CORRECTIE. Excursieverslag Weelkens Clinge 20-7-75 moet zijn: 20=9-75» (De Steltkluut 5 (5): 88). KORTE MEDEDELINGEN. - As de Rijke, Marisstraat te Terneuzen, houdt -cich aanbevo len voor waarnemingen over amfibiën (kikkers9 padden, sala manders - We zoeken contact met een paddestoelenkenner. Graag zouden we iemand hebben die fieens iets gaat doen" aan de paddestoe lenflora van ons gewest. Ook willen we tegen het rjajaar een paddestoelen-excursie houden onder deskundige leiding naar een goed gebied. - We willen graag korte en langere artikelen ontvangen "van onze leden waarin ze hun eigen 'belevenissen met vogels of andere dieren in de natuur vertellen, of andere op het ge west betrekking hebbende verhalen. Toezenden aan het redactie-adres. TENTOONSTELLING OYER KREKEN. Door de Belgische Yerenigingen A.BoL.L.O. en G.A.L. zal ge durende vrijwel geheel 197& ee^ tentoonstelling worden in gericht over de Ylaamse en Zeeuws-Ylaamse kreken. Be expositie wordt gehouden in het voormalig grenskantoor van Overslag: precies op de grens. Onze vereniging werkt aan deze tentoonstelling mee. Be juiste openingsdatum zal nog bekend worden gemaakt. Yanaf de openingsdatum tot eind maart blijft de tentoon stelling te Overslag 46» Nadien gaat ze naar Sint-Jan-in-Eremo, in een windmolen, waar ze gedurende alle weekends van 1976 open zal zijn. Be tentoonstelling te Overslag is open elke derde zondag in januari, februari en maart van 10.00 tot 12.00 uur en van 15«00 tot 17*00 uur. Yoor groepsbezoek enkele dagen tevoren contact opnemen voor een afspraak met G.A.L., Schoolstraat 68, 9040 Oostakker. EXCIJRSIEYERSLAG, Braakman, 11 oktober 1975» Weer: geheel bewolkt, afgewissels met zonnige perioden, droog. Temperatuur 6 graden, later warmer. Windkracht: 7-8. Windrichting: oost tot noordoost. Tijd: 9*00 tot 11.45 uur. Omstreeks 9«00 uur v.m. meldden zich een vijftiental en thousiaste natuurliefhebbers in de Braakman, om aldaar een excursie mee te maken, onder leiding van de heer F.K. Haak. Unaniem werd besloten, er een boswandeling van te maken, zeker niet in de laatste plaats vanwege de dikke wind, die ons de tranen over de wangen deed lopen. 104 Be eerste vogels lieten niet lang op zich wachten; nog vóór sommigen zelfs maar van hun fiets of tandem konden stappen, was al een buizerd te zien. Ook een aantal andere soorten, zoals de kluut, kuifeend, krams vogel en kemphaan konden direkt al worden geobserveerd. Yan wat een excursie tot een interessante, een leuke, of wat dan ook maakte, hadden we al één punt mee: een goed begin. Het bos werd dus ingedoken, Al gauw bleek, dat op oktoberse, winderige morgens, zich, behalve Prikkebeen en metgezellen, vrijwel niemand bereid verklaarde, door een bos te gaan lopen, wat natuurlijk wel bevorderlijk was voor de rust, Ook de herfststemming, die alhoewel nog niet volkomen, toch hier en daar op te merken viel, werd door ons gewaardeerd. Tijdens de wandeling werden veel vogels waargenomen; mezen, roodborstjes, koperwieken, maar ook blauwe reigers, een toren valk en diverse eendesoorten. Ook bleek het een moeilijke taak te zijn, alle zangvogels te determineren, wat echter ruim schoots werd vergoed, door satgene wat we wèl aankonden. Behalve gevleugelde, zagen we ook andere vrienden, die op iets bescheidenere wijze van hun aanwezigheid blijk gaven: aller hande paddestoelen en zwammen pronkten in het bos met hun bi zarre vormen, met hun prachtige kleuren of soms alleen maar door hun harmonische samengang met de omgeving. Yan meerdere soorten kon de familie- of de exakte naam worden vastgesteld, waarbij de leek dan nooit vermoede woorden kreeg te horen. Toen we ongeveer aan het einde van de excursie waren gekomen, werd Johan Calle gevraagd, ons de groene knolamaniet te tonen, een soort die in de Braakmanbossen al eerder is waargenomen. Beze uiterst giftige paddestoel werd echter niet gevonden, wel bleef één van de deelnemers min of meer in de laaghangende tak ken van een den hangen, wat kenbaar werd gemaakt door een niet onderdrukte uitroep van pijn. Betreffende persoon kon zichzelf gelukkig bevrijden. Bij de vervoermiddelen gekomen moest nog een klein slotprobleem worden opgelost van de tandem. Spoedig kon ieder huiswaarts keren. We konden terugzien op een tocht, waarvan het de moeite waard was, hem mee te maken, Soorten kramsvogel 3» merel 12, grote bonte specht 2 (van door deze soort aangepikte, nog vrijwel geheel groene denappels gevonden), kievit 35, pimpelmees 8, zwarte kraai gehoord, wulp 15» winter koning 9, roodborst 7, goudhaantje gehoord, heggemus 8, zilver plevier 30, tureluur 12, mantelmeeuw in kleine aantallen over vliegend, wintertaling 60, groenpootruiter 5, zwarte ruiter 20, 105

de Steltkluut | 1975 | | pagina 3