8, Witachtige in plaats van rossige randen aan rugveren en bo- venvleugeldekveren is typisch voor de Kleinste Jager. Hoewel de lengtematen niet erg met de door Walter voor de Kleinste Jager opgegeven maten overeenkomen, geven de overige kenmerken genoeg zekerheid om beide exemplaren te kunnen de termineren als Kleinste Jagers, De maten zijn niet goed met die van Walter te vergelijken omdat hij niet vermeld hoe hij gemeten heeft, bovendien heeft hij balgen bestudeerd en wij verse vogels. Hopende u hiermede voldoende te hebben ingelicht tekenen wij, met vriendelijke groeten, E, Osieck, ONDERZOEK NAAR ROTGANZEN. In verband met mijn onderzoek naar Rotganzen op Schiermonnik oog, zou ik ook graag gegevens over Rotganzen uit uw omgeving ontvangen. Het betreft de volgende gegevens a, datum en tijdstip van waarneming; b, aantal; c, preciese plaats van waarneming; d, waterstand (hoog- of laagwater); e, weersomstandigheden. Tevens indien mogelijk gegevens over de adult/juvenielverhou- ding en de opbouw van de groep. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. A*B. Woldering, Riouwstraat 3» Groningen, VAN ONZE LEDEN. Een waarneming. Nadat we huiswaarts keerden van de plantenexcursie d.d, 30-8-'75, meenden wij, ondergetekenden, ter hoogte van De Kraay bij Terhole, een Zwarte Wouw te zien. Tenminste dat meenden we achteraf te moeten concluderen, nadat we verschil lende vogelboeken hadden geraadpleegd. Gegevens - grote tot zeer grote langwerpig aandoende roofvogel; - 2 tot 10 meter boven S8ïi 8-kkör vliegend, zwierend en zoekend, remmend, bochten beschrijvend en weer versnellend; - kiekendiefachtig; - volgens de stellige verklaring van A.een ondiep gevork te staart (ikzelf P, Mol, lette daar niet op). Meer kenmerken konden we zo vlug niet opmerken daar de vogel in westelijke richting verdween. P, en A. Mol, Kloosterzande Opm. Als u er nu beiden van overtuigd zou zijn geweest, dat 105. er een ingesneden staart was, bestond de zekerheid dat het een wouw was. Nu echter, zonder gegevens over afstand, zonder kijker, zonder gegevens over de helderheid etc. lijkt het ons gevaarlijk deze conclusie te trekken; er zijn gewoon te wei nig gegevens. In zo'n geval heb ik voor mezelf altijd maar één oplossing: vergeten zo'n waarneming! Zo hebben Mare Buise en ik eens achter een bijna geheel witte roofvogel aangereden tussen PauluspolderHoefkensdijk, Lams- waarde en Kruispolder en dat nog wel terwijl ze thuis zaten te wachten met eten, Yie hadden allebei een kijker, het zicht was zeer goed, maar toch kregen we hem niet goed genoeg te zien om absoluut zeker te zeggen wat we eigenlijk allebei di rect al wisten: een zeer lichte, zeg maar witte Buizerd, We hebben er ook nooit melding van gemaakt. Toch hopen we dat u zich door dit negatieve antwoord niet laat weerhouden voort aan weer waarnemingen in te sturen: we worden er op geatten deerd dat er "iets loos kan zijn" en door combinatie met an dere gegevens kan de waarneming misschien bevestigd worden. Als we alle dubieuze of erg twijfelachtige waarnemingen die we in de loop van de jaren schrapten - als redactie of na be- stuursoverleg - gingen publiceren hadden we nog een afleve ring van de Steltkluut vol. Troost u: veel ervan zijn afkom stig van mensen die toch regelmatig in het veld zitten en vaak veel ervaring hebben. G. Sponselee, Enige waarnemingen van kikkers en padden. Bruine kikker, 20-3-75» 30 ex. geteld op de autoweg tussen Boerengat Terneuzen en waterfabriek N. Neuzenpolder 22-3-'75> 20 ex. geteld cp de neg onderlangs de zeedijk in de N. Neuzenpolder tussen Braakmansteiger en Scheldesteiger Gewone Pad, 14-3-'75? 20 ex. geteld op bovengenoemd stukje weg onderlangs de zeedijk, Padden en Bruine kikkers werden nooit door elkaar gezien. Het vms altijd regenachtig weer, met milde temperatuur en al tijd 's nachts. Alle getelde exemplaren waren levend. Het lijkt erop dat beide bedoelde plaatsen trekwegen zijn. B.M. Grootjans WAARNEMINGEN IN HET VILLAPARK TE SLUISKIL, 1975. Gehele winter waargenomen, Pimpelmezen 4 Koolmezen variërend van 4 "tot 12 Roodborstje 1 Groenlingen) variërend van 2 tot 14 Merels 106.

de Steltkluut | 1976 | | pagina 6