R, Bleijenberg 6 kasten welke allen in het uiterste oosten van Oost Zeeuws-Vlaanderen werden opgehangen. Tegen eind mei waren hiervan de 2 kasten aan de Plattenhoek (slechts 300 m uit elkaar), kast aan de Kleine kreek en de kast HW-Louisapolder bewoond samen met de al eerder opge hangen kast van Zestigvoet. Op 6-6 deelde 0. Riemslag mij mede dat de kast aan de Vlaamse kreek ook bewoond was, misschien waren er al jongen. Bij controle op 7-6 door R0 Bleijenberg en G, Sponselee waren alle nog bewoonde Ra 10=6 verdween de valk van RW- Louisapoldero Bij controle bleek dat ze verstoord was: in de kast lagen een hele voorraad aardkluiten, wat kapotte eischalen en 2 hele. (R, Bleijenberg)0 Op 17-6 vond hij 4 dode jonge valken onder het eksternest van de Schelpkreek, Eind juli telefonische mededeling C, Riemslag: Vlaamse kreek 3 juv,Kleine kreek 4 juv, en Zestigvoet 5 juv.Braakman zuid 5 juv.Braakman-noord poging» 10=6, tijdens tocht met J. Reve bleken de volgende kasten bewoond te zijn: de kast op de Vlietdijk welke vorig jaar ook bewoond was (6juv.), in de Kruispolder vloog 1 uit een kast, zo ook uit de kast van Zuiddorpe welke vorig jaar na het leggen van 1 ei verlaten was (2 ei), ook op de Kraaghoeve vloog 1 uit de kast (3 ei). We besloten even langs te gaan op Hof Zeldenrust bij Driewegen en ja hoor voor de vierde achtereenvolgende maal was dezelfde nis be woond» Op Margrette had een paartje weer de strobalen ver kozen boven een 5 m verderop gehangen kast. In hetzelfde gat nu 5 juv», een latere controle eind juli door P. Maas van de Kraaghoeve leverde 2 jongen op. De kast te Zuiddorpe bleek bij later navraag te zijn verlaten na ons bezoek van 10-6 (Wees dus voorzichtig bij het naderen van broedende torenvalken 25 mei en 1 juni zag A, de Kind 1 ex. met een rat of vogel in de poten vliegen richting Waterstraat, Al eerder had ik tips gekregen al zou daar een paar broeden. Op 30-6 vloog 1 ex. steeds rond een eksternest (MB, J, Rogiers), Op 27-4 zag As de Kind 1 paartje in en bij een eksternest op de dijk langs de Groenstraat in de Groot Ferdinandus- polder» Deze vogels zijn later in het broedseizoen verdre ven door een paartje zwarte kraaien welke er toen hun jon gen in groot brachten. Begin juli bemerkte ik dat er zich af en toe torenvalken ophielden in de omgeving van het eksternest waarin in 1972 1973 1 paar had gebroed. Ravraag bij de fam. Mangnus te Patrijzenhoek gaf zekerheid. Het was weer prijs. Op 20=7 zag A. de Kind 1 met aas richting Groot Eiland vliegen 44. aan de Saxhavenstraat te Hulst, 31-4 een mededeling van M. Dieleman na een tocht met F, Tom- beur naar de Zwartenhoek, dat de torenvalken er weer waren aan de brug te Sluiskil (derde maal). Verder werden ook dit broedseizoen torenvalken waargenomen in de WMZ-terreinen van Clinge en St. Jansteen, aan de Linie te Hulst en aan het Groot Eiland. Het broeden hier wordt vermoed maar zekerheid is niet ver kregen Een vergelijking met voorgaande jaren levert wederom een ver betering op. Blijkbaar zet de toename welke in 1972 is begonnen zich nog steeds door. Opvallend is nog steeds het vrijwel ontbreken van torenvalken in het centrale deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen, Een verklaring hiervoor is nog steeds niet gegeven. Tenslotte mijn dank aan allen die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van dit verslag: R, Bleijenberg, R, Buise-van Gie- sen, G. Burggraeve, M, Dieleman, A. de Kind, P. Maas, J» Reve, C. Riemslag, J. Rogiers en G, Sponselee, Ook voor het broedseizoen 1976 hoop ik weer op medewerking van hen allen (en zo mogelijk anderen) te mogen rekenen. M.A. Buise, Steensedijk 86, Hulst, Opm. redactie: Aanvullingen volgen. 45.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 15