paar leden die daags te voren verhinderd waren. Dezelfde waarnemingen werden gedaan. Een belangrijke vogelpleisterplaats in Zeeuw-VlaanderenHET CANESVLIET j Dat Zeeuw-Vlaanderen rijk is aan kreken en plassen is reeds lang gekend en dat er in dit uiterste zuidwesten van Neder land nog veel natuurschoon ongeschonden ligt verborgen hebT ben reeds veel natuurminnende personen ondervonden. Als we de landkaart van Zeeuw-Vlaanderen nemen dan wemelt het bij wijze van spreken van water en plassen.Dè grote, zoals De Braakman, Oostburg, Notensekreek en die ten zuid-westen van Axel zijn reeds door ieder gekend en al is er ook daar nog hopen determinatiewerk, toch is reeds veel over deze plassen geweten. Wat echter de doorsnee waarnemer van vogels ontgaat zijn die kleine, als het ware in het landschap ver borgen, met riet omzoomde plasjes, omringd met drassig wei land, zoals we alleen maar in Zeeuw-Vlaanderen kunnen aan treffen. Ten Oosten van het kanaal Gent-Terneuzen tussen Sas van Gent en de Belgische grens ligt op het grondgebied Westdorpe zo'n kreek n.l. het Canesvliet. Deze kreek heb ik gedurende vier en twintig jaar regelmatig bezocht en ben tot zeer mooie resultaten gekomen. Ik heb niét alleen een groot aantal vo gels leren kennen maar ook nauwkeurig de diverse aantallen kunnen vaststellen. Toen ik daar als jongen van 8 jaar aan begon, klonken namén als Texel, Haarlemmermeerpolder, de Biesbos, het Zwin en nog andere me als toverwoorden in het oor. Ik heb echter moeten ondervinden dat er in Zeeuw-Vlaanderen en voor mij meer be paald op het Canesvliet op het gebied van verscheidenheid van vogels ruim zoveel te zien is als in de hierboven genoem de gebieden. Het is een zeer platte, laaggelegen, niet al te grote kreek, met langs de oostzijde een op vele plaatsen ondoordringbare rietkraag en langs de westelijke kant een drassig weidestrancL Ze is voor iemand die niet met de streek vertrouwd is zelfs moeilijk te vinden (is van op 500m niet zichtbaar). Op dit weidestrand en kreek pleisteren honderden vogels en het is beslist geen zeldzaamheid om er in de maanden decem ber en januari alles bij elkaar ongeveer 1500 eenden van ver schillende soorten aan te treffen. Om U te overtuigen van de ornithologische' waarde van het ge bied meld ik U dat ik er persoonlijk niet minder dan 141 ver schillende vogelsoorten heb waargenomen waarvan alleen al 17 verschillende soorten eenden en 28 diverse waadvógels. Wat de broedvogels betreft kom ik tot op heden aan 54 soorten. Als bizonderheid dient hier vermeld de kleine kolonie Zwarte Sterns welke zich in 1954 - 1957 - 1958 en 1959 aldaar ves tigde en als enige tot nu toe gekende broedkolonie van deze vogel in Zeeland mag worden aanzien. Ook de SteltkluutFuut, Snor, Blauwborst, Visdiefje, Slob eend, Wouwaapje en nog vele andere werden broedend aange troffen. Als waarnemingszeldzaamheden citeer ik Lepelaar, Krooneend, Purperreiger, Visarend, Kraanvogel, Porselijnhoen, Poelsnip, Houtsnip en Reuzenstem (dwaalgast). Dit alles moet de lezer in ruime mate overtuigen dat er op het betrekkelijk kleine Canesvliet op het gebied van vogels toch wel iets te beleven is. Ik ben er van overtuigd dat er in ons Zeeuw-Vlaanderen nog meerdere van deze onbekende kreekjes liggen verborgen waarvan we bij nader toezicht een grote vogelrijkdom zouden vaststellen. Laten we hopen dat deze bij uitstek zo mooie kreek mag ge spaard blijven van dempingswerken in verband met de verbre- dingswerken van het kanaal Gent-Terneuzen en men deze zal kunnen klasseren als bèschermd terrein. Reeds verleden jaar werden er in die zin voetstappen gedaan. Voormelde waarnemingen zijn in ieder geval de moeite waard en zij "die deze vrij onbekende prachtige kreek in alle rust en kalmte eens een bezoek zullen brengen, zullen het met mij roerend eens zijn dat zoiets én voor Nederland én voor Zeeuw- Vlaanderen in het bizonder niet mag verloren gaan. Gent - Jo Van den Steen. P.S. Sedert i960 is dit terrein ook onder onze beschermde gebieden opgenomen, daarom tijdens het broedseizoen niet toe gankelijk. De mogelijkheid wordt onderzocht het t.z.t. eens in een excursieplan op te nemen. - Red. j Van de penningmeester DENK AAN UW CONTRIBUTIE Dringend worden de leden verzocht hun jaarcontributie te voldoen voor 1 juli a.s. Stel niet uit tot morgen wat u heden doeh kunt en wees zo goed om uw contributie nog deze week te gireren.

de Steltkluut | 1961 | | pagina 4