Ook bestaat ex een plan tot verbreden en uitbaggeren van de rond het weidecomplex stromende Rijkswaterleiding, leze verbreding zou gebeuren ten koste van het weidegebied, terwijl het uitgebaggerde fosfaat- en nitraatrijke slib zou gedumpt worden op de weidegronden. Naast een plaatse lijke eutrofiëring, dient nog rekening te worden gehouden met het aan- en afrijden van voertuigen, hetgeen gepaard gaat met bodemverdichting, verontrusting en verontreini ging. Naast de jacht, een verschijnsel dat moeilijk-te situeren valt binnen het kader van een natuurgebied, maar toch nog het minste gevaar oplevert, zijn er nog een aantal meer of minder urgente problemen, die eveneens een aantasting uit maken van "Zwartenhoek". Allereerst het gevaar van een steeds verder gaande veront reiniging van de kreek, door gebruik van kunstmest en be strijdingsmiddelen in de omliggende polders (zie -verslag prof. Q-ysels, RUG). Op de tweede plaats is er het stelsel matig inpalmen en inplocgen van delen van het rietveld, waardoor kostbaar natuurgebied verloren gaat. Last but not least is er hot plan om hot bestaande motorcrossterrein van Axel tc verleggen naar het zuiden, hooguit een pa.ar honderd meter van Zwartenhoek, waardoor de vrijgekomen grond kan benut warden voor bebouwing. Niettegenstaande dit eerder negatieve beeld, kan nog niet gesproken worden van een wezenlijke achteruitgang van het gebied. Veeleer staat men voor een tweesprong: ofwel gaat men verder met de hoger genoemde ingrepen en dan kan met vrijwel volledige zekerheid gezegd worden dat "Zwartenhoek verloren gaat; ofwel gaat men het gebied daadwerkelijk be schermen en beheren. Een beheer weliswaar in het belang van alle betrokken partijen, maar met dien verstrnde dat men in het na.tuurgebied zelf, een beheer gaat voeren, waarbij het behoud van een waardevol oecosysteem prevaleert Opmerking_v£ n_d e_r cdakti e Legheer Tombeur zot zijn onderzoek in Zwartenhoek voort en hoopt t.z.t. met een uitgebreid rapport over levensvormen en waarde van dit gebied te komen. Daarom verzoekt hij een ieder om medewerking o.a. in de vorm van: mededeling ver waarnemingen, kaarten ver het ge- 10. bied en historische gegevens en verder alles wat van be lang kar zijn om een totale beschrijving zo compleet mo gelijk te maken. DISCUSSIEAVOND. - Tengevolge van geruchten als zou er een ingreep gaan plaats vinden in de waterhuihouding van de Zwartenhoek- se kreek en wat dus gevolgen zal hebben voor flora en fauna, werd deze avond georganiseerd Voor c-en zeer talrijk publick, ong. 60 pers., in de Hal- - le te Axel, gaf voor de pauze de heer Tombeur uit Gent een duidelijke uiteenzetting van de waarde als natuurge bied van de Zwartcnhoekse Kreek en omgeving. Hij deed dit door middel van prachtige dia's en een op- somming van getallen betrekking hebbende op vogels en planten, verontreiniging van water, ontwatering enz. Zie zijn verslag op blz. 7. Na de pauze ontspon zich een levendige en aantrekkelijke discussie over eerder genoemde problemen en eventuele oplossingen daarvoor. Onze opzet, de mensen op deze manier meer bekend te ma ken met natuurgebieden in hun onmiddellijke omgeving en het belang hiervan te doen inzien is, dachten wij, door deze avond wel geslaagd. G. Ottens. EI LMAV CND ZUI DU NDTHEATER Donderdag 31 janj.l. heeft de ornitholoog dr. U. Sue- tens in het Zuidlandtheater te Terneuzen een aantal dia's en zijn onvergetelijke film Uinged Aristocrads vertoond Ruim 250 bezoekers hebbenvoor de pauze kennis kunnen nemen van de dia's met weide- en watervogels overgaande naar roofvogels, vergezeld van zijn duidelijk commentaar Na de pauze heeft men in verwondering en spanning meege leefd met de opnamen van bijna alle in Europa voorkomen de roofvogels, in grootte variërend ver valken tot gie ren, met prachtige taferelen van prooi vangen en het ver delen hiervan onder de jongen. Helaas klonk ook deze avond weer in het commentaar door, hoever het vergif, pesticiden, enz. reeds doorgedrongen 11.

de Steltkluut | 1974 | | pagina 6