(met twee projectoren) over de natuur van SCHOTLAND Bij dit gedeelte zijn ook niet-leden van harte welkom. Toegang gratis. EXCURSIES Reeds aangekondigdzaterdag 28 februari "bezoek aan het museum te Wachtebeke. Zie vorige Stëïtkluüt, Zaterdag 13 maart: Hellegat, Verzamelen te 10.00 uur aan het gëmaaï~Campen. Vanaf de weg Terneuzen-Terhole de bordjes "Camping 't Hellegat" volgen. Aan het Hellegat vinden we nog een klein schorretje van enke le hectaren groot en uitgestrekte slikken. Omdat deze slikken later dan andere gedeelten van de Westerschelde door het vloedwater bedekt worden, concentreren zich hier grote troe pen vogels. Onze verwachting is dan ook dat we veel waadvogels fouragerend op het slik zullen aantreffen. Ook diverse soorten roofvogels zijn te verwachten, Zondag 4 a-pril: wandelen in het kleinschalige landschap ten ëöstën~van~ZuïddorpeWe zijn hier nog nooit eerder op excur sie geweest. Verwacht worden diverse vogels van bossen en velden, waaronder soorten die we in het poldergebied niet of nauwelijks aantreffen, Verzamelen te 9.00 uur bij Estaminet De Sterre, een café op de weg Zuiddorpe-Overslag, goed en wel buiten de bebouwde kom van Zuiddorpe» Zaterdag 1 mei: Vroege excursie op zangvogels in het Villa-park të~SÏüiskïï~ölv. A. Abrahamse, Verzamelen te 4-50 uur (inder daad half vijf 's morgens) op de weg Sluiskil(oost)-Axelse Sassing, even buiten de bebouwde kom. Het Villapark is gele gen onder de rook van de NSM, Het is een parkachtig gebied met veel oude tuinen, waar nagenoeg geen menselijke bewoning meer is. We verwachten hier het koor van zangvogels geleide lijk aan te kunnen horen: aan het begin de allervroegsten en tegen het eind van de excursie het hele koor. Dit alles uiteraard alleen als het weer in de voorgaande periode mee werkt. Een ideale gelegenheid om u te oefenen in het herken nen van vogelzang, ZWARTENHOEKRAPPORT Het door ons medelid F. Tombeur samengestelde rapport over het kreken- en weidengebied Zwartenhoek, tussen Axel en Westdorpe, hebben we in de vorige Steltkluut al aangekondigd. Inmiddels is het verschenen. Voor belangstellenden hebben we nog een aantal exemplaren in voorraad af, 5>- Per stuk af gehaald bij G. Sponselee in Hulst of bij G. Ottens in Terneuzen. 2. Besteld per post f, 7»50 incl, verpakkings- en portokosten. Tijdens alle excursies zal het verkrijgbaar zijn. HET EERSTE KIEVITSEI. Enkele jaren geleden hebben we alle burgemeesters van Ooste lijk^ Zeeuws-Vlaanderen gevraagd naar hun mening omtrent het aanbieden van het eerste kievitsei. Hun reacties kunnen kort weg samengevat worden: liever niet en voor mij hoeft het niet. We hopen dat de nieuwe burgemeester van Terneuzen ook in de ze collegiaal zal functioneren. MERKWAARDIG GEDRAG KLUUT De leden van de Ornithologische Werkgroep Neerpelt bezoeken in het kader van het Atlasproject regelmatig Saaftinge0 Uit hun verslag over 1975 (gedeeltelijk) citeren we: - Waarneming bij het nest van een kluut. Er waren 3 jongen, naar we vermoeden 1-g- dag oud. Bij de alarmduikvluchten van de oude vogel, drukten zich telkens twee van de drie jongen. De drie jongen bevonden zich in een straal van plm. 10 meter en steeds waren het de twee zelfde jongen die zich drukten. Het derde jong beantwoordde geen enkele keer aan dit alarm sein, Ha een tiental van deze alarmscheervluchten in de on middellijke buurt van dit jong, landde de oude vogel. De oude vogel nam het jong voor in de bek en wierp het dan met een forse nekslag omhoog tot op een hoogte van 1-J- tot 2 meter, Dit herhaalde zich 7 of 8 maal. Telkens viel het jong op nieuw in de waterrand van het naburige plasje. We konden van dit gebeuren enkele mooie dia's maken. Afgaande op de agres sieve aard van de oude vogel op dat ogenblik vermoeden we hier te kunnen spreken van een soort bestraffingsgedrag. - EXCURSIEVERSLAG MAURITSFORT 20-12-1973. Om 9»50 uur verzamelden zich een 16-tal deelnemers aan de Hol bij het Mauritsfort. Het was bewolkt en dhr. Haak vertelde dat juist hier een ex cursie werd gemaakt omdat men van het weiland achter de kreek een vuilnisstortplaats wilde maken. Wanneer dit plan door zou gaan zou dat natuurlijk ten koste van de natuur aldaar gaan en dat moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Onderweg wer den we gestoord door het starten van cross-motoren, maar ge lukkig werden deze na enkele minuten gestopt. Toen we bij het weiland kwamen werd onze aandacht gevraagd voor een veldmuisje dat daar rustig rondliep. Diverse deel nemers moesten het ijs ook nog eens op sterkte beproeven, dit kostte hen bijna een paar natte voeten. Omdat we nogal vlug rond waren vroeg dhr. Haak of we nog meewilden naar de spaarbekkens. Dit aanbod werd gretig aanvaard. 5.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 2