Onderweg werden op het "Emmakreekje" enige vogels waargenomen, w.o. een 5-tal broedende kluten, enige bergeenden, een scholekster en enkele grut to's, waarvan de roep echter in de storm verloren ging. Op de dijk begon de discussie opnieuw. Algemeen was men van mening, dat het onverantwoord was bij dit weer de vogels van de nesten te jagen en derhalve werd de te rugtocht aanvaard. Saaftinge II; 3-6-'72. Te 13.00 uur waren 3^ deelnemers present op Emmahaven. Er zat weinig wind, het was warm en de lucht was wat betrokken. Aan het "Emmakreek je" kregen we reeds een voorproefje van wat we te zien zouden krijgen: een 20-tal kluten fourageerden er op de modder, terwijl 3 jongen schijnbaar doelloos wat rondscharrelden en c-en 4-tal nesten bebroed werden. Twee bergeenden^ wat tureluurtjes en kievitten maakten het beeld kompleet. Vanaf de dijk voor de Rijksdam zagen we een overweldigend panorama: de uitgestrekte schorren en slikken aan onze voeten met daarachter, als een grijs lint, de Westerscheldede grijze lucht erboven, links de zeedijk met De Paal er als een fort uitstekend en rechts, een voor velen wat min der mooie aanblik: het industriegebied van Antwerpen. Terwijl we o.l.v. de hoer v.d. Kerkhove naar de Rijksdam afdaalden, werden we verrast door een bruine kikker, die ook de zeekant had opgezocht. In de schorren zelf was het bepaald lawaaierig; vooral de tureluurs, scholek sters en zilvermeeuwen vergastten ons op een luid concert. Heel wat be scheidener in de eerste kennismaking waren de rietgors en de rietzanger. Laatstgenoemde maakte een baltsvlucht. Omringd door deze geluiden baggerden en strompelden we drie uur lang door de hoge vegetatie en over de slikken. Menige geul moest worden overgesto ken, wat steeds weer stof tot hilariteit opleverde, daar menigeen na zijn "goed" uitgebalanceerde sprong toch wel wat ongebalanceerd ter aarde kwam of soms in de blubber ging. De flora werd ook onder de loupe genomen: we werden gewezen op zeeweegbree zeeaster, obione en lepelblad. Een zilvermeeuwenkolonie werd langs dc rand gepasserd, zodat plm. 200 van deze gracieuze stuntvliegers op de wieken gingen. Jonge meeuwen werden niet waargenomen wel enkele nesten met eieren. Te plm. 16.45 werd de groep ontbonden. Saaftinge_IIIj__ll-6-^72 35 belangstellenden waren te 9.30 uur aan de gasdam. Het was droog weer, met veel zon en weinig wind. De eerste vogelsoorten welke we ontmoetten waren: tureluurs, kluten, kokmeeuwen, bergeenden, 36 grutto's, 4 kempha nen en een veldleeuwerik. Am de voet van de dijk lag een door zilvermeeu wen aangepikte dode haas. Een groep mensen uit Den Bosch voegde zich nog bij onze groep. Er volgde een tocht door een begroeiing van Engels slijkgras, zeeaster, schorregras en spiesbladmelde, met daartussen ontelbare verraderlijke ge heel of half onzichtbare geultjes, waar menigeen over struikelde, «aarge nomen soorten: 2 gele kwikstaarten, een 10-tal scholeksters, 1 graspieper, 1 rietgors, 10 kluten (van deze soort een nest en oen rondlopend pullus), veel nesten van zilvermeeuwen, 2 nesten van de wilde eend en een van de strandplevierVan een kolonie van plm. 1000 paar kapmeeuwen kregen we ca. 100 nesten te zien. Op de gasdam nog 3 pulli van de scholekster, ee.n langs vliegend visdiefje en op de grens van schor en polder een torenvalk. Einde excursie 12.15 uur. Saaftinge IV: 13-5-72 Aantal deelnemers: 25. Start: 19.15 uur. Startpunt: schaapskooi op de gas dam nabij de Hertogin Hedwigpolder/eer: bewolkt, mild met weinig wind. Waargenomen soorten: veldleeuwerik 1 ex.; boerenzwaluw 5 ex.; bergeend 20 ex.; witte kwikstaart 2 ex.; gele kwikstaart 1 ex.; scholekster 15 a 20 ex.; rietza„nger 1 zingend m.snor 2 zingende m. sprinkhaanriet zang er 1 zingend m.kleine karekiet 3 zingende m. rietgors 2 m. en 3 v.; visdief enige ex.; kapmeeuw plm. 300 ex. (16 nesten); zilvermeeuw 100 ex. (5 nes ten en enige jonge vogels); waterhoen 1 nest met 6 eieren en 1 ganzeei (met opschrift) wat enige hilariteit veroorzaakte, daar het de enige des kundige onder ons een loert je draaide. Planten: melkkruid, lepelblad, lamsoor, zeeaster en zeealsem. Einde van de excursie: 21.30 uur. 38.

de Steltkluut | 1972 | | pagina 2