van de ruggen als er weer een zooi naar de oppervlakte kwam om adem te halen. Zoiets nog nooit meegemaakt. Geheel de over steek door van Colombo naar Singapore veel van die heesten gezien, Van 21 tot 25 april lagen we in Colombo. Wat tripjes gemaakt over het eiland. Ziet er allemaal wel aardig uit (nogal groen)Op die sawa's honderden zilverreigers (of koe reigers), mooi gezicht die witte beesten op van die donkere kluiten. D'r waren uiteraard ook sawa's zonder reigers. Veel andere vogels ook, mooi gekleurde, alleen daar kende ik er geen van, wat vrij menselijk is,nietwaar. Och, er is altijd wel wat te zien. Af en toe (eigenlijk wel meer 'af' dan 'toe') wil je wel eens wat potvissen zien. Vrijwel altijd in de Straat Mo9ambique maar ook wel eens ten noordoosten van Madagascar wil het wel lukken, Eenmaal dacht ik trouwens een buitrug te hebben gezien maar zeker weet ik het niet. Ook wel eens andere walvissen, kleinere en grotere maar daar je meestal niet meer ziet dan een rugvinnetje, een staart en wat rug valt er ook maar weinig over te zeggen. Ze moesten die beesten allemaal maar eens van een naambordje voorzien, dat zou het werk heel wat gemakkelijker maken, hit was dan praatje walvis. Nu praatje vis want die wil je ook wel eens zien. Vliegende vissen altijd met bosjes op de oceanen en uiteraard in Straat Mo9ambique, Tonijnen wil wel eens lukken bij Japan, 1 x eens temidden van een hele school van die dingen gevaren. Het zijn me anders wel knapen. Hoe ze die in van die kleine blikjes kunnen persen is me een raadsel, Mauritius zie je de vissen gewoon in bet water on der je doorzwemmen. Groot, kleineer tussenin, alle prijzen en maten. Groot visfestijn voor China, want dat zijn verwoede vissers. Meestal als je de vangsten bekijkt zie je nog wel eens iets leuks? zebravisjes, af en toe prachtig gekleurde vissen, en ook af en toe een reus van 2 meter. Alles gaat de pan in en we eten dan dagen visAan die kanten zwemmen ook aardig wat haaien rond en het is altijd de sport er hiervan een aan de haak te slaan, wat wel eens wil lukken. Woensdag 12 mei: nog even een laatste krabbel. In de afgelo pen dagen waarempel toch nog 2 leuke feiten kunnen waarnemen, Allebei gisteren^niet zo heel erg ver van Kobe, Geheel de ochtend door dolfijnen. Grote en kleine schooltjes. Af en toe ook een grotere soort ertussen maar meestal van die nor male springers. Het leek af en toe wel een balletschool. Het waren er allemaal bij elkaar een hele hoop. Hoopjes Japse vissers in de buurt uiteraard, want Jappen zijn gek op die beesten, Ze moeten er per jaar nogal wat afmaken ge loof ik. Dan zag ik door een toeval nog wat en dat leek me 85. wel iets, Een vogel, formaat middelste jager maar dan met de staart van de kleinste jager (het was dus een jager), vloog wat rond. Vrij normaal want op zee vliegen de meeste vogels wel die je tegenkomt. Stijgt er van het achterschip een klein zangvogeltje op. Vermoedelijk ontsnapt uit een van de vogel kooien van China, Beestje vliegt naar boven, fladdert eigen lijk meer, en blijkbaar valt het oog van onze jager op deze dreumes. Als een valk er op af. Een stuk of zeven mislukte aanvallen maar uiteindelijk ving ie hem mooi in de bek en vloog er mee ergens naar toe. Is het normaal dat jagers ook levende vogels vangen Had er nog nooit iets over gelezen of gehoord. Had geloof ik eigenlijk half en half beloofd eens een epis teltje te schrijven over m'n vogelwaarnemingen op zee. Denk ik ook wel wat laat aan. Volgende keer dan maar. Heb ik dat verhaal van die vrijende potvissen eigenlijk al verteld? Nou ik ga er een punt aan zuigen. Het papiertje is bijna vol ook en het is wel genoeg geweest. De groeten aan de familie thuis tot de volgende keer, Mare Buise» VAN ONZE LEDEN. Geachte redactie, Sluiskil 24-6-'76. In "De Steltkluut" van deze maand las ik met belangstelling en instemming het stuk, waarin Peter Maas pleit voor verwil derde tuinen, zoals die in het Villapark voorkomen (blz. 57), Ook ik vind een verwilderde tuin erg mooi. Daarom heb ik al enige malen met de gespeeld mijn tuin zijn eigen gang maar te laten gaan. Maar verder dan het spelen met deze gedachte ben ik helaas niet gekomen. Wat is het geval? Peter is in zijn stukje aan een probleem voorbij gegaan. Namelijk: hoe zal de reactie van de buurt zijn, waarin je woont? Nou, dat is goed voorspelbaar: klachten over het overwaaien van dit "onkruid" en dat "on kruid" en "die smerige troep staat niet in deze buurt" enz. De mentaliteit is (nog steeds) het "netjes houden" van tui nen. Hieronder wordt dan verstaan: zowel vóór als achter liefst een steriel gazon van de een of andere veredelde tot zeer veredelde grassoort. Elke boterbloem, madeliefje enz,, die het lef heeft zich boven het platgereden "groen" te ver tonen, wordt meedogenloos onthoofd en daarna met wortel en al uitgerukt» Ook zie ik weinig waardering te oogsten met "metershoog fluitekruid" en "hele velden met kleefkruid", hoe mooi ik die ook vind. 86

de Steltkluut | 1976 | | pagina 8