'I Li i O O Het Bulletin voor iedereen beschikbaar O O 14 15 Ons nieuwe redactielid vertelt over de rijke inhoud van het Bulletin Leo Hollestelle I^H3Bd ÜHS dat de toren ten prooi zou vallen aan oorlogsgeweld. Met de bedoeling om de uitkijkpost onklaar te maken, beschoot de Poolse pantserdivisie op 18 september 1944, tijdens hun opmars door het oosten van Zeeuws-Vlaanderen, de kerktoren. Een groot aantal granaten trof doel, met het gevolg dat het bovenste deel van de toren door een felle brand verwoest werd. Het duurde tot 1957 voordat herbouw zijn beslag kreeg. In dit jaar werd het spraakmakende ontwerp van architect J. Brouwer gerealiseerd. Niet een traditi onele en vertrouwde torenspits, maar een gedurfde betonnen bekroning met een indringende symbolische betekenis: als sluitstuk vier engelen die het Kruis ten hemel heffen. De architect kreeg er lande lijke bekendheid door. We citeren de vriendelijk-kritische notitie van pastoor Ant. Koopmans: De toren is van beton en een geheel andere stijl dan bij het indrukwekkend bouwwerk eigenlijk past. Misschien vinden we daarom deze toch wel machtige toren architectonisch niet verantwoord en zelfs lelijk. De toren is te open: je kunt er dwars doorheen kij ken. Volgens anderen is deze toren zinvol en vol betekenis en passend bij heel het kerkgebouw/' Het was overigens voor 1944 al verschil lende keren voorgevallen dat de toren van de Willibrordusbasiliek kind van de rekening was. Naast andere calamiteiten gingen de opeenvolgende bovenbouwen eerder in respectievelijk 1469, 1562,1663 en 1876 in vlammen op. Al deze branden werden veroorzaakt door blikseminslag. De spits die in 1944 door oorlogsgeweld sneuvelde, was een ontwerp van de be kende architect Pierre J.H. Cuypers. Na de brand van 1876 ontwierp Cuypers een nieuwe neogotische bovenbouw met spits.221 Het mag duidelijk zijn dat dit overzicht geen poging is om alles wat zich op het gebied van kerk- en torenbranden in de loop van de tijd in Zeeland heeft voorge daan, voor het voetlicht te brengen. Dat zou veel te ver voeren. Noten 1. A. van der Maas, De kerk op Den 'Oek, in Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken (SOZK), nr. 77 november 2017. 2. G J. Lepoeter, Baarland, in Bulletin SOZK, nr. 9 december 1982. 3. A.J. van der Aa, Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden, Gorinchem 1851, deel 13, pag. 74. 4. H. Janse, Kerken en torens in Zeeland, Zaltbommel 1969; A.P. de Klerk, De kogel door de kern, in Historische geografie in meervoud, Utrecht 1984; C. Rooze-Stout- hamer, De opmaat tot de opstand, Hilver sum 2009. 5. J.P.B. Zuurdeeg, Kerken op Iholen en Sint- Philipsland, Iholen 2005. De kerk van Schakerloo had al een lange ge schiedenis. Het was de oudste parochie van het oostelijk deel van het tegenwoordige Iholen, dar behoorde tot het bisdom Luik. De kerk van Schakerloo was de moederkerk van Iholen. Toen de kerk van Tholen in 1404 een kapittelkerk werd, is de kerk van Schakerloo ingelijfd bij het kapittel. 6. A.J. van der Aa, Aardrijkskundig woorden boek der Nederlanden, Gorinchem 1849, deel 12, pag. 22. 7. G.J. Lepoeter, De Hervormde kerk te Waarde, in Bulletin SOZK, nr. 37 augustus 1996. 8. Gemeentearchief Goes, Archief stad Goes, inv. nr. 3181 9. C. Dekker, Een schamele landstede. Geschie denis van Goes tot aan de Satisfactie in 1577, Goes 2002, pag. 448-449. 10. Informatie verstrekt door Peter Blom, archivaris van de gemeente Veere; P. Fagel, Zeven eeuwen Veere, Middelburg 1983, pag. 60,71T. Polderman, Geschiedenis van de Grote Kerk Veere, brochure, z.j. 11. Westkapelle. T.H. von der Dunk, De her bouw van de Hervormde Kerk van West kapelle na de brand van 1831in Bulletin SOZK, nr. 35 september 1995. 