Mededelingen KNEV no, 82, B.J» Smulders A. Joosse)) dat er weinig van het Zeeuwse vogelverleden bekend is. Dat heeft verschillende oorzaken» Zo was Zeeland lange tijd natuurlijk een moeilijk te bereiken gebied. Bovendien moeten we niet vergeten dat de "ornithologie" in Nederland zo'n kleine eeuw geleden vrijwel uitsluitend door "notabelen" werd bedreven. Het aantal "autochtone vogelaars" was erg klein. En zo ze er al waren: zij publiceerden zeker niet! Eu is de Ooievaar een onmiskenbare vogel» Daardoor kunnen gegevens zoals hierboven vermeld wel betrouwbaar worden ge noemd. Als we met enige zekerheid echter nog wat over de Ooievaar als voormalige broedvogel willen achterhalen, moet dat snel gebeuren: degenen die - ook van "horen zeggen" - met broedgevallen bekend zijn, zijn over het algemeen al erg oud. Ik zal het bijzonder op prijs stellen wanneer men bin nen zijn/haar kennissenkring eens wil nagaan of meer van ge gevens als hierboven omschreven bekend zijn» U kunt Uw reac ties richten aan het adres van schrijver dezes» Graag zeg ik U nu reeds een samenvatting van de op deze wijze verkregen gegevens toe. Tot slot nog wat recent "Ooievaarsnieuws" dat ik aantrof in "De Brug", het Personeelsorgaan van de E.V0 PZEM (nummers juni-juli en augustus-september 1975)» Onder de kop "Ooie vaarsnest" schrijft de heer M,J0 Eijssen: "In West Zeeuwsch-Vlaanderen ligt tussen Cadzand en Eieuw- vliet het natuurreservaat "De Knokkert". Dit gebied beslaat dc vroegere kapitale boerderij van de fam., Erasmus aan de Molendijk. Het bijzonder stille oord is nog vrij onbekend, maar voor natuurliefhebbers een fantastische streek» Dwars er doorheen loopt een bovengronds laagspanningsnet met o0a» een bokpaal met 3 richtingen» Op deze bokpaal heeft een Ooievaar zijn nest gebouwd» Een duidelijk bewijs van de rust en stilte in dat gebied. Het Ooievaarsnest zit nu zo verborgen dat weinigen het weten te vinden Gezien het feit dat nimmer Ooievaars in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gebroed B.J.S.) en men ze hier bijna nooit ziet, is de ze Ooievaar waarschijnlijk afkomstig uit het Vogelpark te Knokke, waar een tiental Ooievaars is gehuisvest 0 Uiteindelijk heeft de Ooievaar er niet gebroed omdat hij "geen geschikte dame kon vinden". Het nest is van de bok paal afgehaald en zorgvuldig overgebracht naar een paal met wiel, die Staatsbosbeheer in een eerder stadium heeft ge bouwd Ook uit dit bericht blijkt een duidelijke onbekendheid met vroegere broedgevallen. Overigens blijkt er ook uit, dat een broedgeval in de toekomst niet tot de onmogelijkheden behoort B,J. Smulders Goeman Borgesiusstraat 36 VLISSINGEN. INVENTARISATIE VAE HET BOS TE HIEUW-NAMEH In de voorbije jaren is er te Hieuw-Hamen wat bosgebied bij gekomen. Het meer dan 100 jaar oude bos rond de kerk is al tijd al een aantrekkelijk gebied geweest voor vele zangvogels Alweer meer dan 10 jaar geleden begon Staatsbosbeheer met het inplanten van het stuk grond gelegen naast het kerkhof. Hoofdzakelijk werd er eik, berk en els aangeplant en het ge heel werd omzoomd met meidoornstruiken. Het perceel is onge veer 200 roeden groot en aan alle kanten afgerasterd zodat het niet gemakkelijk toegankelijk is. Waar vroeger de stinkende vuilnisbelt lag, aan de westzijde van de kerk, daar is de gemeente Hulst actief geweest. De vie ze belt werd gedempt en na een jaar werd ook dit stuk inge plant met berk, els en enkele canadapopulieren» Alles tesamen dus een zeer gevarieerd gebied. Maar ook gevarieerde eigena ren: het oudste en dus mooiste bos is van de kerk, het tien jarige stuk is van Staatsbosbeheer en de jongste aanwinst is van de gemeente Hulst. Daarnaast ligt een stukje particulier weiland en ten westen van dit alles ligt nog een verwilderd terreintje op een laag, uitgezand perceel» Mocht dit alles nog eens vol komen met beplanting - ik denk b.v. nog aan wat naaldhout - wat zou het dan een prachtig bio toop zijn voor onze zangvogels» Afgelopen jaren heb ik wat inventarisaties verricht in boven genoemd gebied» De volgende gegevens werden verkregen: merel, zeker 10 paar5 zanglijster, 8 paar; turkse tortel, 10 paar; houtduif 10 a 12 paar; huiszwaluw, nestelend in de om geving, 10 paar; witte kwikstaart, 3 paar, waarvan 1 paar i:n »- de kerktoren op 20 meter hoogte; zwarte roodstaart, 1 paar; gekraagde roodstaart, 1 paar; kneu, 5 paar; groenling, 6 paar; winterkoning, 3 paar; goudhaantje, 1 paar; koolmees, 5 paar; pimpelmees, 3 paar; roodborst, verm» 1 paar; wielewaal, zeker 1 paar; vlaamse gaai, 1 paar; ekster, 1 paar afgeschoten; grote bonte specht, 1 paar; groene specht, gezien; putter, 1 paar, in 1976 reeds 3 paar; steenuil, gezien; ransuil, ge zien; spreeuw, 1 paar; heggemus, zeker 5 paar; vink, 3 paar afnemend; tuinfluiter, 2 paar; Cetti's zanger, gehoord; nach tegaal, gehoord; koekoek, gehoord. 94.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 12