salamander, die ook in Zuid-Limburg voorkomt, is be kend van allerlei plaatsen in Europa, waar het ijs van de laatste Ijstijd juist niet meer is geweest. Die ijs kap heeft alle vuursalamanders gedood, behalve de groepjes in die gebieden. Vóór die Ijstijd was er mis schien sprake van één soort, maar doordat in al die verschillende stukjes Europa (die nergens met elkaar in kontakt staan) de vuursalamanders een geheel eigen ontwikkeling gingen doormaken, zijn ze van elkaar gaan verschillen, en hard op weg om zelfstandige soorten te worden. Uit de vindplaatsen nu van al deze vuursalaman ders, kunnen we iets afleiden over de omvang van de ijskap tijdens de laatste Ijstijd. Dat is natuurlijk allemaal leuk om te onderzoeken en te weten, maar men kan zich afvragen waartoe het dient, wat het voor toepassing vindt in de praktijk. Die toe passingen zijn er genoeg, ze zijn er echter niet bij elk onderzoek in dezelfde mate. Veel onderzoeksresulta ten worden pas nuttig in samenhang met resultaten van andere onderzoekingen, en werpen pas na jaren en jaren vrucht af. Andere onderzoekingen zijn direkt op de praktijk gericht. Bij de bestrijding van insektenplagen moet men in de eerste plaats weten, om welke soorten insekten het precies gaat. Eigenlijk moet men ook weten hoe de levenswijs van de betroffen soort is. Dat laat ste wordt vaak ook door taxonomen onderzocht. Bij het verzamelen van muizen en roofdieren bijvoorbeeld, kan men telkens alles van zijn exemplaren opschrijven, wat met de voortplantingscyclus te maken heeft, Op den duur weet men dan precies de voortplantingstijdde draag tijd, het aantal jongen, de zoogtijd, de groeisnelheid en de leeftijd waarop jongen zelf weer jongen kunnen krijgen, Aan de hand van dit soort gegevens èn van ge~ gevens over het aantal exemplaren van een soort, kan men bijvoorbeeld ook berekenen, hoeveel exemplaren van die soort nog gejaagd kunnen worden, per jaar, zonder dat de soort in gevaar (van uitroeiing) komt, Denk hier bij aan zoiets als de walvisvaart en de gewone visserij. Een ander praktijkgebied van taxonomen is de natuurbe scherming, Zij weten bij uitstek, welke soorten dieren er zijn, en hoe de situatie van de soorten in het wild is. Het zijn dan ook vaak taxonomen, die onze regering adviseren op het gebied van natuurbescherming, en bij- 11

de Steltkluut | 1977 | | pagina 13