12. H. Uil, De brand van de Sint-Lievensmon- sterkerk te Zierikzee in 1832, in Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen- Duiveland), zevende jaargang, Zierikzee 1982. 13. M. Smallegange, Nieuwe Cronyk van Zee land, Middelburg 1696, pag. 510. 14. J. Buisman,Duizendjaar weer, winden water in de Lage Landen, deel 3, Franeker 1998, pag. 98. 15. Bij Smallegange lezen we een uitgebreide beschrijving, voorzien van een groot aantal afbeeldingen van de vondsten: Als op het einde des jaers 1646, de winden uit den Noord-Oosten, en uit den Oosten langen tijt met harde stormen waeiden, wierden de Duinen van Domburg, door de golven van d'ontstuimige en hoogopgedrevene Zee gewel dig afgegeten; soo dat men eindelijk op den vijfden Januaty 1647, aen de voet van de selvige Duinen, verscheide Steenen van onge- meene oudheit met beeltenissen, en opschrif ten van verscheide Afgoden des Heydendoms ontdekte;(M. Smallegange, als noot 13, pag. 82-88). De nauwkeurig vervaardigde tekeningen van alle vondsten zijn bewaard gebleven. 16. H.M. Kesteloo gaf in november 1848 in een brief aan S. de Wind, vice-president van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, een overzicht van een beperkt aantal stenen die vrijwel onbe schadigd waren en die hij in veiligheid had gebracht. Verder schreef hij: Van alle andere stukken en brokken kan ik weinig melden, als dat ik alles, waaraan slechts nog eenig ornament of beeldhouivwerk te zien is, heb doen verzamelen en bij mij brengen. Mogelijk dat eene bekwame hand daaruit nog wel eens iets goed zou kunnen zamen- stellen. (Zeeuwse Bibliotheek, handschrif tenverzameling). 17. A. Tramper en W. Pias-van Rijsoort, Zeven eemven SintJacobskerk, Goes 1998. 18. H. Uil, Het gebrandschilderde raam in de Hervormde kerk te Burgh, in Bulletin SOZK, nr. 44 april 2000; A. van der Deijl, De politieke boodschap van het gebrand schilderde raam in de hervormde kerk van Burgh, in Bulletin SOZK, nr. 58 mei 2007. 19. G.J. Lepoeter, De Sint-Odulphuskerk te Yerseke, in Bulletin SOZK, nr. 41 septem ber 1998. 20. P. Sijnke e.a., Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement, Vlissingen 2010; A.B.J. Goossens, Gestold verleden, 17mei 1940 Frans oorlogsgeweld op Middelburg, Middelburg 2012; Nederlands Instituut voor Militaire Historie, De Brand van Middelburg, eindrapport van de commissie inzake de geschiedschrijving over de brand van Middelburg op 17 mei 1940, Den Haag 2016. 21. A. Koopmans, De schijnwerper op de basi liek van de H. Willibrordus te Hulst. ZVL, Hulst z.j. 22. P.J. Brand, De St. Willibrordus-basiliek te Hulst, Hulst 1976; K.J.J. Brand, De torens van de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, in Bulletin SOZK, nr. 32 mei 1994. Al bijna veertig jaar ben ik werkzaam als archivaris in Zeeland, waarvan de langste periode bij het Zeeuws Archief in Middelburg. Nog langer geeft de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een eigen tijdschrift uit, met de ftaaie naam 'bulletin'. Dit woord afkomstig uit de Franse taal betekent 'kort bericht', maar dat is wel erg bescheiden voor een tijdschrift dat twee keer per jaar uitkomt met zoveel informatie en illustraties over de oude Zeeuwse kerken die onze provincie rijk is. Het eerste bulletin verscheen in december 1977, met de bedoeling om twee a drie maal per jaar een nummer te publiceren om de donateurs van de stichting, maar ook andere geïnteresseerden, te infor meren over de oude historische kerkge bouwen