VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST VAN EET KNOTWILGEN "KNOTEN" Na 6 jaar actief knotwilgen "knoten" vinden we het noodzake lijk een totaaloverzicht te geven van de afgewerkte projecten en tevens willen we aandacht schenken aan de toekomstige knotactie Ook zullen we een "beschrijving proberen te geven van de sfeer en de omgeving waarin we altijd gewerkt hebben. De knotwilg - mits in goede staat - neemt om verschillende redenen een belangrijke plaats in Zeeuws-Vlaanderen in. Allereerst wat betreft de broedgelegenheid voor vele vogels» Het is bijv, opmerkelijk dat de steenuilenstand in Zeeuws- Vlaanderen ver boven het landelijk gemiddelde ligt, wat we voor een groot deel te danken hebben aan onze knotwilg. Ten tweede heeft de knotwilg door zijn typische vorm een dusdanig landschappelijke waarde dat hij moeilijk weg te denken is uit onze regionen. Ten derde herbergt de knotwilg vele vormen van leven zoals paddestoelen, schimmels, planten, struiken, insecten, bac teriën en enkele zoogdieren. Als voorwaarde hebben we reeds gesteld dat de knotwilgen in goede staat moeten zijn. Om dit te bereiken dienen ze eens in de 5 jaar in het najaar van al hun takken bevrijd te worden. Het volgend voorjaar schiet hij dan weer uit met jonge frisse twijgen. Hieronder geven we de samenvatting van de afgewerkte projecten. In totaal zijn er 700 bomen ge snoeid. 1) Steenovens: winter 197*1 -1972. 80 knotwilgen, o.a. vrij vogelreservaat. 2) Aandijkseweg bij Kwakkel. (Vrij vogelreservaat) Hier kre gen we regelmatig een kerkuil te zien, ook steenuil en zelfs een ransuil. 91 bomen geknot, in de winter 1972-1973. 3) Mauritsfort: 1) Mauritsfort zelf, rond Valput gedeelte van de dijk langs weg van Mauritsfort naar Koudepolder- straat II, 1972-1973» Dit waren zo'n 100 bomen. 2) In 1973-1974 de rest van die dijk afge maakt, waar nog ongeveer 60 kleine knotwilgen op stonden, 4) Otheense kreek: 1) Omgeving Kraaghoeve ongeveer 35 grote knotwilgen. 1973-1974. 2) Spui, bij Bronkreek, 47 bomen, waar onder zeer grote maar ook zeer kleine. 1973-1974. 5) 't Zwarte paadje: tegenover de flats bij Driewegen. De 20 bomen die hier staan, waren bijzonder hard nodig. Ze werden geknot met medewerking van ongeveer 20 lagere school kinderen, 1973-1974» 99. Reuzenhoeksedijk, aan de zuidkant» Een rijtje van 40 kleine bomen, waren erg aangetast door de watermerkziekte. Leuk was hier, dat in een van de bomen een grote bonte specht z'n slaapholte had, en tegen de avond altijd in de buurt was, luid alarmerend, waardoor we wisten dat de vogel naar bed wilde en dus stopten we zelf maar met werken. 1974-75. De Val: In weiland ten noorden van de Verkorting. (Weitje dat nu is verdwenen) 15 zieer grote bomen die ook weer erg hard nodig waren, De meeste wilgen waren helemaal hol van binnen en de stam helemaal gedraaid of gescheurd. 1974-75. Angelinapolderlangs de Spanjaardsweg: 50 flinke, maar in uitstekende staat verkerende bomen (vnl. populieren)1974-75 Boschdreef/Beoostenblijstraat3 normale bomen waar we maar één dag werk aan hadden, 1974-75. Grote weg Terneuzen-Zaamslag: Bij boer Dieleman. De 86 bo men van normale grootte, waren, dankzij het zeer hoge werk tempo, op 2 zaterdagen af! 1975—76 Ronde putten: Weiland aan Kapellestraat en Platte dijk. 6 bomen van enorme grootte. 1975-76, Tussen Wulpenbek en De Knol (ten zuiden van grote weg) 6 kleine tot normale bomen, 1975-76, Grote weg Wulpenbek-De Knol, bij boer Mullaard. 20 bomen. 1973-74» De Knol: 3 gigantische bomen, We moesten zelfs oppassen dat de huisjes die in de buurt stonden niet werden verplet terd. Aan de grootste tak, die werkelijk een boom op zich zelf was, werd een touw bevestigd. Onder extreem gevaarlij ke omstandigheden werd er gezaagd, omdat niet met zekerheid te voorspellen was naar welke richting deze tak zou vallen, Ter overmaat van ramp brak het touw, maar het was te laat om opnieuw een touw te bevestigen. Na een hele tijd ge zaagd te hebben (de zaag was in feite te klein) was er ein delijk beweging te zien, en met een enorm lawaai kwam de tak op de grond, een heleboel takken van een 15 m verderop staande populier meeslepend en natuurlijk bleef het prik keldraad ook niet heel. Toch goed afgelopen dus. 1973-74» Lovenpoldersestraat bij Do Jansen, 5 bomen behandeld van normale grootte, 1974-75» Beoostenblijsestraat 3 (bij de Putter). 36 grote sterke wilgen (op een dikke stam stonden gemiddeld 3 a 4 grote dikke takken, die veel te laat geknot werden), Hier ook nog 4 gewone bomen omgezaagd, om zo te proberen om er als nog knotwilgen van te maken, aangezien ze ook weer erg wa ren aangetast door watermerkziekte, We kregen hier elke keer lekkere koffie opgediend, door een zeer charmante dochter, zodat we het erg jammer vonden dat we hier met 100»

de Steltkluut | 1976 | | pagina 3