Grauwe gans - Anser anser 5 42 61 "Kol"gans - Anser cf. alhifrons 7 1 Rotgans - Branta bernicia 1 6 Brandgans - Branta leucopsis 2 37 Zwaan - Cygnus sp. 6 Knobbelzwaan - Cygnus olor 5 Buizerd - Buteo buteo 2 Zeearend - Haliaëtus albicilla 23 7 Huishoen - Gallus gallus dom. 52 19 Kraanvogel - Grus grus 4 2 Meerkoet - Pulica atra 5 Rotsduif - Columba livia dom. 1 Houtduif - Columba palumbus 3 Zwarte kraai - Corvus corone 3 1 Deze opsomming leert ons dat de bewoners van Viaardin- gen, Valkenburg en Amsterdam in een waterrijke omgeving leefden en dat zij een groter aantal vogelsoorten op het menu hadden staan dan tegenwoordig in deze streken het geval is. De inwoners van Vlaardingen jagen bijvoor beeld op de kroeskoppelikaan en maakten ook, evenals het garnizoen van Valkenburg, kraanvogels buit. De blauwe reiger die wij nu niet graag meer zouden eten, werd in de middeleeuwen als een lekkernij beschouwd, waarvoor speciale bossen werden aangeplant om de vogels te laten nestelen en broeden. In het Romeinse Casiellum aten de bewoners kip, evenais in middeleeuws Amsterdam (de kip wordt al eerder ingevoerd). De beenderen van wilde eend en gans zijn niet te scheiden van de tamme vormen. Het lijkt er echter op dat de tamme gans in Valkenburg en Amsterdam gehouden werd, en de tamme eend evenals de huisduif in Amsterdam, De beenderen van deze soorten waren in de meeste geval len kapot geslagen, zodat er vaak maar kleine stukken van terug gevonden zijn. Voor de determinatie hebben we daarom een vergelijkingscollectie nodig van skeletten, waarvan we zeker weten van welke soort ze afkomstig 15.

de Steltkluut | 1977 | | pagina 17