VERSLAG SAAFTINGE-EXCURSIE, 9 januari 1977. 1s-Morgens half 9 meldden zich een dertigtal enthousias telingen in café Buys op Emmahaven, om zich knus bij de brandende kachel te nestelen, en zich wat moed in te drinken voor de eerste excursie van het nieuwe jaar. Een tocht onder leiding van Jos Neve door het Verdronken Land van Saaftinge stond op het programma. Het weer zat niet mee, guur en wat lichte neerslag. Nee, bij de ka chel binnen was het stukken beter. Hiervoor waren we echter niet gekomen en wat aarzelend zetten we even later onze eerste schreden op de dijk. De bedoeling was om via Speelmansgat, Schelpkreek en Grauwse Plaat door de Ijs kelder naar de Rijksdam te trekken. Al spoedig bleek dat geen haalbare kaart te zijn ten gevolge van het hoge wa ter. Aan vogels ontbrak het allerminst, duizenden smien ten verbleven op de slikken, het was wel de attractie van de dag. Regelmatig vlogen wulpen voor ons op, en ook veel graspiepertjes verbleven in de schorren. Verder kleine groepjes leeuwerikken, spreeuwen, bonte- en zwarte kraaien en bonte strandlopers. Leuk waren 1 scholekster, 2 oeverpiepers, 1 tureluur, 4 bontbekplevieren3 zil verplevieren en troepje fraters aan de dijk. Ook de blau we kiekendief was goed vertegenwoordigd. Op een gegeven moment konden we zelfs 5 van deze majestueuse vogels bij elkaar zien vliegen. In de kolonies van de zilvermeeuwen was het een en al bedrijvigheid, het leek wel voorjaar. Enkele honderden alarmerende en roepende vogels vlogen boven ons hoofd. Er was reeds duidelijk territoriumgedrag. Een van de kleine evenementen was wel een bosspitsmuis iets ten noordwesten van Emmahaven in het schor, deze werd slechts door ondergetekende en J. Rogiers gezien. We zagen hem nog juist tussen de spartina wegschieten, een mooi zwart beestje. Voorzover mij bekend de eerste waarneming voor deze soort in Saaftinge. Tegen 12 uur kwa men de eersten al op Emmahaven aan waar de familie Buys klaarstond met enige grote pannen erwtensoep om de honge rige magen te vullen. Half een kwam de laatste deelnemer binnenkachelen Geziene vogels: (buiten de reeds genoemde)Wintertaling 230; Kolgans 75; Smient 7800; Pijlstaart 380; Bonte Strandloper 170; Veldleeuwerik 5; graspieper 37; spreeuw 38; Wulp 40; Frater 30; Kneu 3; rietgors 5; Bonte Kraai 17; Zwarte Kraai 10; Groening 4. M.A. Buise, Steensedijk 86, Hulst. 24

de Steltkluut | 1977 | | pagina 6