behagelijk tegen de vacht koesterde» Even later verdween het» Zon het weinig schuw zijn komen door het feit dat het een jong dier was A, Sturm, Kloosterzande Opm, redactie: we kunnen voor dit gedrag geen verklaring geven. Hartelijk dank voor Uw mededeling. TE KOOP GEVRAAGD. Wie heeft of weet te koop: J.Ch» Cornelis: Stad en Land van Philippine in de historie 1505-1955. Terneuzen 1955. J„ Adriaanse: Van schuurkerk tot parochiekerk. Lamswaarde 1909. G.M.P. Sponselee, Hulst. ADRESWIJZIGING VOGELBESCHERMING. Per 1 september jl. is de Ned. Vereniging verhuisd van Nachte gaalstraat 60bis, Utrecht naar Driebergseweg 16b te Zeist. Tel. 03404-25406. Bovengenoemde vereniging heeft een verslag samengesteld over de ziekte botulisme en haar voorkomen in Nederland. Belangstellenden kunnen aan bovengenoemd adres - in beperkte mate - een exemplaar aanvragen. Belangrijke uitgave voor mede werkers aan (semi) overheidsinstanties. ATLASPROJECT. Van een aantal medewerkers aan het Atlasproject hebben we de gegevens over 1974 nog niet ontvangen. Mogen we deze zo spoe dig mogelijk tegemoet zien, zodat we voor doorzending kunnen zorgdragen Van diegenen die in 1975 gean medewerking meer kunnen verlenen zouden we ook gaarne de kaarten en inventarisatiehandleiding terug ontvangen, zodat we deze ter beschikking kunnen stellen van nieuwe medewerkers. Niet direct voor het Atlasproject verrichte waarnemingen zijn ook welkom, mits vergezeld van duidelijke plaatsomschrijving, datum van waarneming resp. bezoek en aantallen van de waarge nomen soorten alsmede op welke manier het broeden van een soort werd vastgesteld. Sp. DOODGEVONDEN VOGELS. Zoals bekend (veronderste1d wordt) zenden we veel doodgevon- den vogels door aan het Zoölogisch Museum te Amsterdam. Tus sen augustus 1973 en juni 1974 zijn de volgende vogels ver zonden: koekoek 1boerenzwaluw 1tuinfluiter 1bonte vliegenvanger 1, stormmeeuw 1, huiszwaluw 2, roodborst 3» koolmees 2, goud haantje 1, groenling 1, keep 1, winterkoning 1koperwiek 4, 64 steenuil 2, torenvalk 1, roodkeelduiker 1, ransuil 1, sper wer 2, scholekster 2, buizerd 1, blauwe reiger 1, merel 1, kneu 1, beflijster 1, grote lijster 1, bosrietzanger 1 en blauwvleugeltaling 1 Een aantal vogels kon niet meer verzonden worden omdat ze reeds te ver in ontbinding verkeerden. Alle gevers hartelijk dank en beleefd aanbevolen voor de volgende keer Uit de brieven van ZMA citeren we nog enkele gedeelten. -De meeste vogels zijn erg waardevol voor onze collectie. -De blauwvleugeltaling van 12 mei 1974, Axel, is een volwassen mannetje, testis 17 x 7 mm, gewicht 301 gram, mager. Geen rui. Geen aanwijzingen voor doodsoorzaak, weliswaar niet vet, maar toch ook niet zo mager dat sterven er het gevolg van zou zijn. Geen sporen van gevangenschap (abnormale slijtage o.i.d.) ZMA 27452. Blijft het probleem of het hier een dwaalgast betrof, of een vogel die ergens in de omgeving vrijvliegend gehouden werd. Heeft u informatie betreffende het laatste (Opm. red.: Wij niet, maar misschien weet iemand van onze le zers, waar een dergelijke vogel vermist wordt). Zouden er bijv. in Het Zwin geen blauwvleugeltalingen gehouden worden Ook bestaat de kans dat de vogel voor de: Amerikaanse kust op een schip is terecht gekomen en pas bij aankomst in de Westerschelde de vleugels heeft genomen» Dit lijkt mij echter eerder iets om beoordeeld te worden docr de CNA,. De kans dat het on een authentieke dwaalgast gaat is heel klein,. - Informatie bij Het Zwin leerde het volgende: In antwoord op uw schrijven kunnen wij u mededelen dat de bij u gevonden blauwvleuge]taling onmogelijk eer. bij ons ontsnapt exemplaar kan zijn. In het belendende park van ons natuurreser vaat worden namelijk alleen de in West-Europa voorkomende vo gelsoorten gehouden. Getekend: de conservator. De verzonden scholeksters hadden ernstige knobbels aan de poten en de vinders (Niek Goossen en Theo van Goethem) deelden mede meer van dergelijke vogels gezien te hebben nabij het Hellegat. De vogels konden zeer moeilijk opvliegen. De heer Bleyenberg deelde ons mede in Saaftinge kokmeeuwen gezien te hebben met dit soort knobbels» Van de zijde van ZMA schreef men hierover: -deze tumoren blijken vaak te ontstaan doordat bva schapewol om de poot verstrikt raakt en deze afknelt. Hierbij schijnen dergelijke gezwellen te ontstaan. Vooral bij scholeksters komt het vrij regelmatig voor. Als het gezwel erg groot is wordt 65.

de Steltkluut | 1974 | | pagina 3