grote moeite voor gedaan heeft, een goed resultaat op levert R, Bleyenberg, Nieuw-Namen. DOÓDGEVONDEN VOGELS EN ZOOGDIEREN. Onder deze titel namen we in "De Steltkluut regelmatig de naar het Zoölogisch Museum te Amsterdam (ZMA) ge zonden dode vogels en zoogdieren op, Ook in de toekomst zullen we dit herhaaldelijk blij ven doen, want regelmatig gaan er nog zendingen naar Amsterdam, Ten behoeve van onze lezers, over het waarom, van die zendingen, vroegen we de heer W. Bergmans, medewerker aan genoemd instituut, voor onze Steltkluut een stuk je te schrijven over de zin van dierencollecties We danken de heer Bergmans voor zijn bereidwilligheid, Over het nut van zoölogische verzamelingen. Een zoölogische of dierkundige verzameling is een sa mengebrachte hoeveelheid levende of, gekonserveerde dode dieren, Ik wil het niet hebben over de eerste soort (dierentuinen e,d,) maar over de tweede. Er zijn in ons land, naast een aantal kleinere natuurhistori sche museums en vele partikuliere verzamelingen op zoölogisch gebied, twee grotere museums: het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie in Leiden en het Zoölo gisch Museum in Amsterdam, In beide museums worden tienduizenden dieren (en delen van dieren) bewaard, opgezet, of ais skelet of op een konserverende vloei stof, en er komen er bijna dagelijks meer bij,. Van uit de museums zelf worden verzamelreizen georgani seerd, en verder zijn ze afhankelijk van kontakten met bijvoorbeeld andere museums, partikuliere verza melaars, vissers, boswachters, toevallige vinders enz. om hun kollekties uit te breiden. Zo komt er de ene dag een aangespoelde bruinvis binnen, en kan een ande re dag een verzamelaar zijn kollektie eksotische schelpen aan het museum nalaten, Een groter natuurhistorisch museum is meestal opge deeld in een aantal afdelingen, bijvoorbeeld 'zoogdie ren', 'vissen', 'insekten', en elke afdeling wordt dan beheerd door een konservator. Deze moet er voor zorgen 9-

de Steltkluut | 1977 | | pagina 11