kele wilde eenden en misschien een bergeend. Ook een schol ekster waagde er een broedpoging, maar het nest met slechts een ei bleek later verlaten. Geringd werden 1 kievit,7 ture luurs en 5 kluten. 2. De Nol,Mauritsfortte Hoek. Ook dit kreek- en slikterrein had reeds eerder onze aandacht getrokken. Ons bestuurslid te Hoek, dhr.Wondergem, wist medewerking te krijgen van de eige naren en/of pachters tot bescherming van ook dit terrein. Zonder volledig te kunnen zijn hebben wij kunnen vaststellen dat hier minstens de volgende broedgevallen plaatsvonden: 5 kieviten, 1 scholekster, 3 kleine plevieren, 1 waterhoen, 1 kluut en 3 tureluurs, wellicht ook enkele eenden.. Geringd werden er 8 kieviten, 2 scholeksters, 1 tureluur en 3 kleine plevieren 3. Een derde terrein onder de Gemeente.Hoek vroeg nog onze aandacht. Ons kwam ter ore via een aktief lid onzer wachtdat "bij "het Kreekje van Riemens" in de Koudepolder veel schade werd veroorzaakt aan nesten van kieviten eh..kluten-door schooljongensdie nesten en eieren moedwillig vernielden. Na bescherming van ook dit terrein hebben wij hierover geen klac klachten meer vernomen. Het betreft hier een belangrijke broedplaats voor kluten, kieviten en tureluurs; juiste aan tallen zijn ons echter niet bekend. 4. Onder de Gemeente Vogelwaarde was hetMHet Ruischende Gat bij Boschkapelle dat onder toezicht werd gesteld. Dit ter rein is vooral van betekenis als broedplaats van tureluurs, kieviten en wilde eenden, terwijl er dit jaar ook 3 paartjes kluten hebben gebroed.Schade door mensen werd er niet aange bracht, doch regelmatig bezoek van katten uit het nabijgelegen buurtschap moet funest zijn voor de jonge vogels. Helaas kun nen wij hiertegen geen maatregelen nemen. Voerts hadden wij de toezegging van een polderbestuur en van de Dienst der Domeinen voor de bescherming van enkele bui tendijkse' .oschorren onder Vogelwaarde. Op het ene had zich in 1957 een kolonie visdiefjes gevestigd van meer dan 70 nesten terwijl daar toen wel het dubbele aantal kapmeeuwen broedden. Dit jaar lieten deze vogels om onbekende redenen verstek gaan. Er was slechts sprake van enkele nesten. Borden werden er dan ook niet geplaatst. Op het andere werden ook slechts enkele nesten van visdief jes aangetroffen; te weinig om deze schorren tot verboden gebied te verklaren, Yfaardoor veel liefhebbers van de werp- hengelarij zouden zijn gedupeerd geweest! Tot nu toe hebben wij nog steeds alle medewerking ondervonden tot het bereiken van ons doel. Als voorbeeld noemen wij nog het volgende: Op een zekere plaats in Zeeuws Vlaanderen liëp een uniék broedgebied gevaar ernstig verstoord te worden voor het ple zier van enkelingen. Mede door onze bemiddeling en dank zij de medewerking van verschillende personen heeft de Dienst der Domeinen de bewaking van dit terrein op zich genomen.Dit is in ruime mate beloond geworden; honderden vogels konden hier in alle rust en ongestoord hun jongen grootbrengen. Om nog een voorbeeld te noemen: in de Gemeente Terneuzen bij "Het Zwaantje" vestigde zich een kolonie oeverzwaluwen met ruim 40 nesten aan een vijver. Deze zwaluwen soort bouwt geen nest op of aan gebouwen,maar graaft een horizontale gang van omstreeks een meter in een steile oeverwand en legt aan het eind daarvan de eieren. Het af-en-aan vliegen der zwaluwen, vooral als er jongen zijn, is voor de pas serende wandelaar een aardige beziens- waardigheid.Wij hebben het Gemeentebestuur hierop opmerkzaam gemaakt en verzocht maatregelen te nemen dat deze nesten niet werden verstoord. De volle medewerking werd toegezegd en het gevolg is geweest dat de vogels tot de trektijd ongestoord daar konden wonen. Graag hopen wij dat aan deze vijver eer steile oever kan blijven staan, daa.r er dan een goede kans bestaat dat deze nuttige vogeltjes zich volgend jaar bij de terugkeer van de trek daar weer zullen vestigen. Hiermee kan de Gemeente Terneuzen zijn inwoners een gratis stukje natuur bezorgen; en dat is toch de bedoeling van de aanleg van parken en vijvers in de woonwijken. H. FILMAVOND TE ZAAMSLAG. Verslaag van een toeschouwer. Er is een spreekwoord dat zegt"Onbekend maakt onbemind".Dat dit gezegde een grote kern van waarheid bevat bleek ook weer duidelijk bij de laatstgehouden propaganda-avónd van onze vogelwacht. Deze samenkomst van leden en belangstellenden op zaterdag, 25 oktober in het Verenigingsgebouw te Zaamslag gehouden heeft ons veel wat uit het leven van de vogels on bekend was bekend doen worden. Daardoor neemt ook de inte resse -dus het "beminnen"- van de in de natuur levende geve derde vrienden toe.

de Steltkluut | 1958 | | pagina 2