Om bovenstaande redenen zal het duidelijk zijn, dat er geen enkele reden is om vleermuizen te doden. Wij mogen u dan ook verzoeken iedere vleermuis die u in hemden mocht krijgen, weer levend de vrijheid te geven. In enkele gevallen kan overlast ontstaan (kerk Koewacht; fam. van 0. te Westdorpc, waar ze 's morgens in de huiskamer werden aangetroffen). In dergelijke ge vallen verzoeken wij u contact op te willen nemen met ondergetekende. Ook kerkbesturen die voornemens zijn in hun kerken een bestrijding tegen boktorren te laten uitvoeren mogen we verzoeken dat te doen. De bijzonder prettige samenwerking tussen kerkbestuur, SBB cn onze Vogel wacht die tot stand kwam naar aanleiding van de Aktie Boktor t.b.v. de Groenendi jkse kerk heeft bewezen dat ieders beien gen gediend kunnen wbrden. Wij hebben voor de bespuiting de dieren weggevangen en elders uitgezet of we hebben ze verjaagd. Ook te Koewacht zullen we de helpende hand bieden. Omdat over het voorkomen van do diverse soorten vleermuizen in ons gewest nog weinig bekend is, doen wij een beroep op iedere vinder van dode of ge wonde exemplaren, om deze ons ter beschikking te stellen. In uw omgeving wonende leerlingen van de Janseniusscholengemeenschap te Hulst zullen ze gaarne meenemen. S.v.p. papiertje bijvoegen met vindplaats, vinddatum en vinder. Desgewenst wordt hot materiaal opgehaald. Wij zorgen dat de dieren terecht komen bij Drvan Bree en/of G. Glas te Amsterdam. Deze laatste heeft een publicatie in voorbereiding over alle vondsten en waarnemingen uit Oost Zeeuws-Vlaand eren. n 0 G.M.P. Sponselee. VERSLAG VM DE OP 25-11-'72 GEHOUDEN EXCURSIE LANGS DE BRAAKMAN EN IN DE KOUDEPOLDER. Om ongeveer 9 uur verzamelden een 30-tal vogelwachters zich op het parkeer terrein van het recreatiecentrum "De Braakman". Weer: licht bewolkt, zacht, lichte nevel en bijna, geen wind. Route: Oostelijke Braakmandijk - Koudepolderse Dijk - Koudepolderstraat II on I - Middenweg. Aan het Recreatiecentrum en de Middenweg door de grote kreek kregen wc reeds een voorproefje van wat we te zien zouden krijgen: roodborst 1; kramsvogel 1; koolmees 1; heggomus 1; kuif eend 130-tal; fuut 10-taJ pa trijs 15; winterkoning 1; meerkoet 60; zanglijster 1; koperwiek 8; wulp 2; kleine mantelmceuw 1; brilduiker 1 vr 1 pr; bergeend 8; wilde eend 10; ekster 1; veldleeuwerik 1; pimpelmees 1; bonte kraai 1; tureluur 1; geoor de fuut 1; zilvermeeuw 1; graspieper 2; dit alles in een kwartiertje tijds. Aangenaam verrast ploeterden we, door de zachte modder, de Braakmand ijk op waar het beeld hetzelfde bleek te zijn. Steeds meer vogels trokken onze aandacht: dodaars 2; wilde zwaan 13; kleine mantelmceuw 4; bergeend 20; scholekster 10-tal; bonte strandloper 13; blauwe reiger 1; kluut 3; bril duiker 1; grote mantelmeeuw 1 en 2 zilverplcvieren op cn aan de kreek. Op de dijk, in de polder en overvliegendkaïw 4; torenvalk 1; kolgans 8; heggemus 6; bonte kraai 1; wulp 2; winterkoning 2; brandgars 10» kramsvo gel 8; koperwiek 3; groenling 7; koolmees 2; pimpelmees 6; merel 3; grut to 1; veldleeuwerik 5; rietgors 3; wintertaling 1 m; rock 1; spreeuw enke le 10-tallen; kneu 2; vink 1. De heren Grootjans, v.d. Hemel en ikzelf wa ren zo gelukkig om de mistroostige roep vai een roerdomp een 5-tal minuten lang te mogen beluisteren, de rest was helaas te ver vooruit om erop gewe zen te kunnen worden. De Koudepoldcrsc -dijk en -straten waren wat minder maar dcsevlniettemin toch zeer behoorlijk: koolmees 6; matkop 2; veldleeuwerik 10; grote bonte specht 2; rietgors 2; roodborst 2; kramsvogel 20-tal; koperwiek 1; hegge mus 2; fazant 2 vrwinterkoning 1; vink 1 en nog oen kleine verrassing: 26 kolganzen. Alsof het nog niet genoeg was, nog een laatste toegift: een gezin kolganzen, 2 ad 4 juvenielen overvliegend vlak bij de Braakmankreek. Om 12.00 uur werd deze zeer goed geslaagde excursie, tijdens welke maar eventjes 51 soorten vogels werden waargenomen of gehoord, beëindigd. M.A. Buise. VERSLAG VAN BE OP 23-12-'72 GEHOUDEN EXCURSIE ROND HET "GROOT EILAND" Om plm. 9.30 uur verzamelden 16 vogelwaarnemers zich op de parkeerplaats nabij het "Klein Eiland" oftewel "Brug nr. 8". Er was weinig wind, slecht zicht 600 m) vanwege de mist en de temperatuur lag rond het vriespunt. Met ondergetekende als gids wandelden we een hobbelig karrespoor op dat ons een landschap) van weiden, geboomte en stukjes bouwland invoerde, een 4.

de Steltkluut | 1973 | | pagina 4