gebracht. De er aan verbonden kosten zullen niet hoog zijn. Vooral voor jongeren lijkt het ons erg handig alles op een plaats bij elkaar te vinden. G.M.P, Sponselee VERSLAG OVER HET JAAR 1971 DOOR DE SECRETARIS Na enkele jaren van weinig aktiviteit is hier in 1971 in gunstige zin ver andering in gekomen. Op.de jaarvergadering vond een wisseling en uitbreiding van het bestuur plaats met als resultaat: Voorzitter: G.M.P. Sponselee; Vice-VoorzitterF.K. Haak; Secretaris: G. Ottens; PenningmeesterE.G. Borm; Leden: A. Koster, B. Grootjans. Tevens werden een viertal werkgroepen samengesteld. Het bestuur is in 1971 5x bijeengeweest. Het aantal leden groeide aan tot 180, waarvan 9 jeugdleden, 106 leden met het 2-maandelijks tijdschrift Het Vogeljaar en 65 leden zonder dit tijd schrift. Het streven om ons blaadje "De Steltkluut" eenmaal in de 2 maanden te la ten verschijnen is goed gelukt; er was tot nu toe voldoende kopij. Er werden 9 excursies georganiseerd, waarvan 8 in het veld en 1 naar het Klooster te Wachtebeke, waar het mogelijk was door middel van opgezette vogels, de verschillende soorten beter te leren kennen. De belangstelling voor deze excursies bostond uit gemiddeld 20 personen. In samenwerking met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en met name met de heer Wijnaendts kwam een 15-tal Vrije Vogelreservaten tot stand, waaronder het zeer mooie natuurgebied Het Groot Eiland. Tesamen vormen zij een oppervlakte van 410,75 ha'. Landelijk bedraagt dit 7200 ha. wat voor 0.Z.V1. dus neerkomt op 5,7 In 1971 is gestart met een onderzoek naar het voorkomen van de kerkuil in Oostelijk Zeeuws Vlaanderen hetgeen resulteerde in een (voorlopig voor intern gebruik) gestencild rapport, waarin de in genoemd jaar verzamelde 5 gegevens zijn vermeld. Een 12-tal uilenestkasten is opgehangen met de be doeL ing het aantal broedgevallen op te voeren, terwijl in een geval f. 25,- ter beschikking gesteld door de Nederl. Ver. tot Besch. van V#gei3is uit betaald voor een geslaagd broedgeval te Koewacht. In het najaar is de observatiehut aan de Spuikom van de Westelijke Rijks waterleiding te Terneuzen gereedgekomen. Het geld voor de bouw hiervan is ons beschikbaar gesteld door de Stichting het Vogeljaar. Rijkswaterstaat heeft hierbij zijn volledige medewerking gegeven, o.a. door ons in de gelegenheid te stellen in een van de sluisgebouwen te mogen schuren en schilderen. Door de Stichting "Aktie Comité Terneuzen" is ons f. 400,- geschonken voor het onderhoud en de nog te verrichten werkzaamheden. O.a. zal zeer zeker iets gedaan moeten worden aan de zeeaster in de boezem, die de fourageer plaatsen van de vogels dreigt te overgroeien. In november 1971 richtte de Openbare Bibliotheek te Hulst een tentoonstel-.- ling in over de flora en fauna van Het Verdronken Land van Saaftinge met er aan verbonden de uitgave van een boekwerkje over dit unieke gebied. Oplage: 300 stuks. Ook onze Vogelwacht heeft hieraan zijn medewerking verleend. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 800, terwijl alle boekjes verkocht werden. Voor het behoud van genoemd gebied heeft de Vogelwacht gemeend een bezwaar schrift te moeten indienen m.b.t. het Baalhoekkanaalplan en de bochtafsnij ding bij Bath. In antwoord hierop is ons op 31 aug. de mogelijkheid geboden onze bezwaren mondeling toe te lichten; de voorzitter hoeft hiervan gebruik gemaakt. Om ook op wat bredere basis, speciaal van de flora, kennis te vergaren en uit te kunnen dragen, werd er voor belangstellenden door onze Vogelwaeht een lezing georganiseerd en gehouden door de heer van Hattum, Hoofd van de Plantsoenendienst te Emmen, met als enderwerp plantsoenaanleg en beheer aan de hand van nieuwe inzichten, o.a. het zoveel mogelijk handhaven van de natuurlijke vegetatie. Voor deze lezing bestond grote belangstelling. 8

de Steltkluut | 1972 | | pagina 2