van grote vogels. Als een vogel te ver vergaan is om er een fatsoenlijke balg van te maken is het soms mogelijk om het skelet te prepareren. Zo probeert het museum ook een dienstencentrum voor andere biologische onderzoekin gen te zijn. We zijn bijzonder blij, dat de medewerking van velen die ons materiaal sturen, ons hiertoe in staat stelt Tineke Prins, Zoölogisch Museum Amsterdam. EEN ONDERZOEK VOOR ALLE LEDEN. Na de Blauwe Reigertelling van afgelopen winter (de ge gevens worden uitgewerkt door M. de Lyon) en de inven tarisatie van beschermde planten (nog niet alle gegevens zijn binnen) deze zomer, hebben we gezocht naar een win- teronderzoekje waaraan alle leden gemakkelijk kunnen meewerken Onze keuze is gevallen op de slaaptrek van kraaiachtigen. Het betreft vier soorten: de zwarte kraai, de bonte kraai, de roek en de kauw» De slaaptrek herhaalt zich dagelijks en zal vanaf heden tot in februari/maart dagelijks waarneembaar zijn. Het begin van de vluchten naar de slaapplaats ligt van een uur tot een half uur voor zonsondergang. Iedere avond kunnen we een aantal kraaiachtigen in vrij wel dezelfde richting zien vliegen. Troepen en troepjes komen bij elkaar en zoeken nog wat voedsel. Daarna begint de vlucht naar de slaapbomen. Hoe kan een ieder aan dit onderzoekje meewerken? Vrij eenvoudig: - Noteer een (enkele) keer (keren) per week in welke richting de vogels vliegen (kompasrichtingen), - Welke soorten en van elke soort hoeveel? - Waar ziet u troepen kraaiachtigen tegen zonsondergang gezamenlijk voedsel zoeken op het veld? Of plaatsen - b.v» bomen - waar wel veel vogels bijeen zijn maar niet blijven overnachten. Dit noemen we voor-verzamel plaatsen. - Waar ziet u vogels (welke soorten? hoeveel?) een bos of boomgroep invliegen en er diezelfde avond niet meer uitkomen? Als we van veel leden waarnemingen mogen ontvangen, kun nen we wellicht uit de gegevens de aanvliegroutes con strueren, de voorverzamelplaatsen en we kunnen de slaap plaatsen opsporen en mogelijk zelfs de aantallen vast stellen. 114-

de Steltkluut | 1977 | | pagina 28