40 nestkasten opgehangen. Hiervan zijn er dit jaar 6 geaccep teerd als broedgelegenheid. In 3 hiervan werd een "broedsel grootgebrachtde andere drie werden alle verlaten. Een "be ter resultaat dan vorig jaar dus, toe er maar 1 "bewoond werd. Vermoedelijk zal met het ouder worden der kasten de "belang stelling ervoor nog toenemen. Het is immers een "bekend ver schijnsel dat torenvalken (en ook andere nestkasthroeders een voorkeur blijken te hebben voor meer oudere (meer natuur lijk uitziende?) nestkasten. overzichti nr. plaats jongen nest 01 Braakman 5 nestkast 02 Brug Sluiskil holle balk 03 HOW 5 eksternest 04 Eerste Verkorting min. 1 05 Posfaatfabr. SvG min. 2 gebouw 06 Margrette min. 1 strobalen 07 Suikerfabr. SvG min. 1 gebouw 08 Vlietdijk 5 nestkast 09 Waterstraat Hulst 1 eksternest 10 Zeldenrust Hriewegen 5 oversteek 11 Zestigvoet min. 1 nestkast 12 Zevenaarhaven Tnz min. 2 silo 13 Zijpsedijk eksternest verlaten nestkasten: 01 Zwartenhoekse Kreek 02 Zuiddorpe (1 ei) 03 Villapark Sluiskil Uit bovenstaand overzichtje volgt dat er minstens 28 jongen zijn uitgevlogen. Hit is vermoedelijk slechts een gedeelte van het werkelijke aantal daar van de meeste broedgevallen het precieze aantal jongen onbekend is. Haar schatting zal het aantal jongen tussen de 40 en de 50 ligeen. Er volgt nu een meer gedetailleerde bespreking van hetgeen dit jaar heeft plaats gevonden. He allereerste melding van een gevestigd paartje kwam van de Zwartenhoek waar de heer Tombeur één vogel tijdens een van zijn bezoeken uit de kast zag vliegen. Latere bezoeken deden hetzelfde vermoeden en iedereen dacht al aan een herhaling van vorig jaar. Half mei echter waren de vogels verdwenen. Anders was het met de boerderij Zeldenrust bij Hriewegen (gem. Terneuzen) waar nu al voor het derde achtereenvolgen de jaar een paartje zijn jongen grootbracht. Ook ap HOW bleek het eksternest waarin vorig jaar met goed gevolg was 18. gebroed, weer aan de eisen van het paartje te voldoen; met als resultaat 5 jongen. Een hiervan kwam op 8-9 bij B. Groot- jans terecht. Het was zeer verzwakt en is enige tijd later gestorven. (Op gestuurd Zooölogisch Museum Amsterdam, ZMA) Een andere plaats waar de vogel voor het tweede achtereenvol gende jaar broedde, was het nest in de brug bij Sluiskil. Half juni werd er druk met prooi aangevlogen. Het laatste in vliegende exemplaar op 15-7* Plm. 1 km noordelijker langs het kanaal, aan de Zevenaarhaven, werd op 17-6 een juv. opgevangen (Scheerders) en kwam ter ver zorging bij Sponselee. He vogel was zwart van het stof. Ha enige tijd van verzorging Icon de vogel het luchtruim kiezen. Op 26-6 een tweede ex. uit het zelfde nest ontvangen van K, Tendijck„ Hit ex. is gestorven op 28-6 (Opgestuurd ZMA). In de Braakman kon voor het eerst sinds haar inpoldering in 1952 een broedgeval van de torenvalk worden vastgesteld. In het vroege voorjaar hing C. Riemslag een kast op welke prompt door daar al geruime tijd rondzwervende vogels werd bezet. Blijkbaar was het leven in de Braakman er goed want ze brach ten 5 jongen groot. Op 22-7 haalde Sponselee bij Roose, OliveerstraatAxel een jonge torenvalk op, welke daar was opgefokt. Zij hadden het dier als nestjong gevonden op 22-6 op de weg van de Eerste Verkorting ten zuiden van de lange weg. Hestelplaats zal wel vlakbij geweest zijn. In het voorjaar had ik aldaar enige ma len een torenvalk bemerkt. Ha enige dagen bij Sponselee te hebben doorgebracht werd de vogel aan Riemslag ter hand ge steld bij wie de vogel is opgegroeid tot een jachtvaardige vogel Begin mei melde A. van Haelst een paartje torenvalken dat vol gens hem broedde in een eksternest op de Zijpsedijk tussen Ro de Sluis en Zuiddorpe. Op 11-5 werd door Sponselee en mij het welbekende bordje 'niet schieten torenvalk' aan de nestboom bevestigd. Tijdens onze werkzaamheden vloog 1 van de vogels van het nest af en bleef alarmerend rond ons hangen. Hadat we ons verwijderd hadden ging ze weer terug zitten, Een tweede broedgeval bij Zuiddorpe liet zich aanzien. In de aldaar opgehangen nestkast was een paartje al tot het leggen van 1 ei gekomen toen het plotseling verlaten werd. Tijdens de nestkastcontrole van 29-6 lag dit ei er nog steeds. Tijdens deze zelfde nestkastcontrole deden we op Margrette de boerderij van Steendijk aan, waar volgens een mededeling aan Sponselee een havik zou broeden. Op de desbetreffende plaats echter (een uitsparing tussen enige stropakken) bleek een to renvalk jong rond te scharrelen, terwijl de oudervogels luid alarmerend boven ons hoofd rond vlogen. He boer kon ons ver- 19. 9 9 9

de Steltkluut | 1975 | | pagina 10