4. Havikdijk Hulst (Gegevens: M. Buise, A. on P. M&ngnus, G. Sponselee). Het begon op een mooie zondagmorgen toen ik in de nabijheid van een oud eksternest in een windscherm van een- boomgaard aan de He.vikdijk een paartje torenvalken zag baltsen. -Aan- een-hon derd meter verderop gehangen nestkast werd geen aandacht ge schonken (zie Vogeljaar' 21: 353-354). Exemplaren van de sc^rt waren reeds heel de winter aanwezig. Wekenlang waren geen activiteiten te zien tot op 10-3 1 ex. van hot nest afvloog terwijl het ander in de buurt hing. Sindsdien kon men de-dieren regelmatig op en bij het nest ob serveren, tot er iets rampzaligs plaatsvond. Op 12-4 tijdons oen controle van de omgeving merkte' ik dat het nest verdwenen was, het windscherm was tot op do helft afgesnoeid. Ha. enige tijd zceken vend ik het nest terug, het was leeg. Ook in de omgeving waron geen nestschalen te vinden. Anderhalve week la ter een opwekkend bericht: Iemand had van een ander ekster nest, eek aan de Havikdijk (plm. 300 m verderop) een bruine vogel zien vliegen. Op 25-4 konden we die waarneming bevesti gen. In verband met jacht op schadelijk wild, waarbij ekster nesten nog steeds uitgeschoten worden, probeerde de Vcgel- wacht d.m.v. een artikel in do PZC cn een waarschuwingsbord de jagers erop attent te maken, dak het hier geen door ek sters beweend nest betref. Sindsdien kon men ze weer zien aanvliegen en cp het nest zitten (toch weren er perioden van weken dat we geen teken van leven zagen). Op 2-8 uiteindelijk zag ik een paartje met 2 juveniclen in de omgeving jagen. On danks alle beslommeringen en mceilijkheden toch een geslaagd broedsel 5 Steenbosch Bcoostenbli.i-bencordenrolder Axc-1. (Gegevens: M. Buise, F. Mangnusfam. de Putter). Dit broedgeval is pas zeer laat ontdekt. Gedurende de winter werd in de omgeving af en toe een toren valk waargenomen, zodat in het voorjaar een nestkast werd op gehangen. Op 18-7 pas, tijdens de Biologische Werkweek van het Janseniuslyceum te Hulst zagen we een paartje op de boerderij jagen waarbij het nogal eens dicht bij eën oud eksternest kwam. De eigenaren van de boerderij deelden ons mede dat ze de dieren dagelijks zagen en dat ze vrijwel zeker zouden broeden in het eksternest. De dag daarop gingen we het nest observeren: Er was geen torenvalk te zien. Dit herhaalden we 28 enige malen, steeds echter zonder resultaat. Toch zagen we' de dieren dagelijks in de buurt. Op 31-7 echter zag ik een paartje met 3 juvenielen jagen beven bouwland vlakbij de boerderij. 6- Zeldenrust Zuidrolder Terneuzen (Gegevens J.v.d.Hoeve e.aj Hier bleek een paartje weer hetzelfde nest uitverkoren té hebben als het jaar tevoren nl. in een ruimte onder de over steek van een schuur. Gedurende het voorjaar werrien er repè1- matig exemplaren gezien welke de omgeving afjoegen (Otheense Kreek). Op 18-6 werden 2 juvenielen gezien op het nest. Haif juli zijn er 4 juvenielen uitgevlogen. Interessant is te ver melden dat het nest nu in gebruik is door een duif ("1-9) ter wijl onder dit nest en naaste omgeving steeds braakballen van steenuil te vinden zijn. 7. Kreek Zwartenhoek. (Gegevens 0. van AevermaetM. Buise, M. Dieleman, F. Tombeur.) Ook over dit broedgeval is door de heer Dieleman een uitvoe rig verslag opgesteld, alleen de voornaamste feiten dus. Op 3-3 toonde een paartje dat reeds gedurende behoorlijke tijd aldaar aanwezig was belangstelling voor eên 24-2 gehan gen kerkuilenkastTwee dagen later vloog er een exemplaar uit. Nadien kon men het desbetreffende paartje regelmatig zien aanvliegen zonder dat ze zich veel van eventuele aanwe- zigen aantrokken. Op 3O-4 lagen 6 eieren in het nest. Op 12-6 nadat er enige dagen-tevoren gepiep gehoord was, zaten en 3 jongen en 3 onbevruchte eieren in. Hierna kon men de jongen af en toe horen piepen. In de tweede week van juli vlogen ze uit en zijn niet meer waargenomen. 8. Heidestraat Koewacht. (Gegevens E. v.d. Brando). Van deze broedpoging valt te vermelden dat het nest, waarin zich vermoedelijk reeds eieren bevonden, door jeugdige perso nen is verstoord. Dit drama heeft zich half april afgespeeld 9. Fauluspolder (Gegevens M. Buise, B. Grootjans). Over dit broedgeval is vrijwel niets bekend. Gedurende de winter en broedseizoen was vrijwel constant wei een exemplaar aanwezig in de omgeving (Putting en Grote Vpp-ei) Op 5 en 7-3 werd er aan de Grote Vogel een paartje waargeno-' men. In augustus werden 2 juvenielen en 1 adult exemplaar waargenomen in een boom bij Pauluspolder 2°

de Steltkluut | 1974 | | pagina 3