TORENVALKVERSLAG 1973 door R. Bleijenberg. In het gebied ten oosten van de lijn Clingse Bossen-Graauw zijn door de heer Bleijenberg een aantal torenvalkkasten opgehangen- Zijn verslag geeft aanvullende informatie op het verslag van M. Buise. In de volgende Steltkluut zullen we verspreid binnengeko men, aanvullende gegevens opnemen en een evaluatie op-^ stellen betreffende het broedseizoen van de torenvalk in 1975» Redactie, Met aandacht las ik het torenvalkverslag van Mare Buise, In 1974 was mij al opgevallen dat er torenvalken uitgevlo gen waren in de Emmapolder. Voorjaar 1975 vond ik met ze kerheid het oude nest, In een spleet van de leegstaande schuur, nu in gebruik bij de heer van Haelst. Hij beves tigde dat daar 3 a 4 jongen waren uitgevlogen. Op 3 maart zag ik aan de Schelpkreek eksters met materiaal vliegen naar een nest dat in aanbouw was. Op 15 maart werden weer de eerste baltsende valkjes in de omgeving van de Schelp kreek gezien. Toen heb ik contact opgenomen met de heer Sponselee die mij aanmoedigde enkele kisten op te hangen, dit in overleg met de eigenaren van de bomen alsook met de jachtwachter aldaar. Het werd een drukke bezigheid waar ik later veel plezier aan beleefd heb, Er werden totaal nog 6 kisten bijgehangen m het uiter ste oosten van Zeeuws-Vlaanderen met als nummer 46-47-40 49-50-51Het gebied van Clingse bossen naar Graauw alles beoosten daarvan. Begin april was alles klaar, Het werd een spannend schouw spel, bijna overal zag ik valken. In dit gebied hingen reeds 3 kisten. Die aan de Zestigvoet werd het eerst be zet. In de Rotte putten zag ik de eersten; het was al 2 5 mei geworden» Ondertussen was ook kist 46-47-51 hezet. Ook in het ek sternest aan de Schelpkreek was een koppel valkjes bezig met een broedsel. Begin juni konden we reeds 6 broedgevallen constateren, later is daar de Vlaamse kreek nog bijgekomen wat een totaal van 7 nesten gaf. 2 a 3 x per week zijn de nesten geobserveerd. Op 17 juni is aan de Schelpkreek iets onprettigs gebeurd! om 10 uur 'e morgens zijn 4 jonge valkjes gevonden onder £et_ek sternest. Deze dode jongen zijn direct onderzocht xn het "Centraal dierengeneeskundig instituut". Be uitslag was bij al le vier uitwendig geweld, t.w. hart- en leverruptuur, gebroken poten en vleugels. Baarnaast ook nog enkele naaldvormige verwon dingen. Bit is een merkwaardig geval. Aan de Zestigvoet zijn zeker 3 jongen uitgevlogen (23 juni). In de Rotte putten met grote zekerheid 4 mooie jongen die uitvlogen op 8 juli. Aan de Vlaamse kreek 3 jongen uitgevlogen op 14 juli, Ondertussen bleek dat kist 51 verstoord was; de valken waren sinds 10 juni weg. Op 8 juli besloot ik een kijkje te nemen. Groot was mijn verbazing: de kist lag vol met aardkluiten en gebroken eischalen met nog 2 eieren met jongen daarin. Er is geen vermoeden wie dit op zijn geweten heeft. Het is wel een aanwijzing dat de valken door sommige mensen nog vijandig be keken worden, want dit is zeker door mensenhanden gedaan. Een zeer spijtig geval, Kist 46 en 47dit is een boeiend geval geweest, Beze hangen 300 meter van elkaar. Tijdens de controle leek het er op dat dit één <3 met 2 was. °p 27 juni ben ik 4 uur blijven zitten en van toen af was ik zeker dat het een polygaam geval betrof. Of dit meer voorkomt weet ik niet, wie kan daar meer van zeggen? In elke kist la gen 3 jongen, ze waren in beide kisten even groot en zijn op 15 juli uitgevlogen. Alles bij elkaar was dit voor de jacht wachter Ja Thieleman en Guust van Ecken en voor mijzelf een boeiend schouwspel, We hebben daar allen van genoten. En met grote nieuwsgierigheid wachten wij op de hele uitslag van Zeeuws-VlaanderenSamenvattend: Zestigvoet 3 jongen Rotte putten 4 jongen Vlaamse kreek 3 jongen Kist 46 3 jongen Kist 47 3 jongen Totaal 16 jongen uitgevlogen. Kist 51 verstoord Eksternest Schelpkreek verstoord Kist 50 onbewoond Kist 49 onbewoond Mijn dank gaat uit naar de heren 0. Staes, H„ Smet, G, v. Ecken en J. Thieleman voor hun welwillende medewerking. 46.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 16