Kluut De kluut is voornamelijk "beperkt tot die delen waar de modder erg week is. Dit in verband met zijn fourageermethodeZe wor den dan ook waargenomen op de zeer modderige oevers van de afwateringsgeul Bonte strandloper Deze soort mag wel de algemeenste vogel op de slikken genoemd worden. Meestal zijn ze in één grote zwerm aanwezig welke zich over het grootste deel van het terrein uitstrekt. Ook hier bij opkomend water samentrekking op de hoogste delen. (ZO-hoek). Trekken in kleine groepjes naar de HWVdit in tegenstelling tot de andere soorten, die vrijwel allemaal gelijktijdig weg trekken Pijlstaart bergeend Constant aanwezig in de wintermaanden tot in het voorjaar. Ook hier het ontbreken tijdens de vorstperiode. Gewoonlijk en kele tientallen aanwezig welke zich vrijwel steeds aan de wa terlijn, zowel op het slik als in het water bewegen. De meeste vogels (pijlstaart) zijn geconcentreerd bij de uitmonding van het uitwateringskanaal. Voor de bergeend geldt hetzelfde, ten minste wat verspreiding betreft. Algemeen De steltlopers waren gedurende deze waarnemingsperiode get talrijkst aanwezig. Een totaal van 19 soorten waarvan de mees te echter gedurende de najaarstrek werden waargenomen. Opval lend is het hoge aantal bontbekplevieren in sept. Ganzen zijn er niet te zien geweest op slikken en schor, slechts af en toe wat overvliegende ex. De blauwe kiekendief bleef gedurende heel de winter aanwezig, evenals andere jaren. Deze jaagde vooral boven de biezen, werd ook regelmatig in de omringende polders aangetroffen. De torenvalk nog net in sept. waargenomen nadat deze er de hele zomerrondgezworven had (broedvogel omg.). Meeuwen waren er nooit veel te zien, meest al enkele tientallen kokmeeuwen. Zangvogels werden steeds bo ven het schorretje gezien of op de zeedijk. De putters waren overtrekkersOp 10/5 was er een opvallende W-0 trek van gier zwaluwen, De meeste vogels trokken langs de Scheldedijk maar ook werden overtrekkers waargenomen in Hellegaten Van Lion- denpoldermeestal zeer laag overvliegend (tenminste die aan de dijk). De interessantste waarnemingen warenwel de 4 klein ste jagers door C. Smet, de eerste waarneming van deze soort voor 0ZV1Ook de 3 dwergsterns (4e waarneming buiten de Braakman en Saaftinge) waren de moeite waard. 70. slot Uit deze korte beschouwing waarbij aan de meest karakteristie ke soorten wat meer aandacht werd besteed, blijkt dat het Hel legat gedurende de wintermaanden, indien het weer wat meezit, toch wel de moeite waard is om met een bezoekje te vereren. Vooral het najaar kan voor verrassingen zorgen, Een tip voor potentiele bezoekers: Kom bij een bezoek nooit op de schorren of slikken, want dit geeft verstoring. Het beste is achter de kruin van de dijk te gaan liggen halverwege tussen camping het Hellegat en het gemaal "Campen". Dan is een goed zicht verzekerd en de zon in de rug (als ze schijnt). Verzoek Dit verslagje is vnl. geschreven omdat ik een vaste waarnemer zoek voor dit terrein. Belangstellenden die inlichtingen wil len krijgen kunnen zich tot mij wenden. M.A, Buise, Steensedijk 86, Hulst» ATTEUTIE. 1 november a.s. wordt door de jeugdleden een soort werkbespre kingsavond georganiseerd in de Kinderboerderij te Terneuzen. Aanvang 19-30 uur. Een ieder is van harte welkom. HïïTEXCURSIE 21-9-74- De eerste excursie in en rond de Jan Dekkerhut dit najaar. Aan wezig waren 15 vogelaars, waaronder 3 uit Amsterdam en Hilversum Ha vanuit de hut vooral wintertalingen, bergeenden en wilde eenden tussen de zeeaster te hebben waargenomen, maakten we weer de gebruikelijke wandeling rond de Hoord- en Zuidboezem, Haast de verschillende vogelsoorten was er nog een grote ver scheidenheid aan planten te bewonderen, waaronder de nog bloei ende ogentroost. Waargenomen vogels: Kievit 25, wintertaling 9, wilde eend 110, bergeend 1, ekster 1, houtduif 6, waterhoen 10, graspieper 6, groenling 20, turkse tortel 2, keep 6, rietgors 3? koolmees 1, kneu 5, patrijs 1, pimpelmees 3? watersnip 2, ringmus 4? witte kwikstaart 1, paapje 2, fazant 1, heggemus 1, Verder zagen we nog een konijn, rat en de rups van een witvlak- vlinder. G. Ottens. VOGELKALEHDER. Door middel van "Het Vogeljaar" is het mogelijk een prachtige kalender met vogelplate'i voor 1975 a&n uw wand te krijgen. Om de 14 dagen een andere vogel, o.a. Ruigpootbuizerd, Grauwe vliegenvanger en koekoek,, Voor 15 november 1974 5>95 overmaken op gironr. 3188830 t.n.v. Mevr. M. van Daalen,Vogelfoto te Haarlem. 71.

de Steltkluut | 1974 | | pagina 6