slobeend 25, torenvalk 1, bergeend 11, kemphaan 10, wilde eend 50, kneu 12, watersnip 1, spreeuw talrijk aanwezig, blauwe reiger 15» kuifeend 50, scholekster 5» bonte strandloper 1, bontbekplevier 1, waterhoen 25, meerkoet ca, 250, putter 2, koolmees 1, groenling 30, tafeleend 8, kapmeeuw 200, do- daars 2, ekster gehoord, buizerd 1, houtduif 15, zanglijster 6, zwarte roodstaart 7? kluut 30 45 De heer Haak meende ook nog een kromhekstrandloper gezien te hebben, toen echter enkele anderen zich erover bogen, was de vogel reeds gevlogen, (Paddestoelen; opgave van en determinatie door J, Calle). Witte kluifjeszwam, zwarte kluifjeszwam, koraalzwam (spec,), elfenbankje, witte tandzwam, scharlaken-wasplaat, zilveren ridderzwam, slanke trechterzwam, kleine anijstrechterzwam fopzwam, rode koolzwam, vliegenzwam, geschubde inktzwam, ka le inktzwamtweesporige inktzwam, gevoorde inktzwam, zwerm- inkt wam, glimmerinktzwam, kopergroenzwam, gewone zwavelkop, satijnvezelkop, radijsvaalhoed, gordijnzwam (spec,), bruine ringboleet, "berkeboleet, witte russula, braakrussula, gepe perde melkzwam, rossige melkzwam, aardappelbovistparel- stuifzwam. wim wisse_ EXCURSIEVERSLAGZwartenhoek, £9 november 1975" De avond te voren had het erg hard geregend, en iedereen had de excursie al uit z3n hoofd gezet» Ss Morgens was het ech ter goed weer, ook om te fietsen, want diverse aanwezigen waren milieubewust met de fiets gekomen. We verzamelden bij de Axelse Sassing en vandaar gingen we naar Zwartenhoek» Het beeld dat we daar te zien kregen voorspelde niet veel goedsdrie jagers en enige honden trokken het gebied in en al gauw hoorden we ze knallen» Eigenlijk schandalig dat er in een natuurgebied gejaagd mag worden. Alles wordt verstoord, alleen maar om een paar vogels of konijnen te schieten» Hier kan zelfs geen sprake zijn van schadelijk wild, want wat voor schade zou een watersnip dan wel doen En daar werd onderan der e op gejaagd. We gooiden het op een akkoordje met de jagers; zij gingen het bouwland leegschieten, zodat wij rustig het gebied konden be kijken» Al gauw zagen we hele horden watersnippen, vergezeld door een bokje. Door de vele regen stond het water erg hoog zodat alles nogal drassig was. We kwamen bij een slootje waar 3e normaal over kon volgens onze gids dhr» Tombeur» Hu kon dit absoluut niet, en aangezien niemand zich aanbood om als "oopplank te dienen moesten we terug. We zochten het nu iets h gerop, bij een stukje land beplant met struiken. Hier 106 hingen diverse nestkasten op, van allerlei soort en maat. Zelfs de familie Steenuil zou hier zo in kunnen trekken. Door de struiken heen konden we in de verte het vrouwtje van de blauwe kiekendief zien, wiens leven zuur werd gemaakt door een stelletje kievit-ten. Even liet de Cetti's zanger zijn zang horen, maar hield zich zo verborgen dat we hem. niet konden ontdekken. Op het laatst, toen al enkele van de 14 belangstellenden weg waren, maakten we nog een klein rondje door het riet. Gelijk hoorden we het karakteristieke geluid van de baardmezen, die we al eerder hadden gehoord maar nog niet gezien. We hadden nu meer geluk» Twee mannetjes zaten op zeer korte afstand rustig in het riet. Allemaal konden we ze goed bekijken en toen de vogels "dachten" dat ze lang genoeg hadden geposeerd vlogen ze weg. Vlak bij ons hoorden we wat geritsel in het riet» Gelijk werd een speuractie 3 op touw gezet, met als resultaat een waterral die vlak voor onze voeten opvloog. Als je zoiets meemaakt vergeet je dat je koude voeten hebt, ondanks de drie paar sokken.^We hadden geen horloge nodig om te weten dat het tegen het middag uur liep, want de wekker, maag geheten, liep herhaaldelijk ai0 Daarom gingen we maar gauw naar huis, in de hoop dat daar een lekkere pot snert klaar stond. Geziene vogels; watersnip 40; cetti's zanger ld; kievit 75? veldleeuwerik 30; patrijs 10? heggemus 2; fazant 1; slobeend 1 paar; wilde eend 6; wintertaling 40; blauwe reiger 1grutto 2; kokmeeuw 15> zilvermeeuw 5? bokje 1waterhoen 4? roodborst 3? blauwe kie kendief 1 baardmees ongeveer 10; bonte kraai 4? dodaars 2; kauw 15; kolgans 25; ekster 1; waterral 3; torenvalk 1; storm- meeuw 2; houtduif 10; zwarte kraai 15; pimpelmees 2zanglijs ter 1; merel 4; winterkoning 3ï kneu 5» vink 3? rietgors 1 huismus 5Peter Maas, VERSLAG EIETSEXCURSIE 19 oktober 1975» St. Jansteen, Het was prachtig lichtbewolkt herfstweer toen wij met 32^deel- nemers - 10 volwassenen en 22 schoolgaande kinderen - hijeen- kwamen aan de douane te Kapellebrug. Toen we goed en wel de bossen in zicht kregen, kwam de zon te voorschijn. Al spoedig begonnen de eerste vlaamse gaaien te schreeuwen en vlogen wat houtduiven op om. een rustiger oor-d te zoeken. In de bossen lagen de lanen bezaaid met eikels. Wij stapten van onze fietsen, luisterden even naar een paar zingen de roodborstjes en we konden enkele goudhaantjes van dichtbij bekijken. 107

de Steltkluut | 1975 | | pagina 4