Dekkersweg: 6 veldleeuweriken, 3 fazantenhanen, 2 fazantenhennen, 5 wilde eenden mannen, 3 wilde eenden vrouwen, 4 merels. Ameliaweg: 1 Grauwe vliegenvanger1 gele kwikstaart, 2 winterkoninkjes, 2 lijsters, 4 merels. Tussenweg Suikerdijk - Industrieweg-zuid; 1 kraai, 6 merels, 8 "bergeenden, 1 overvliegende reiger. 20 mei - Batterijweg - Smitsschorreweg: 1 rietgors man, 3 leeuweriken, 1 gele kwikstaart. 8 juni - Tussenweg: 7 kraaien waarvan enkele jongen nog niet goed vliegend, 10 "bergeenden, 1 torenvalk, 4 waterhoentjes. Suikerdijk: gehoord 2x koekoek, 3 karekieten 2 lege nestjes, 1 winterko- nink met voer, 2 kraaien 1 nest, 2 scholeksters, 12 kievi ten, 1 fazantenhen nest met 10 eieren, 1 koppel rietgorsen. Kruising Ameliaweg - Suikerdijk: 2 karekieten in waterput en 1 leeg nest. Smitsschorreweg 12 veldleeuweriken, 3 witte kwikstaarten, 1 gele kwikstaart. 14 september - Ameliaweg: 5 kieviten, 25 spreeuwen, 30 "boerenzwaluwen. Suikerdijk? 1 torenvalk, in sloot 6 waterhoentjes, 3 zwarte kraaien. Tussenweg Suikerdijk - Industrieweg-zuid: 200 huis- en boerenzwaluwen, 1 torenvalk, 5 koolmezen. Industrieweg-zuid 9 waterhoentjes op het laatste opgespoten terrein. Torenvalken fabrieksterrein N„S0M0 De gehele winter 1 soms 2 torenvalken gezien. 24-3 werden om ongeveer 12 uur twee vechtende torenvalken aangetroffen op een grasveld achter een leegstaand huis ter wijl een derde op enige afstand zat Opgeschrikt door de komst van mensen die op het geluid af kwamen, vlogen ze op om een eind verder het gevecht voort te zetten. 6 mei om 9«30 uur kwam een torenvalk aanvliegen die luid krijsend in de nestkast verdween, 9 mei om 20 uur verliet een torenvalk de nestkast, 25 mei nestkast geinspecteerd nadat er 1 torenvalk uitge vlogen was, de kast was leeg op enkele braakballen na. Er werden steeds één soms twee torenvalken gezien, zowel op het fabrieksterrein als in het Villapark en bij het z.g.n, roetmeer 111 2 juni om 20.30 uur zat er één torenvalk in de boom van het Villapark, waarin de nestkast hangt, luid te krijsen met tus senpauzes van enkele minuten, dat duurde zo ongeveer een minuut of vijf, plotseling schoot hij een meeuw achterna. Daarna ging hij op ongeveer 10 m afstand van de nestkast op een lantaarnpaal zitten. Ka ongeveer 10-min. vloog hij in de nestkast, om er vlak daarna met z'n tweeen uit te vliegen en in de schemer te verdwijnen. Op 15 juni nestkast geinspecteerd, dit leverde niets op. De torenvalken bleven echter steeds waar te nemen. Op 6 sept. zag een collega een torenvalk verdwijnen op een bevestigingspunt van een lierarm op 25 m hoogte aan een muur. Inspectie hier leverde een 15-tal braakballen en een stuk vleugel op, waarschijnlijk van een mus, terwijl links en rechts uitwerpselen langs de muur te zien waren. A, Abrahamse. VECHTENDE VOGELS Zomaar een klein vraagje: vanavond (28 mei) zag ik op een graanakker een paar fazanten tegen elkaar opspringen, om el kaar heenlopen, wat fladderen etc. Eerst dacht ik aan twee ha nen die het met elkaar aan de stok hadden, later aan een baltsspel, toen één van de twee kleiner leek. Blijken het tenslotte een fazanthaan en een waterhoentje te zijn. Het was dichtbij een sloot. Zou je zoiets gewoon als een hoog opgelopen burenruzie kunnen beschouwen? Je ziet wel eens meer dat vogels van verschillen de soorten 'ns naar elkaar uitvallen. Jongen heb ik niet kun nen ontdekken. Het kwam me wat merkwaardig over. Als je er iets van weet wil ik het graag horen, K.C. de Kraker, Kerkstraat 3> Burgh Schouwen. Inderdaad, burenruzie, Het is een veel voorkomend verschijnsel zeker als er jongen zijn. Zie bijvoorbeeld de omslagplaat van het Vogeljaar, augustus 1976. Maar ook als er geen jongen zijn, zijn er vaak schermutselin gen. Let maar eens op wat er gedreigd wordt in de winter op de voedertafels, Red. OVER DE ZOOGDIEREN VAN SAAFTINGE. R, Bleyenberg. In het Saaftingeboek wordt vermeld dat er in of nabij de gas- dam een vos zou verblijven. In 1974 beb ik Saaftinge 45 keer bezocht en twee keer heb ik twee verwilderde honden gezien. De eerste keer aan het gas- station en de tweede keer onder aan de dijk ter hoogte van de wei van E. van Wesemael. Ik heb dit aan jachtopzichter J, Tieleman doorgegeven, 112. 4

de Steltkluut | 1976 | | pagina 9