ders de, door de Rijksdienst der IJselmeer Polders (R.IJ.P,), gebouwde boerderijen en ontginningsschuren, sinds enkele jaren voorzien worden van een broedkist speciaal voor de k.u.-en. Momenteel is dat bij zo'n 30 schuren het geval, In zuidelijk Flevoland hebben dit jaar ('77) 4 paar (3 in 4 nestkasten) gebroed. Uit Oostelijk Flevoland zijn geen broedgevallen bekend. Het kontrcleren van nestkasten kan men het beste altijd in de schemering doen en dan liefst pas in juli, als de kast nl, bezet is, hebben ze in die tijd meestal (niet altijd) jongen en is de kans op verstoring het kleinst. Wanneer men 's avonds regelmatig in de buurt van de kast komt is kontrole eigenlijk overbodig, want als er jongen zijn verraden ze zichzelf door hun geblaas en gesis. Treft u een broedgeval aan wees dan in ieder ge val voorzichtig en zet het bij wijze van spreken niet in de krant. Voor de k.u. is rust een eerste vereiste. Solitaire kerkuilen. Haast broedparen en niet broedende paren komen er ook alleenstaande (=solitaire) k.u.-en voor. Hoewel niet altijd met zekerheid is te zeggen of een waarneming nu een alleenstaande of een "gehuwde" betreft, komen er jaarlijks zeker van zo'n 20 25 plaatsen meldingen van 'waarschijnlijk' alleenstaande k.u.-en binnen. Dode kerkuilen. Natuurlijk gaan er ook k.u.-en dood. Jammer genoeg ko men de meeste niet aan een natuurlijk einde. Meer dan de helft 60%>) wordt gevonden als verkeersslachtoffer. Er zijn enkele gevallen bekend van k.u.-en die zich overdag dood vlogen tegen een gebouw» Ondanks het feit dat een k,u. overdag ook zeer goed kan zien. Volgens mij zijn dit uit hun dagrust verstoorde uilen die slaap dronken hun weg proberen te vinden. Een reden om over dag zeker geen k.u, op te jagen. Ook zijn er enkele (vermoedelijk meer) vergiftigings- gevallen, en één geval van een exemplaar dat besmeurd was met dieselolie en als gevolg daarvan is bezweken, Van de rest 30%) is de doodsoorzaak onbekend. Van oktober tjm december worden de meeste slachtoffers gevonden van mei t/m september de minste, In '72, '73) '74 en '75 werden er resp. 26!, 11, 4 en 15 dode k.u.-en gevonden in 0.Z.V1. 109.

de Steltkluut | 1977 | | pagina 23