Di"t heeft o.a. tot gevolg gehad dat de gidsen v.d. Zande en v.d. Brande met ong. 9000 mensen uit geheel Nederland, België en zelfs uit Frankrijk door de schorren getrokken zijn. Tenslotte is bij verschillende instanties aangedrongen Saaf- tinge tot beschermd natuurgebied te verklaren. Ook in 1973 is het onderzoek naar het kcrkuilonbcstand voort gezet. Er hengen momenteel 25 uilonkastcn op, tcrwij.l. een rapport van do resultaten is opgemaakt. Bovendien is begonnen de broedgclogenheden voor de torenval ken, die door allerlei oorzeken verdwijnen, weer wat op peil te brengen. Hiervoor zijn in Oost Zoeuwsch-Vlaandercn 40 to- renvalkkastcn opgehangen en met spanning worden do resultaten hi erv an afg ewacht Om mezen en andere holen- en halfholcnbrocders nestgelegenheid te verschaffen werden 100 nestkasten, verspreid over het ge west, verkocht. Wat verdere vogclstudic betreft, er werd meegewerkt aan het Atlasprojoct (Europese vogelinventarisatieverslagen ven tellingen van Groot- en Klein Eiland, Zwertonhoek, Rcuzcnhoek en een inventarisatie van alle steltlopers van Zceuwsch- Vlaandcren werden gepubliceerd. Be vogelwcrkgroep Deltagebied werd voorzien' van onze gegevens. Ringvondston werden doorgegeven, terwijl ook weer een aantal dode vogels voor onderzoek werden opgestuurd. Waar velen op gewacht hebben, do Avifauna van Oost Zccuwsch- Vlaandcren, is in 1973 gereed gekomen en ter perse gegaan. Hij'zal eerstdaags gaan verschijnen. Hoewol do belangstelling voor de Jar Dekker observatiehut te Terneuzen niet overweldigend is, wordt hij toch regelmatig bezocht. Ter nagedachtenis aan de medeoprichter de hoer Jan Dekker is zijn naamplaat er dit jaar op bevestigd. Hot gebied rond de hut is gcinventexiseerd op vogels en planten en een verslag hiervan zal in de Steltkluut verschijnen. De zeeasterbegreeiing breidt zich nog steeds uit en verandert het landschapstype. Er zijn plannen voor een tweede hut in de Braakman. De knotwilgcnploeg heeft in 1973 weer z'n best gedaan. De dijk bij Mauritsfort is gereed gekomen, terwijl le.ngs de Othecnso Kreek bij de .Kraaghoeve de meest nodige bomen ge- snocid zijn. In totaal zo'n 200 bomen. Er werd meegewerkt aan diverse handtckeningcnskties o.a. te gen de vogelvangst in Italië, voor het behoud van de Wa.ddon- 18 zee enz. Verschillende leden hebben de Nationale Natuurbcschc-rmings- dag te Kieldrccht in Bsigiö bezocht en de excursie langs do Grote Gculc meegemaakt, terwijl ook leden aanwezig geweest zijn bij een symposium over het Land van Saaftinge, gehou den in St. Niklaas. Mevr. de Jonge werd weer gesteund met haar aktic voor het behoud van de zeehonden en ijsberen. Met een "stand" waren wc vertegenwoordigd in de Expohal te Axel. -p. Contacten werden gelegd met Waterschappen, Ri jkswaterstgvt en Prov. Waterstaat wat o.a. al geleid heeft tot een meer natuurlijke begroeiing van wegbermen. Tot slot, dit jaar zijn de Statuten en het Huishoudelijk reglement van de vereniging herzien. 8 Maart 1974. EXCURSIEVERSLAGPutting 9-2-174 Om plm. 13.00 uur startten 24 deelnemers voor een tocht- door de Putting. Een stevige zuidwesterstorm stuwde ons de Oost diik over langs de Grote Vogel waar en passant nog enkele brilduikers, grote zaagbokken en kuifeendjes werden meege pikt. Aanvankelijk leek het droog te blijven hetgeen aan een 'deskundige1 de woorden ontlokte dat het de verdere tocht wel droog zou blijven. Helaas had deze goedweer-profeet geen. gelijk en werd het een tochtje waarbij de weerselementcnhun uiterste best deden om tegen ons samen te spannen. Storm kracht 8 mot regenvlagen is geen pretje, vooral met fis je regenjas lekt. Ondanks de barre weersomstandigheden mag er van een goed a - slffpdc excursie gesproken worden. Op vele plassen welke overal op do weidon stonden zot'oordie wot waterwild tor-iji op het grasland zelf ook menig vogeltje rondliep. Ai loon ganzen werden cr vrijwel niet gezien3 althans in de J^°jG Putting niet. Dit werd echter ruimschoots goed gemaakt door vele anderen w.o. een tweetal groenpootruiters dat ijverig tussen de graspollen fourageerde. Op de Kleine Putting eindelijk de verwachte g-nzen en dat niet alleen; hun aantel mocht er ook wezen. Lam konden wc cr echter niet van genieten want enige donke re rc-gonwolkcn tekenden zich reeds af aan de horizon en we konden nog mo.rr net op tijd oon schuilplaats vinden tegen hot zich naar beneden stortende hemelwater. Toen do hoofd- 19

de Steltkluut | 1974 | | pagina 8