dieren" nodig? 2. Wat is het doel van de collectie van het Zoölogisch Mu seum te Utrecht Antwoord vraag 1 Door het ontbreken van enig positief beheer ten aanzien van het Zoölogisch Museum in Utrecht vanaf het einde van de derti ger jaren tot het begin van de jaren zestig, is veel van de oorspronkelijke cellectie verloren gegaan of naar elders af gevoerd. Zo is van de oude collectie droge voorwerpen zeker niet meer dan 20overgebleven van wat ooit aanwezig is ge weest. Het is daarom, dat wij trachten onze collectie weer tot een aanvaardbaar peil aan te vullen. Antwoord vraag 2 De beantwoording van de vraag: welk doel het instandhouden en uitbreiden van de collectie beoogt, is zeer essentieel, aangezien hier de functie van het Zoölogisch Museum ter spra ke komt Welnu, die functie van het Museum vertoont diverse aspecten. Allereerst moet het wetenschappelijke aspect genoemd worden. Dit treedt des te meer op de voorgrond naarmate de omvang van de collectie toeneemt, en vergelijkend morphologisch en ana tomisch onderzoek mogelijk wordt. Vooral bij het op naam bren gen van moeilijke soorten, of het determineren van losse bot ten, kiezen, fragmenten e.d., is een vergelijkingscollectie onontbeerlijk. Dan is het onderwijskundige aspect van belang, o.a. met be trekking tot het bijbrengen van vormenkennis aan studenten in de biologie. Vooral nu alom onderzoek plaats vindt naar de betrekkingen tussen levende organismen en hun milieu (oecologisch onder zoek), met als inzet het zoeken naar wetmatigheden, waarvan de kennis noodzakelijk is om de juiste maatregelen te kunnen nemen ten aanzien van het behoud van een leefbaar milieu (in uitgebreide zin), is vormenkennis een onmisbare zaak. In verband hiermede organiseert het Zoölogisch Museum elk jaar een taxonomisch practicum ten behoeve van biologiestu denten, welke het vak oecologie tot hoofdvak hebben gekozen. De verworven kennis wordt nader getoetst en uitgebouwd tijdens een cursus oecologie in Zuid-Limburg, waaraan het Zoölogisch Museum eveneens medewerking verleend. Uiteraard gaat dit alles samen met de colleges, die de theoretische achtergrond van het vak zoötaxonomie belichten. Als een bijdrage tot vermeerdering van genoemde kennis moet ook onze uitgebreide expositie: "Een overzicht van het dieren rijk", gezien worden, welke het Museum eind vorig jaar open- 89. baar toegankelijk gesteld heeft, en waarvoor, onder meer bij scholieren, veel belangstelling bestaat. Een andere functie van het Museum is de archieffunctie. Ge zien het feit het Zoölogisch Museum te Utrecht reeds in 1816 werd gevestigd, een jaar nadat de Utrechtse Universiteit van Gemeente Universiteit tot Rijksuniversiteit was overgegaan, zijn vele waardevolle en onvervangbare oude voorwerpen in de collectie aanwezig. Van zeer oude datum o.a. is de z ,g, "Collectie Bleuland", een collectie met onder meer alleen al ongeveer duizend preparaten op vloeistof, welke in bovenge noemd jaar door Koning Willem I ten behoeve van de Utrechtse Universiteit werd aangekocht. Daarnaast telt het Museum een groot aantal voorwerpen, welke dienen als wetenschappelijk bewijsstuk ten aanzien van het voorkomen van zeldzame of uitgestorven diersoorten, of waarop wetenschappelijke publicaties zijn gestoeld. Ook is een bebliotheek aanwezig met talrijke oude onvervang bare boekwerken van grote historische waarde. Dan verricht het Museum een functie met betrekking tot de voorlichting op museumtechnisch gebied. Jaarlijks wordt n.l. een preparateurscursus gegeven t-en behoeve van technische la boranten aan Rijksinstituten en/of leraren in de Biologie, welke laatsten het beheer hebben over een onderwijsverzame- ling. Tenslotte voert het Museum de dienstverlening zeer hoog in het vaandel. Het is hierdoor, dat het ook meer op de maatschappij gericht kan functioneren. Deze dienstverlening is van velerlei aard, maar betreft vaak o.a. het verrichten van determinaties, het oplossen van nomenclatuurpuzzleshet verstrekken van li teratuuropgaven, vragen over de biologie van een diersoort, steun en advies bij het inrichten van exposities, uitleen van literatuur of museumvoorwerpenhet opsporen van de oor zaak en de bestrijding van insectenvraat aan goederen, etc. Het is mede in dit verband, dat de wetenschapscommissie van de Subfaculteit Biologie te Utrecht onlangs tot de uitspraak kwam, dat het belang van het Zoölogisch Museum alhier, verre uitgaat boven dat van. de Subfaculteit alleen. Tot zover. Met vriendelijke groeten, D. van den Tooren, DE OOIEVAAR ALS VOORMALIGE BR0EDV0GEL VAN ZEELAND. Voor het septembernummer 1975 van "De Wete", het mededelin genblad van de Heemkundige Kring Walcheren, schreef ik een 90.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 10