke gemeente, maar de hele dorpsgemeen- De voorpagina van de poster (in dichtgevouwen toestand) van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. schap en een veelheid aan organisaties zetten er zonder aarzelen de schouders onder om herbouw te realiseren. Gelukkig was de verzekering van het gebouw goed in orde. In december 2016, nog geen twee jaar na de ramp, kon de herbouwde en naar de eisen van de tijd ingerichte kerk weer voor de eredienst in gebruik worden genomen.' Aandacht voor de problematiek De brand in de Notre Dame heeft in zo verre ook een nuttig neveneffect gehad, dat het op talloze plaatsen alarmbellen 27 branden met een schade tussen de C 50.000 en C 1.000.000 11 branden met een schade groter dan €1.000.000

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 2