WINST en VERLIES, of hue drie mooie welen, ook wel wielen genaamd verdwenen. Bedoelde welen lager in de kop van Oost Zeeuws-Vlaanderen langs de zeedijk tussen Klevershills en de Veekhosk. Totale afstand 6 km. Deze welen zijn ontstaan door vroegere dijkdoorbraken de zee kwam met zo'n geweld door de cijk breken dat er een groot en diep gat ontstond. De vroegere droogmakers van de polders de monniken van de Abdij Ter Duinen 1170 - 1648, die een hof hadden te Zande, nu Kloosterzandevonden het gemakkelijker om de dijk die hersteld moest wordon maar langs zo'n gat te leggen dan Uat. ze dit gingen dempen. Zo bleef er een flink gat open aan de landzijde van de dijk. Deze methode past men overigens tot op heden toe. Het eerste wiel dat in de afgelopen jaren verdween was tevens het jongste ri,"het gat van Kg", ontstaan in 1906 vlak voor de hoeve van Ko Arenthals gelegen in de Wilhelmus- paider. Hei werd in de jaren 1950-5D met tonnen huisvuil gevuld, een halve meter grond erover en verdwenen was de weelHet tweede verdween veel sneller.Bij het op Deltahoog te brengen van de zeedijk tussen Porkpolder en Walsoorden werd de weel gelegen tussen de dam van "Het oude Hooft" en Perkpolderhaven (misschien wel 40D jaar oud) met een grote kraan en dito bak uitgebaggerd vol zand uit de Schelde ge spoten een dijk erover en verdwenen was nummer twee. Ook de- derde weel, ook zo'ri 400 jaar geleden ontstaan, en gelegen tegenover de boerderij van K. Heiszier ten oosten van Kle— vershille onderging hetzelfde lot als de tweede. Ook daar werd het stuk dijk tussen Knuitershoek en Perkpolder op Deltahoogte gebracht, En moest de weel verdwijnen. Een vierde weel gelagen aan de Veekhoek zal misscnien het zelfde lot ondergaar, daar in '77 ock daar de dijk op Del tahoogte wordt gebracht. Gelukkig ligt deze weel wat ver der van de dijk nf zodat ze m.isschien nog juist gespaard kan blijven. Laten we her maar hopen. Kloosterzande, 3 maart 1977. Ed. Steyns. 41.

de Steltkluut | 1977 | | pagina 23