□m de toekomstige jongen te beschermen tegen dit jeukende goedje heeft de hr. Grootjans, in drie keer, de nestbekle ding veranderd in meer natuurlijk aandoend zaagsel en hout krullen. Half juni zijn de jongen uitgekomen en groeiden voorspoedig op, waarna ze half juli uitvlogen. Het nest in de kolom lag op 35 meter hoogte. Het 2e paartje broedde in een nestkast '['voor kerkuilen) in de vroegere boerderij "Goederenontvangst". Omstreeks juni zag Hr. Grootjans, t.v.- en in en uit, door een verwijderd ruitje, de boerderij vliegen. Op 30 juni zaten 3 jonge t.v.-en in het vlieggat te zonnen, terwijl de ouders vlakbij waren. Nog enkele we ken hierna heeft men op het DOW-terrein kunnen genieten van de jonge valken die toen vlieglessen kregen. Deze twee broedgevallen zijn ook doorgedrongen tot het bedrijfsblad van DOW (in DOW-nieuws, sept. '76 n:17) waar B. Grootjans een beschrijving geeft, verlucht met foto's van H. Coppens. - 24. Kleine Zevenaar Polder, (9. Grootjans). De t.v. broedde hier in een ooor de eigenaar zelf gemaakte in op een 4- meter hoge paal, geplaatste nestkast. Deze paalnestkast staat midden in een boomgaard. Op 15 juni zijn er 4 jongen uitgevlogen. - 25. Stellepolder(H, Coppens, B. Grootjans F. Haak). Op 29-4 zagen n. coppens en B. Grootjans een t.v. in de buurt van een oud houtduivennest dat toen nog leeg was. Rond half september zijn er 2 juvenielen uitgevlogen (F. Haak) of deze in het houtduivennest zijn uitgebroed is niet bekend - 26 en 27. Sas van Gent, (j, v.d. Kammen). Eén broedsel in eksternest en één in kraaiennest, waarin resp. 1 (mogelijk meer) en 2 jongen zijn grootgebracht. Meldingen van kasten die niet bezet waren kast 23 (Hr. Dieleman en 34 (Hr. v.d. Steen). Na dit overzicht wou ik nog wijzen op enkele bijzoriderhedcsn die bij het doornemen v/d afzonderlijke waarnemingen zijn opgevallen - Ransuilen, In minstens 2 nestkasten hebber, in de winter '75 - '76 langere of kortere tijd ransuilen geslapen (of ge roest zoals dat in vogeltaal heet)Een broedgeval va" de ransuil in een t.v. nestkast is goed mogelijk als deze in oen geschikt biotoop hangt (in een bos b.v.). In de Flevo- polders broedden in '75 en '76 telkens 3 paar ransuilen in tv—nestkasten die speciaal voor de ransuil waren opgehan— gen. 34>

de Steltkluut | 1977 | | pagina 16