DE STELTKLUUf Jaargang 7. Nummer 2. april 1977. IN MEMORIAMF.v.d. Zande. □p woensdag 2 maart hebben we meneer (Frans) van der Zande ten grave gedragen. Hij is 73 jaar oud geworden en bijna de helft van die jaren heeft hij iets met Saaftinge te maken gehad. Eerst als politieman: hij was een van de weinigen die het ge bied indurfden om de stroperij - bedreven onder de naam jacht - te lijf te gaan. Toen nog werd de stroperij bedreven met kanongeweren, die van over de Schelde in boten werden aangevoerd. Hij moest dan wel met het inbeslaggenomen loodzware materiaal door het schor terug naar de dijk. Door zijn toedoen is er aan de wildwesttaferelen een einde geko men. In de oorlog kwam zijn terreinkennis goed van pas en - hem kennende - is het vanzelfsprekend dat hij in het verzet terecht kwam en Saaftinge gebruikte als schuil plaats en vluchtroute voor door de Duitsers gezochten. Hoge onderscheidingen, o.a. van president de Gaulle persoonlijk, werden hem na de oorlog toegekend. Hij sprak er zelden over. Daarna begon de periode dat hij Saaftinge nationaal en internationaal bekend maakte als een zeer waardevol na tuurgebied Maar niet alleen Saaftinge had zijn belangstelling. Ook zijn medemens kreeg aandacht. Hij was zeer actief in het bejaardenwerk en in het ker kelijk leven van zijn woonplaats. Hiervoor werd hem een pauselijke onderscheiding uitgereikt. Een die verdiend was, want hij diende, maar verdiende nergens aan. Ook de Buismanpenning, uitgereikt door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van vogels, was een erken ning voor zijn vele verdiensten, want dat Saaftinge Staatsnatuurreservaat is geworden, danken we aan zijn voortdurende ijver en zorg voor het gebied. Duizenden mensen heeft hij het gebied direct leren kennen, vele tienduizenden indirect door interviews voor kranten, tijdschriften, radio en tv, zowel in Nederland als in Belgie. 21

de Steltkluut | 1977 | | pagina 3