Wat was het prachtig om vooral de door onze Belgische vogel vriend en vogelkenner, Br Suetens uit Brugge kunstig genomen kleurenfoto's van vele in onze omgeving voorkomende en "broe dende vogels op het witte scherm te kunnen bewonderen. Ook de mondelinge toelichting die door dhr.K.Zweeressecre taris van de Hederlandsche Vereniging tot Bescherming van Vo gels, en onze voorzitter, dhr.F.K.Haak op onderhoudende wijze werd gegeven, droeg er toe bij om de getoonde vogels des te beter te leren kennen. Hu was het niet alleen "die vogel heb ik gezien" maar ook "van die vogel weet ik nu iets". Het vogels waarnemen in het bos, op het veld of bij het water is nu eenmaal een sport die wel in hijzondere mate de zintui gen, gehoor en gezicht, oefent. In de natuur moeten wij vaak -noodgedYrongen- slechts met een glimp van een vogel genoegen nemen.Hu werden wij in staat ge steld om rustig de bijzondere kenmerken en onderscheidingen van de gehoonde vogels in ons op te nemen. In het bijzonder gold dit voor de door dhr. Zweeres getoonde film waarin prachtige opnamen voorkwamen van de in de natuur zo schuwe roofvogels. Voor velen was hier iets te zien dat men nog nooit eerder had aanschouwd. Hoe weinigen zullen nl. in de gelegenheid zijn geweest om bijvoorbeeld het voederen van de jongen in het roofvogelnest waar te nemen.Bit verrijkt dus de kennis wel zeer bijzonder! En wie heeft niet geamuseerd toegeziepj bij de mooie kleurop- namen van het familieleven op en bij 't nest van het woudaap je (de kleinste hier voorkomende reigersoort)? Be aapachtige schommelende gang, met de poten om de rietstengels geklemd, was mooi om te zien. Ook de schitterende opnamen van de grutto, de koning der weidevogels, en niet te vergeten de massale broedkolonie van sterns in het natuurreservaat "Be Beer". Be Y^elhaast niet te begrijpen mogelijkheid dat de dui zenden vogelparen toch steeds, in de vele duizenden zo pre cies op elkaar gelijkende jongen, hun eigen jongen weten te rug te vinden. En zo zou er nog veel te noemen zijn.Het bonte gewemel van de met kleurige halskragen versierde kemphaantjes op het tour- nooiveld,de trouwe zorg van het wielenwalen-echtpaar voor hun nog zo kleine nestjongen, de zenuwachtige afleidingsma noeuvres van de kluut om zijn nest met de tere eieren tegen rovers of vernielers te beschermen,kortom: er is ons die a vond iets geboden dat de pracht en de 'rondere weelde van de natuur in de kleur en gratie van zo vele vogels, uitnemend deed uitkomen. Zo iets vraagt naar meer! A,d,B.--Z. Korte mededelingen van de secretaris.. PROPAGAHBA. Als dit mededelingenblad voor u ligt zijn wij in het bezit van een projectie—apparaat voor het vertonen van filmstroken en dia's. Ons werd een in prima staat verkerend gebruikt apparaat aangeboden en wij meenden deze kans. niet te moeten laten voorbijgaan. Verschillende zwart-wit en kleurenstrips bezitten wij zelf al terwijl wij van. een lid van onze wacht een serie kleurendia s in bruikleen ontvingen. Is u dus lid van een vereniging, of weet u een club of vere niging die graag een avond wil (aan)vullen met onze plaatjes (en praatjes van een onzer bestuursleden) laat u het ons dan weten! Y/ij willen graag elke gelegenheid te baat nemen om de vogelbeschermingsgedachte te verbreiden; de kosten zullen in 't algemeen gering zijn. Y/ij denken aan jeugdverenigingen, verenigingen van landbou wers, personeelsverenigingen, schelen, kortom wij zijn ove-ral te ontbieden. TIJBSCHRIFTEH. Be vereniging is voornemens zich te abonneren op enkele vogeltijdschriften. Ze zullen bij de secretaris gra tis beschikbaar zijn voor elk lid die er kennis vg,n wil nemen. Porto aan lezer voor rekening der vereniging, andersom voor de lezer. Een volgende maal hopen wij nadere gegevens hiere--" ver te kunnen vermolden. TEHTOOHSTELLIHGSSTAHBBoor bemiddeling van ons bestuurslid dhr. Koster te Hulst is er voor de vogelwachten Oost- en West Z.V1. gezamenlijk, een gemakkelijk te vervoeren stand ge maakt, om te plaatsen bij gelegenheden waar de kans bestaat leden aan te v^erven. Tot heden is deze stand in het Westen in gebruik geweest, maar binnenkort zal deze ook hier bij de propaganda worden gebruikt, b.v. op ouderavonden, tentoon stellingen, enz. Y/IHTERVOEBERIHGBe vrinter staat weer voor de deur en yre be steden onze aandacht aan de wintervoedering. Y/e behoeven dit niet meer uitvoerig toe te lichten, omdat al onze leden wel op de hoogte zijn van het hoe en het waarom. Voorts kunt u bij de secretaris een brochure hierover aanvragen. Kosten 15 cent aan postzegels insluiten of giro aan de penningmeester.

de Steltkluut | 1958 | | pagina 3