ons werk klaar waren. 1975-76» 17) Het Paradijs bij Braakmankreek: 21 bomen, w.o. de helft knotpopulieren. Enkele bomen hadden een geheel openge scheurde onderstam, maar de meeste waren toch in goede staat. 1975-76. 18) Koudepoldersedijk8 relatief kleine bomen met redelijke onderstam, 1975-76. 19) Grote weg Spui-Magrette (ten westen): 25 kleine bomen 1975-76. t.z.v, Spui langs uitloper Otheense kreek: hier heeft een groepje verkenners van Terneuzen, met gebruikmaking van ons materiaal, 3 bomen geknot. Dit verslag zou niet compleet zijn als we niets zouden ver tellen over de sfeer waarin we altijd werkten® Belangrijk voor een goede sfeer was het feit dat we meestal in een rustige en mooie omgeving vertoefden. Heel welkom waren altijd de heerlijke traktaties van de boe rin. De van haar afkomstige kreet: koffie!!!!!!! klonk als goud in onze oren. Er ontstond dan een ware race naar het boerenhuis waar het kostbare vocht toebehoren reeds ston den te wachten. Onder de koffiepauze werden dan veel dingen besproken. Heel opmerkelijk bijv, waren de positieve reac ties van de beginnende knotters. Ze vonden -en terecht- dat dit soort werk een duidelijk ander karakter vertoont dan het dagelijks op prestatie afgestemd sleurwerk, Het knotwilgen snoeien is zowel lichamelijk als geestelijk zeer gezond werk. Ten eerste omdat je je arbeid kan aanpassen aan je capacitei ten, zodanig dat iedereen zijn eigen tempo draait wat gees telijke ontspanning geeft, "Voor de jongere zijn er kleine zaagjes en voor de oudere grote zagen en bijlen. Ook hebben we een paar trekzagen, touwen, ladders en deze winter waar schijnlijk een motorzaag tot onze beschikking. Met dit laat ste lawaai-apparaat zullen we verantwoord om moeten sprin gen, Het ligt in de bedoeling de motorzaag alleen te gebrui ken voor het op maat zagen van de zwaardere takken, die dan bestemd zijn voor de verkoop, De opbrengst daarvan is voor materialenaankoopEr moet dan wel voor gezorgd worden dat het gewone rustige knotwerk niet verstoord wordt. Dit houdt in dat het met de motorzaag werken op een ander tijdstip zal geschieden. Ook bij het knotten geldt het gezegde vakmanschap meester schap, Het komt bijv. meer dan eens voor dat een knotwilg op een zodanige plaats staat dat de takken maar één bepaalde richting uit mogen vallen. We denken aan situaties waarbij de knotwilgen langs een rij huizen staan of langs een open- 101 bare weg, zodat het een kwestie is van secuur zagen en op het juiste moment aan het aan de tak bevestigde touw trekken. De knotwilg is de laatste tijd sterk in aantal achteruitge gaan. Eén van de belangrijkste oorzaken is wel dat de knot wilg om economische redenen voor de boer niet meer rendabel is, zodat hij er ook geen aandacht meer aan schenkt. Wordt het werk dus niet overgenomen door vrijwilligers dan zijn de bomen dikwijls ten dode opgeschreven. Een andere bedreiging vormt ongetwijfeld de gevreesde watermerkziekte, Een oude on- gesnoeide knotwilg is vlugger vatbaar voor deze ziekte. Ter compensatie van de zo verdwenen bomen zullen we in de toekomst ook weer jonge staken gaan poten. Maar dat is alleen mogelijk als er dit knotseizoen minstens 2 x zoveel manschappen (vrou wen mag ook) zijn als de afgelopen jaren, waarin we tevreden moesten zijn met de schrale opkomst van gemiddeld 6 a 7 man. Daarom doen we een dringend verzoek aan jong en oud om dit seizoen mee te helpen dit nuttige werk te verrichten. Het is niet aan te raden de zondagse kleren aan te trekken. Het is beter oude kleren, laarzen en werkhandschoenen mee te nemen. We beginnen dit seizoen weer de eerste zaterdag in november. Alle leden en niet-leden die willen deelnemen aan de knot wilgenactie, kunnen zich in verbinding stellen met H. v.d. Hemel, Bern, Zweerslaan 40» Terneuzen. Tel. 3819» J, Calle, A. Klaassen en P. Maas. WAARNEMINGEN REGENWULP 1976 door E. Steyns. In een van de vorige afleveringen van de Steltkluut werd ver zocht waarnemingen van regenwulpen te noteren en door te ge ven. We kregen hierop een reactie en wel van de heer E0 Steyns, die in verband met zijn werk regelmatig aan de Westerschelde verblijft. Zijn bevindingen laten we hieronder volgen. tijd weer vliegricht plaats aant 20-4 11 .00 helder en zon west-oost Perkpolder 13 20-4 11 .30 8 20-4 13.00 Walsoorden 15 22-4 15-30 bewolkt Perkpolder 14 22-4 19.10 harde oosten 11 windkoud 25-4 9.00 koud, harde Walsoorden 11 wind 26-4 10.15 harde wind Perkpolder 4 Tussen 14 april en 19 mei waren steeds 2 tot 3 exemplaren aanwezig aan de haven te Perkpolder; 102. 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 it 11 M 11 11 11 tl 11

de Steltkluut | 1976 | | pagina 4