Enkele zuiderburen kwamen de prachtige kastanjelanen filmen» Nadat we onze zakken met tamme kastanjes hadden gevuld, ging het per fiets verder langs de kanalen die op dat moment nog droog stonden» Plotseling zagen we drie 'buizerden laag over de bossen vliegen» Wat naderbij gekomen zagen we dat ze waren opgevlogen van hun prooi -een half opgevreten konijn - die langs het bospad lag» Het konijn leed aan myxomatose» We had den het er al enkele dagen tevoren zien lopen. We vervolgden onze weg langs de kronkelige wegen naar de WMZ-bossen van Clinge, Onderweg zagen we veel grote lijsters (15)* 12 krams vogels en 25 koperwieken maar ook veel merels die zich te goed deden aan de lijsterbessen en esdoorns langs de spoorbaan. Er zijn ongeveer 30 soorten vogels gezien, maar de aantallen waren niet hoog. Het was een prachtige fietstocht en veel te vreden vogelwachters beloofden volgende week weer present te zijn. Waargenomen soorten: buizerd 3; patrijs 4? fazant 20kievit 6; kokmeeuw 4; holenduif 1; houtduif 300; turkse tortel 4? fgrote bonte specht 2; veldleeuwerik 5» graspieper 8; witte kwikstaart 4? winterkoning 6; heggemus 10; grote lijster 15; kramsvogel 12; zanglijster 4; koperwiek 25; merel 8; rood- borst 12; goudhaantje 40; koolmees 10; pimpelmees 8; matkop- mees 4; staartmees 3? groenling 2; vink 10; huismus 20; ring- mus 25; spreeuw 200; zwarte kraai 4; bonte kraai 1; kauw 12; ekster 1; vlaamse gaai 20» ?6_oktober Ti~9"3Ö"uür ging de tweede fietsexcursie van start, Deze keer was de richting tegengesteld aan die van vorige week. Er waren 19 deelnemers; het weer was koud en mistig: zicht ongeveer 200 meter, maar het aantal vogels dat waarge nomen werd was er niet minder om. Aan de bosrand zagen we een sperwer die in volle vaart op een groepje mussen afging. Even verder zagen we een buizerd en in een van de bossen hoorden we een apart geluid. Het bleek af komstig te zijn van een steenuil. Tijdens deze tocht bleken de vogels veel rustiger te zijn dan de week tevoren: ze lieten zich veel gemakkelijker bekijken. Waargenomen soorten: blauwe reiger 1; buizerd 1; sperwer 1; patrijs 10; fazant 9; kievit 20; wulp 1; kokmeeuw 8; houtduif 50; turkse tortel 4; steenuil 1groene specht 1grote bonte specht 2; veldleeuwerik 4; graspieper 2; witte kwikstaart 2; heggemus 20; grote lijster 10; kramsvogel 14; zanglijster 2; koperwiek 40merel 18; roodborst 10; goudhaantje 50; kool mees 5; pimpelmees 12; groenling 4; vink 7; huismus 20; ring- mus 2; zwarte kraai 6; bonte kraai 2; roek 12; kauw 15; 108 ekster 6; vlaamse gaai 25. 16 november. ï)ë~dag~waarop de derde fietstocht gepland was, deed het niets adders dan regenen, Met 5 personen vertrokken we richting Liniedijk, We zagen een havik en een buizerd nabij Moerschans en te Clinge werd nog een buizerd gezien» Putters werden waar genomen aan Het Jagertje en te Clinge, In een van de boomgaar den zaten veel vinken en kramsvogels en honderden kauwen» Veldleeuwerik, kievit, waterhoen, wulp, meerkoet en bonte kraai trokken zich van het weer niets aan, We besloten de tocht maar te bekorten. Op de Buitenvest zagen we nog een paar wintertalingen, 8 slobeenden, een honderdtal wilde eenden, 1 blauwe reiger en 2 dodaarsen, van welke soort we er ook een gezien hadden aan Moerschans. Ondanks het slechte weer, hadden we toch weer bijzonder genoten, want zoals het oude rijmpje zegt of ons de zomer met bloemen strooit en de winter met hagel gooit, wij vinden alles mooi en goed, zoals de natuur het voor ons doet. Waargenomen soorten: behalve de soorten waargenomen op de ande re tochten zagen we nog: dodaars 3; wilde eend 100; winterta ling 3; slobeend 8; waterhoen 40; meerkoet 15; zilvermeeuw 16; veldleeuwerik 40; rietgors 1; putter 8, A, de Kind, JAARVERSLAG MAURITSFORTSE KREEK E.O. Het Mauritsfort is een gehuchtje dafc zijn naam te danken heeft aan de vesting die Prins Maurits er in 1588 bouwde» Hij deed dit omdat de Spanjaarden het omliggende land onveilig maakten» Wanneer men van de Rijksweg af naar het Mauritsfort rijdt, komt men in een mooie laan met veel bomen terecht. In de zomer houden er zich veel zangvogels in op. s'Morgens vroeg kan men er de zang van vele vogels (o.a. tuinfluiter en winterkoning) beluisteren. Be kreek is in de zomer niet meer dan een grote sloot, maar in de winter, wanneer er veel water staat, is het wel een klein kreekje. Ten oosten van het kreekje bevindt zich een groot weiland, het vroegere zweefvliegveld. In het weiland kan men het hele jaar door kievitten waarnemen, vooral in de winter zijn er erg veel aanwezig. Bij de sloot, die langs het weiland loopt, wordt in de winter regelmatig de ijsvogel waargenomen. In het westen van het kreekje, aan de andere kant van de weg, ligt ook nog een klein, mooi gebiedje met veel knotwilgen en een klein plasje. 109

de Steltkluut | 1975 | | pagina 5