-omen» Behalve een rijke flora kunnen diverse minder algeme ne vogelsoorten verwacht worden w.o. blauwhorst, paapje, boomleeuwerik en roodborsttapuit Bij gunstig weer wordt dit een van onze mooiste excursies. Maandag 7 juni (tweede Pinksterdag)Zware schorrenwandeling in~Saaftingë o.l.v, J. Neve. Verzamelen te 13,30 u. op Emma- haven, Vereist zijn; aangepaste kleding, goede gezondheid en de moed om drie a vier uur te trekken in een niet gemakke lijk terrein. Kinderen onder geleide. Aangezien het broed tijd is; honden niet toegelaten. Woensdag 16 juni. Avondwandeling over de gasdam in Saaftinge. Gemakkëïijkë wandeling. Duur van 19.00 u, tot ca 21,00 u. Leiding J. Neve. Verzamelen aan het gasstation op de grens van Emma- en Prosperpolder Vrijdag 25 juni. Als 16 juni, maar nu een korte tocht vanaf Ëmmahaven naar de Heuvel in Saaftinge. Aanvang 19.00 u. Duur ca 2 uur. Leiding als boven. Met de laatste avondwandeling in Saaftinge sluiten we het seizoen. We beginnen weer begin augustus met een kruipexcursieWe zullen dan, met de flora in de hand, een of andere mooie dijk afzoeken op planten, Nadere aankondiging volgt. Voor meer Saaftinge-excursies gelieve u contact op te nemen met de heer J, Neve, Hulsterweg 17» KloosterzandeBij voor keur SCHRIFTELIJK. Eventueel; 01148-1541. fan wel liefst rond 18,00 u. Maar nogmaals; liefst schriftelijk, Veel week ends zijn al volgeboekt en het is de bedoeling in de broed tijd de excursiegroepen niet al te omvangrijk te laten zijn, JAARVERSLAG OVER 1975 VAN DE SECRETARIS, uitgebracht op de Algemene Ledenvergadering te Hulst op 12 maart 1976. Dit jaar kenmerkte zich door heel wat winst, maar ook door een enorm verlies Om met het verlies te beginnen, De Mosselbanken, een van de meest waardevolle vogelgebieden van~önzë~strëëk, van Neder land en zelfs zeer belangrijk voor de vogeltrek van West Eu ropa, zijn dit jaar definitief verloren gegaan. Tot het laatst toe heeft er bij de Vogelwacht nog een sprankje hoop bestaan, dat de plannen niet zouden doorgaan; vooral ook omdat we dachten aan het toch wel wat veranderen van de mentaliteit t.o,v. het milieu, en aan het voeren van verschillende akties. Echter helaas, de draglines en zandzuigers zijn bezig, Botulisme heeft de afgelopen zomer een bres geslagen in de vogelpopulatie van Saaftinge en andere gebieden. Ruim 600 18. dode vogels werden door gids Neve en Steltkluut-leden gevonden en vernietigd. Niet alleen vanwege het Botulisme heeft het Land van Saaftinge in de belangstelling gestaan. Het aantal excursies van allerlei groepen is weer groot geweest. Onze wijd en zijd bekende gids, F. v.d. Zande, is voor zijn werk onderscheiden met de Buismanpenning en heeft assistentie gekre gen van de al eerder genoemde gids J. Neve. De winst in 1975 bestond o.a. uit een toename van het aantal le den, nl. 44» We hebben nu 3&7 leden waarvan 175 tevens geabon neerd zijn op "Het Vogeljaar". Aanwinsten voor de Steltkluut zijn geweest de uitgaven van de Avifauna van Oost Zeeuws Vlaan deren, een rapport van de Zwartenhoekse Kreek en de herdruk van het Saaftinge boek. Ook de cursus planten determineren met de daarbij behorende kruipexcursie is een succes geweest. Er komt vermoedelijk een vervolg op. Vele leden hebben weer genoten van de 18 gehouden wandel- en fietsexcursiesDe belangstelling voor de Jan Dekker-observatie hut is aan het verminderen. Het bestuur werd ook dit jaar gewijzigd. De penningmeester E.G. Borm is na 15 jaar trouwe dienst afgetreden en is opgevolgd door N. v.d, Kerkhove. Er werd 10 maal vergaderd. Onze twee-maandelijkse uitgave "De Steltkluut" hebben we steeds op tijd kunnen laten verschijnen. Mede ook omdat we ruim vol doende kopij op tijd binnen hadden. In navolging van vorig jaar werden de volgende aktiviteiten voortgezet; nestkasten van uilen, torenvalken, mezen enz, werden opgehangen, gecontroleerd en van het uilenbestand werd een rap- port opgemaakt» Gegevens voor het Atlasproject werden verzameld. Inventarisaties van vogels en planten in en om verschillende kreken werden verricht. De knotwilgenaktie verloopt nog steeds goed. In totaal zijn nu 750 bomen gesnoeid. Hoorzittingen werden bijgewoond. Vooral die van de voorgenomen Ruilverkaveling Braakmanpolders heeft veel aandacht gekregen. Dit allemaal in samenwerking met het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschap- en Milieubescherming. Hitwassen van de jacht - o.a. het nog steeds jagen op de hout snip en andere bedreigde vogelsoorten - waren ook dit jaar weer een doorn in ons oog. Door middel van brieven aan diverse instan ties te sturen hebben we onze mening hierover te kennen gegeven. Er zijn verschillende dia- en filmavonden georganiseerd die een goede belangstelling trokken. Laten we hopen dat het volgende jaar minder verlies en nog meer winst zal opleveren. G, Ottens. 19

de Steltkluut | 1976 | | pagina 2