Beide keren waren de honden samen, een zwarte en een gevlekte» Met grote zekerheid kan ik zeggen dat de sporen van deze hon den zijn. Be laatste maal zag ik ze in de huurt van een groot konijnehol en met een dood konijn in de hek. Bij nader onderzoek is gebleken dat dit twee hondjes waren van iemand uit de onmiddellijke omgeving van Saaftinge. Beze man is echter overleden en daarom zijn deze hondjes wel ver waarloosd. Ook wil ik nog melden dat ik in de zomer van 1975 5 loslopen de katten gezien heh en 2 loslopende honden. Gewoonlijk hiel den ze zich op in Emma- en LouisapolderBe meerderheid ervan wordt losgelaten door mensen die er geen raad meer mee weten» Als deze dieren niet sterven worden het grote rovers in de natuur Bruine rat In 1964 waren we hezig met het opzoeken van stenen en andere overblijfselen van oude dijken. 300 m van de noordschaapsstal ligt nog een kop van een dijk van de vergane NoordpolderIn deze koppen, die iets hoger liggen dan het hoogwaterpeil krioelt het nog van bruine ratten. Tijdens onze opgravingen vonden we nesten met naakte jongen. Misschien is dit de reden waarom de bruine kiekendief, die ik vanaf de Schelde hier veel zie jagen, daar aanwezig is. Opm. redactie: U staat niet alleen in uw twijfels omtrent het voorkomen van de vos in of nabij Saaftinge. Maar J. leve vond er uitwerpse len en die zijn door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer ge determineerd als zijnde van de vos. Bovendien zijn er tussen de tijd dat u dit stukje schreef en nu, meerdere nieuwe waar nemingen bekend geworden en, naar onze mening, zeer betrouw bare. Het laatste nieuws komt van de ambtenaar van Faunabeheer (Muskusrattenbestrijding) H. de Vree: Op 27 september zag hij aan de zeedijk ca, 500 m voorbij Em- mahaven richting Paal 2 "honden" bezig aan een konijnehol. Het ene dier was bruin gevlekt het ander effen roodbruin. Toen hij naderbij kwam liepen ze weg en de roodbruine ver- school zich tussen de ruigte in de berm van de dijksloot. Hij kon hier gedurende ca» 3 minuten het beest goed observeren en opvallend was de spitse snuit» Min of meer in het nauw gedre ven zwom het dier vrij stuntelig de sloot over en liep zich erg laag drukkend de polder in. Omdat het beest gezwommen had was van de pluimstaart niets te merken. Be heer Be Vree is er van overtuigd een vos gezien te hebben en ik deel die mening met hem» Be vraag: wel of geen vossen in Zeeuws-Vlaanderen 113. kan alleen opgelost worden als er een bewijsstuk wordt over legd: EEN FOTO en uiteraard niet een geschoten vos. Wel dienen we attent te zijn op eventuele verkeersslachtoffers, G, Sponselee. VOS: 19-1-'76, uitwerpselen gevonden op- de Gasdam in Saaftin- ge. Gedetermineerd door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer Arnhem als zijnde van de vos. Het hele monster werd onder zocht; het bevatte restanten van eendachtigen. Verzameld door Jos Neve. VOSSEN GEZIEN NABIJ EMMAHAVEN. Zaterdagmorgen 3 juli 1976 kwam ik te 10.30 uur aan de dijk tussen Emmahaven en Paal. Birect werd ik aangesproken door schaapherder E, Verbist, die beweerde er voor 100^ zeker van te zijn dat hij zojuist twee vossen had gezien. Hij was in gezelschap van twee andere personen. Tegen de avond heb ik twee uur op de loer gelegen nabij de plaats waar ze laatst gezien waren, maar helaas zonder resul taat R. Bleyenberg. Opm. red.een bericht over deze waarneming is ook in de pers verschenen en later is Sponselee in Be Stem uitvoerig inge gaan op alle mededelingen over vossen in ons gewest, TOCHTJE RONB GROOT EILANB De bijzonder mooie zomeravond van 7 mei ^976 - we noteerden een -temperatuur van ca. 28 gr, C - was voor ondergetekenden aanleiding eens een tochtje rond het Groot Eiland te maken. We kregen navolgende vogelsoorten te zien of te horen: Zuidzijde: 2 boompiepers, 3 grasmussen, 1 gele kwikstaart en 3 kneuen. Aan de westzijde zagen we nog twee grasmussen, twee gele kwikstaarten, een torenvalk en ssn zestal kluten. Bij Het Plaatje vlogen twee winterkoningen en we zagen een grote bonte specht die er ook zijn nestholte had. Bat we er de kleine karekiet hoorden was niet verwonderlijk, maar wel de waarneming van 5 grasmussen. Bat waren er op één avend al tien. Verdere soorten daar: koekoek 2, grutto 8, houtduif een vijftigtal, 1 tjiftjaf, 1 fazant en 1 heggemus Bij Ben Auwer hoorden we zowaar de kwartel en verder trokken een rietgors, een ringmus en een paar scholeksters onze aan dacht. Met één vogel hadden we moeite: we zijn er eigenlijk nog niet uitgekomen, was het nu een zanglijster of een krams vogel Bij het Klein Eiland zagen we nog een steenuiltje en een en kele groenling. 114.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 10