verschillende malen in 't gras zag duiken. Op 24 november ook weer vroeg op pad t 15*30 uur had hij/zij een muis te pakken, die in één poot werd meegenomen. Ransuil, Op 9 november vlogen er om 7 'u-ur 4 ransuilen weg üït'ëën groep bomen waar ook geregeld een kerkuil zat. Om 15 uur zaten er nog twee. Bosuil, Op 22 november zag ik een bosuil verschillende bomen afzöëken. Een Italiaanse populier ging hij van onder naar bo ven af, daarna vloog hij naar een andere Italiaanse populier en dit hier hetzelfde. Rond een andere boom, hier zaten nog wat bladeren aan, werd een cirkel beschreven. Een groep bo men werd in zijn geheel tweemaal omvlogen, waarna hij in een alleenstaande boom ging zitten, waar ik hem rustig kon obser veren, Van hieruit vloog hij naar een al enkele jaren verwil derde ligusterheg van 3 meter hoog, waarachter hij verdween om even later weer te voorschijn te komen. Hierna verdween hij over de heg heen en heb ik hem die avond niet meer gezien» Ook nu weer kwamen er klachten van een volièrehouder met par kieten waar de bosuil op neerstreek, wat veel gefladder en kale koppen van de parkieten tot gevolg had. Op 25 november omstreeks 17*30 uur achtervolgde een uil een konijntje op het voetbalveld, of het gevangen werd was in de schemering niet te zien. Waarschijnlijk was dit een bosuil. Op 2 november op een open stuk gras een tot op de botten kaal geplukte houtduif gevonden, kop en vleugels zaten er nog aan. Op 9 november nogmaals een vleesloos geraamte van een kaal geplukte turkse-tortel gevonden op enige tientallen meters van de eerste vondst. Op 13 november weer een kaal geplukte houtduif gevonden. Kan dit door een bosuil zijn gedaan, daar ik geen dag-stoot- vogel heb kunnen ontdekken, uitgezonderd een torenvalk? Opm. redactie: Het wordt zaak de bosuil in de gaten te hou den. Tot 1970 was er niets bekend over het voorkomen van deze soort in onze regio. Sindsdien zijn er enkele meldingen bin nengekomen. In ons archief bevinden zich de volgende waarne mingen 18-6-'72: vermoedelijk 1 ex. Jagertje Hulst. A» Verstraeten 24-8-'73: 1 ex. overvliegend, vrijwel zeker deze soort; Saxhavenstraat 5> Hulst, M.Buise,P.Mangnus en Sp, Begin mei '75> 1 ex. gehoord WMZ Clinge, A. de Kind 1975: is gehele zomer aanwezig geweest WMZ Clinge. Broeden niet uitgesloten» A. de Kind 24-9-?75: 1 ex. gehoord Plan West III Hulst nabij sportveld Jansenius SG» A» de Kind, Kennelijk is de bosuil ook ons gewest aan het bezetten, x Opm, redactie: voortaan toezenden of meegeven s.v.p. Sp» 122 VOGELS KIJKER OP HET ZUIDELIJK HALFROND. Onze vroegere zeer actieve medewerker Marc Buise is sinds augustus van dit jaar leerling stuurman bij een scheepvaart maatschappij die vrijwel uitsluitend op het zuidelijk half rond actief is» Het vogeltjes kijken is hij echter nog niet verleerd, getuige een van zijn brieven. - Vogel- en ander nieuws is er niet veel vind ik. Midden op zee zijn er nl. geen vogels. Toch heb ik al wat waarnemingen kunnen doen, Vliegende vissen zie je zowat elke dag» Overal waar we tot nu toe geweest zijn, waren er wel, Rond Zuid Afrika, van Angola tot Madagascar (in Straat Mozam bique) zeer veel albatrossen, 2 soorten: Reuzenalbatros steeds enkele en een bruine soort» Er zijn dagen dat er van deze laatste soms honderden om ons heen zijn. Voor jan van genten geldt precies hetzelfde» Mosamedes in Angola: 1 bonte stern, blauwe reigers, kleine zilverreigers, aalscholvers» Ook veel pijlstormvogels; weet niet welke soort. Walvisbaai: duizenden flamingo's en aal scholvers, kleine mantelmeeuwen en wat pelikanen» Meer naar Kaap Goede Hoop: Grote jagers en kaapse duiven» Vooral rond vissersschepen duizenden vogels» Op 31rond een boot: plm. 200 albatrossen, 300 pijlstormvogels, 60 kaapse duiven. Veel dolfijnen ook» 2 september: 2 groepjes potvissen (1x3; 1x5) nabij Lourenco Marques, In Lourenco Marques reusachtige libellen en vlinders; ook een soort reiger (kwak?), Bij de Seychellen veel kleine sterntjes. Op de oversteek vrijwel geen vogels uiteraard, Een enkele maal een reuzenalbatros. Op 14 september in de namiddag een passagier aan boord; een jan van gent op de voormast, midden in de Indische Oceaan. Overnachtte en 's morgens vertrok hij weer» Ging in precies dezelfde richting verder als bij aankomst, ondanks het feit dat hij een 140 mijl dwars was weggezet» Vanaf die dag meer bezoek, De volgen de zijn meegevaren tot Sumatra: 3 zwaluwen en een soort spreeuw» Singapore: tientallen grote bruine zeearenden met witte kop» In de Zuidchinese Zee constant bezoekers en passa giers: wat zanggrut, een spreeuwachtige, een 'sperwer' en een steltloper. Allemaal vrij tam. Op 24 september heb ik zelfs een soort sijs in mijn hut ge vangen» Vanaf Honkong tot Shanghai alleen maar mussen aan boord. Bij opvaart van de Jantsekiang witte kwikstaartjes aan dek. Wel een andere variëteit dan in Federland: lichter, met meer wit en scherper getekend. Zeer fraai vogeltje. Hu liggen we in Shanghai en hier moet je geen vogels of wat 123

de Steltkluut | 1975 | | pagina 12