Behalve het "bekende voedsel kunt u ook vogelzaad voederen dat in de zaadhan- dels verkrijgbaar isjdaar is ook voeder te verkrijgen voor grof-en f ijnsnavelige insectenetersook de bekende vetbollen ,tu- (30 cent). Een voedertafel voor in de tuin is gemakkelijk te maken; u kunt ze ook kant en klaar kopen. Wij informeerden naar de prijs. Be kleinste, die u ergens tegenaan moet hangen, kosten 4?-? <3-e grootste 9>- "tot zelfs 16. Een nieuw model, dat wij hier nog niet hebben gezien, bestaat in principe uit een kist zonder deksel en-bodem, die op z'n kant tegen het raam wordt gehangen en waarin het voedsel Wordt verstrekt. Iets moois voor mensen die boven wonen. Mocht wihtervoederingonverhoopt op grote schaal nodig blij ken in de komende winter, dan zullen wij de zorg hiervoor graag in handen laten van die 'mensen en instanties die in de vorige "vogel-hongerwinter" de organisatie prima en met enthousiasme hebben verzorgd. Als er plaatsen mochten zijn waar dit ni-et gebeurt dan zullen wij er al het mogelijke voor doen. Houdt u ons dan wel op de hoogte? NESTKASTJES. Binnenkort hopen wij weer een kwantum nestkastjes voor verkoop beschikbaar te hebben. Be prijs zal wel ongewij zigd 1,50 per stuk zijn. Voor hen die ze zelf willen maken (•leerzaam voor de jeugd) hebben wij nog een brochure met werktekeningen voor 1 5 cent. Wij mogen u wel adviseren de nestkastjes tijdig op te hangen, zo mogelijk nu reeds. Mezen gebruiken deze kastjes in de winter graag als slaapplaats. SUBSIBIE. Onze hartelijke dank aan het Provinciaal Bestuur en de Gemeentebesturen van Zuiddorpe, Zaamslag, Axel en Sas van Gent voor de aan onze vogelwacht toegezegde subsidies. Hieruit blijkt dat ons werk gezien wordt als een algemeen be lang en dat ook officiële lichamen onze vereniging een goed hart toedragen. Bit verheugt ons zeer en geeft ons moed om verder te werken. Wij betreuren het met de Gemeentebesturen van Westdorpe en Overslag dat de financiële toestand van hun kas het niet toelaat onze zorgen te helpen verlichten. Wij hopen nog eens bij u te mogen aankloppen als de situatie verbeterd is. Vol verwachting zien wij het antwoord op onze aanvragen tegemoet van de hier niet genoemde gemeentebesturen. Maar als zij inzien, dat zij meehelpen ons gewest een gedeelte van zijn mooie natuur te doen behouden, door onze vogelwacht een subsidie te verlenen, dan komt dit ook wel in orde! ZWALITWENTELLING "\95Q.Yeel dank zijn wij verschuldigd aan hoof den van scholen,onderwijzers en vele anderen die ons dit jaar behulpzaam zijn geweest bij de zwaluwentelling. Wij zijn over de resultaten zeer tevreden, al moet dan ook gezegd worden dat sommige wijken niet of niet-voldoende gecontroleerd zijn. Wij verwijten dit niemand van onze medewerkers, integendeel! Ten eerste vergeten wij niet dat voor een groot deel de schooljeugd dit werk heeft verzorgd, waarvan wij geen weten schappelijk verslag mogen verwachten. Baarnaast werden de lijs ten, buiten onze schuld, vrij laat afgezonden,- zodat uitvoe rige toelichting vooraf haast niet mogelijk was. Verder ont braken ons in verschillende plaatsen contactpersonen, zodat dit van buitenaf moest geregeld worden. Bit had wel eens het overslaan of dubbel nemen van een wijk tot gevolg. Getallen publiceren heeft nu weinig zin omdat' wij nog niet over vergelijkingsmateriaal beschikken van vorige jaren. Wel kunnen wij zeggen dat na voorlopige tellingen is gebleken dat er dit jaar in Oost Z.V1. ongeveer 2250 bewoonde nesten waren van de boerenzwaluw en ongeveer 1700 van de huiszwaluw Bit lijkt nog heel wat, maar vroeger zullen het v/el veelvou den van deze cijfers zijn geweestSp. HET RINGEN VAN VOGELS. Tegenwoordig weten wij heel wat over de trek van de meeste vo gels.Het belangrijkste middel om tot deze wetenschap te komen is het ringen van vogels. Be laatste jaren worden alleen in ons land reeds meerdere tienduizenden jonge vogels op de broedplaatsen en oudere op speciaal daarvoor ingerichte vangplaatsen geringd en weer in vrijheid gesteld. Be Neder landse ringen dragen het opschrift Museum Natuurl. Historie- Leiden-Holland en een nummer;de nummers der geringde vogels v/orden geregistreerd bij het Vogeltrekstation te Leiden. Vindt men nu ergens een dode geringde vogel, dan kan worden nagegaan waar deze vogel destijds werd geringd. Men kan dan nagaan welke trekweg werd gevolgd,men kan nagaan hoe oud een

de Steltkluut | 1958 | | pagina 4