in Zeeland. In 1978 verscheen geen enkel nummer. In 1979 waren het er drie en in 1980 één. De twee nummers in 1989 verschenen als dubbelnummer. Verder is het bulletin een tweemaal per jaar verschijnend tijdschrift. In totaal zijn er met dit nummer meegerekend 84 num mers verschenen. Ik maakte in 1982 kennis met het Bul letin. Ik zat in de eindexamenklas van het VWO en moest voor het vak geschiedenis een werkstuk maken. Ik koos niet voor een onderwerp als de Tachtigjarige Oor log, Napoleon of de Koude Oorlog, maar voor 'De kerken van Zuid-Beveland'. Een kennis van mijn vader kwam dit ter ore en hij gaf mij al zijn exemplaren van het bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, verzameld in groene ringmappen, met opdruk voorop én op de tug Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Dat was een mooie bron voor mijn onderzoek. An dere belangrijke bronnen waren de boeken Kerken en toren in Zeeland van H. Janse uit 1969 en Langs oude Zeeuwse kerken, onder redactie van dr. Regn. Steensma uit 1975. Mijn scriptie illustreerde ik met zelfge maakte foto's. Ik belde bij elke koster aan om de kerken ook van binnen te kunnen bekijken. Het eindresultaat werd - ik wil niet opscheppen - met een heel mooi cijfer (een 10!) beoordeeld. Jaren later, in 2000, kon ik de reeks com pleet maken omdat ik de bulletins kreeg uit de boedel van mijn overleden geschie denisleraar. Inmiddels waren de ringban den zwart van kleur. Ik vind het dan ook een hele eer dat ik ben toegetreden tot de redactie van dit bul letin, al beschik ik niet over de exemplaren vanaf nummer 46, maar die zijn na te bestellen, zo lees ik in het colofon. Het is nu niet meer per se nodig om alle uitgaven zelf te hebben, want sinds december 2020 zijn de bulletins over de jaren 1977 tot en met 2017 volledig digi taal beschikbaar via de Tijdschrifienbank Zeeland. Dit is een website van de Zeeuw se Bibliotheek waarop een groot aantal tijdschriften (periodieken) te vinden zijn zoals Zeeuws Tijdschrift, Zeeland van het Zeeuws Genootschap, de tijdschriften van de heemkundige en historische verenigin gen in Zeeland en diverse vaktijdschriften. Afhankelijk van afspraken met tijdschrift- redacties en besturen ontbreken de meest actuele jaargangen (tot één, drie of vijf jaar oud) in het online aanbod. De Tijdschriftenbank is sinds eind 2014 online, als vervolg op de Krantenbank, die in 2008 online was gekomen. Na een moeizame start in verband met het regelen van auteursrechten op tijdschrift artikelen, onder andere met de stichting LIRA, een belangenorganisatie voor schrijvers en vertalers, kon de website in de loop van 2017 zonder beperkingen alle gedigitaliseerde tijdschriften tonen. De kracht van de Tijdschriftenbank is niet alleen datje alle nummers van dertig tijdschrifttitels kunt lezen of printen, maar juist ook dat je de titels én de inhoud van alle artikelen kunt doorzoeken. Alle teksten zijn leesbaar gemaakt voor het digitaal zoeken. De techniek waarmee dit wordt gedaan heet OCR, optical character recognition (optische tekenherkenning). Zoeken kan op drie manieren: op trefwoord in het tabblad zoeken door 'periodieken'; op datum, jaar of tijdvak in het tabblad 'periode' en selectief op auteursnaam of artikelnaam zoeken in het tabblad 'artikelen' (dat geopend kan worden door op het tabblad 'zoeken door periodieken' te gaan staan). Tijdschriftenbank Zeeland Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken MMhimTm Screenshot Tijdschriftenbank: www.tijdschriftenbankzeeland.nl

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2021 | | pagina 8