meeuw aan, die 4 dagen op dezelfde plaats bleef zitten en die geheel verminkt werd door soortgenoten. Moet men de vo gels zo lang laten lijden? Te Rilland Bath vond ik op 14 januari een Grote Mantelmeeuw met een gebroken vleugel, Raar mijn mening is dit onherstelbaar, Wat moeten we hier mee doen R. Bleyenberg, Hieuw-Hamen Geachte Heer, Alleerst hopen we dat u uw redacteur bevoegd genoeg vindt, om op uw vraag een antwoord te geven. Aan deze zaak zitten twee kanten: - wat doe je als vogelliefhebber tegenover een dier wat pijn lijdt en wellicht niet meer herstellen kan? - wat zegt de wet: Vogelwet, Jachtwet (en deels de Hatuur- beschermingswet)? We kunnen best met het laatste beginnen. De Vogelwet ver biedt: doden, pogen te doden, vangen, pogen te vangen, kopen verkopen, vervoeren, in- en uitvoeren, doorvoeren en doen vervoeren van beschermde vogels (levend of dood; geheel of delen ervan; eieren of schalen, nesten). Dit is verkort weergegeven. Kortom: de Vogelwet staat op dat punt niets toe. Alleen personen in het bezit van een vergunning, bv, ringvergunning of asylvergunning, zijn gerechtigd tot het uitvoeren van één of meer bij de wet verboden handelingen. Ook de jachtwet verbiedt veel van deze zaken, tenzij u in het bezit bent van een jachtakte (of een vergunning ex art, 53)9 tenzij de jacht op de betreffende 3oort is ge opend (op de bergeend bv, is de jacht niet geopend) en als de jacht op een bepaalde soort wel is geopend dan al leen in die tijd of nog een korte tijd erna (op de haas bv, is de jacht geopend vanaf half oktober tot/met 31 december). Bovendien moet er nog gejaagd worden met een toegestaan wapen (een auto, waarmee men een haas doodrijdt is niet toegestaan) Hieruit blijkt wel, dat iedere vogelliefhebber, die een van bovengenoemde handelingen verricht, strafbaar is (onbeschermde vogels uitgezonderd, zie Steltkluut 1975? nummer 1 Wat dan wel te doen? Het is niet aannemelijk dat een op sporingsambtenaar proces verbaal zal opmaken, als men DUIDELIJK kan aantonen dat men met het betreffende dier onderweg is naar een vergunninghouder of naar de politie8 In het algemeen hanteert men hier: de kortste weg. Dus met een aangereden haas vanuit de Kruispolder over Hieuw- namen naar Kloosterzandeom maar iets te noemen, wordt 48, niet geaccepteerd. Maar in principe bent u strafbaar. Zover ik weet zijn er in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen maar twee asyl- vergunningende heer C, Riemslag te Biervliet en ondergetekende Ik heb echter maar beperkte mogelijkheden voor het opnemen van vogels. Riemslag heeft wat ruimere mogelijkheden. P.K, Haak en ondergetekende zijn beiden in het bezit van"een ringvergunning. Deze geeft echter minder bevoegdheid dan een asylvergunning. Momenteel is de situatie in ons gewest dus nog bijzonder moei lijk. Ru zijn er wel in de naaste toekomst enige mogelijkheden in zicht. Momenteel zijn de plannen nog bijzonder vaag, maar wellicht zijn er over enige tijd twee officiële asylhouders (mogelijk drie). Tot dan zullen we weinig hulp kunnen bieden. Terloops willen we nog opmerken dat het de bedoeling is, in de toekomst enige artikelen over Vogel- en Jachtwet in De Stelt kluut op te nemen. G.M.P. Sponselee. UIT EER "VERLOREH" BRIEF. Onderstaand citaat komt uit een brief, die we in 1970 ontvingen. Helaas is hij destijds verkeerd opgeborgen, zodat we de inhoud nooit hebben kunnen publiceren. Ru hij weer boven water is ge komen, willen we onze lezers onderstaand gedeelte niet onthouden - Ik ben bezig met een studie over het wiergeslacht Vaucheria met name de brakke soorten hiervan. Aangezien ik nogal eens in Terneuzen kom (mijn geboorteplaats), monster ik veel in het Westerscheldegebied, vooral ook op de SavoyaardsplaatEr komen daar plm» 7 soorten voor, waaronder één soort die nog niet eer der in Europa was aangetroffen nl, Vaucheria minuta. VELDWAARHEMIHGEH (L.G. Persijn). 22-2-'75» Blauwe Kiekendief 1 boven Pereboomsgat Baardmannetjes 6 ex, Pereboomsgat. Blauwe Kiekendief 1 boven Pereboomsgat. Baardmannetjes 6 ex. Pereboomsgat. 29-3-'75» Keep 3 ex. Roterij (Koewacht). Kuifeend 3 ex, (2 6 1 Boskreek (Koewacht). Baardmannetjes 11 ex, Pereboomsgat. Waterral 4 ex, Pereboomsgat. Dodaars 1 ex, Pereboomsgat. Blauwe Kiekendief 1 boven Pereboomsgat. 31„3-175. Klapekster 1 ex, nabij de Rode Sluis. VOGELWAARREMIRGER Maart/april 1974» Braakman noordelijk_deel Groenpootruiter, zwarte ruiter, grutto's, wulpen, kluten, bonte strandloperstureluurs, kievitten, kuifeenden, wintertalingen, 49. u t ïniOxis

de Steltkluut | 1975 | | pagina 11